Papa Franjo i patrijarh Bartolomej I. hodočastili u baziliku Svetoga Groba
Jučerašnji naporni dan pape Franje u Jeruzalemu završio je ekumenskim bogoslužjem u bazilici Svetoga Groba, kojem je u apostolskom predstavništvu prethodio susret Svetoga Oca i carigradskoga ekumenskog patrijarha Bartolomeja I. Na pedesetu obljetnicu povijesnoga susreta između pape Pavla VI. i patrijarha Atenagore, prvi put u povijesti kršćanstva sve su Crkve u Svetoj zemlji zajedno slavile.
Pozivamo kršćane, vjernike svih vjerskih tradicija i sve ljude dobre volje da prepoznaju žurnost sadašnjega časa, koji poziva da poradi blagostanja cijeloga čovječanstva i budućnih naraštaja tražimo pomirbu i jedinstvo ljudske obitelji, poštujući opravdane razlike – stoji u zajedničkoj izjavi pape Franje i patrijarha Bartolomeja, s prvoga susreta, koji „sasvim svjesni da nije postignut cilj punog zajedništva“, potvrđuju obvezu „zajedničkoga hoda prema jedinstvu“ kršćana, te zauzimanje za istinski dijalog sa židovstvom, islamom i drugim vjerskim tradicijama.
Papa Franjo i Bartolomej I. su se obvezali surađivati „u služenju čovječanstvu, naročito u obrani dostojanstva ljudske osobe u svakom životnom razdoblju i svetosti obitelji ustanovljene na braku; u promicanju mira i općega dobra kao i u borbi protiv bijeda koje pritišću svijet; priznajući da „se neprestano treba sučeljavati s glađu, oskudicama, nepismenošću, te nepravednom raspodjelom dobara. Naša je dužnost – stoji u Izjavi – neprestano se trsiti oko zajedničke izgradnje pravedna i humana društva, u kojem nitko neće biti isključen ili marginaliziran.
Papu su i patrijarha, vidljivo uzbuđene, jer se zajedno nalaze na Svetom Grobu, dočekali poglavari grčko-pravoslavne, franjevačke i armenske zajednice, koje se brinu o bazilici. Posebna je milost da smo ovdje ujedinjeni u molitvi. Skrušeni stojimo uz prazan grob kako bismo otkrili veličinu kršćanskoga poziva: mi smo muškarci i žene uskrsnuća, a ne smrti. Na ovom mjestu, u svjetlu uskršnjega jutra, učimo živjeti svoj život, patnje naših Crkvi i cijeloga svijeta – kazao je papa Franjo dodajući:
Svaku ranu, sve patnje, svaku bol, na svoja je leđa natovario Dobri Pastir, koji je sebe prikazao i svojom nam žrtvom otvorio prolaz u život vječni. Njegove su otvorene rane otvor kroz koji se na svijet izlijeva potok Božjega milosrđa. Ne dopustimo da nam ukradu temelj nade. Ne uskraćujmo svijetu radosnu vijest Uskrsnuća! I ne oglušimo se na snažni poziv na jedinstvo, koji baš s ovoga mjesta odzvanja u riječima Uskrsloga, koji nas sve naziva „moja braća“ – istaknuo je papa Franjo.
Jamačno, ne možemo među sobom, Isusovim učenicima, nijekati postojeće podjele, a ovo sveto mjesto pridonosi da još bolnije osjetimo tu dramu, ali podjele nas ne smiju strašiti i priječiti naš hod. Moramo vjerovati da, kao što je bio otkotrljan kamen s groba, da isto tako mogu biti uklonjene prepreke koje priječe puninu zajedništva među nama – ustvrdio je Papa.
Naposljetku, Papa je svoje misli upravio cijelom Bliskom istoku, koji često podnosi nasilje i sukobe, te svim muškarcima i ženama Planeta, koji trpe zbog ratova, siromaštva, gladi, kao i svim progonjenim kršćanima. Kada sljedbenici različitih kršćanskih tradicija zajedno trpe, jedni uz druge, i kad jedni drugima pružaju bratsku potporu, ostvaruje se ekumenizam trpljenja, ekumenizam krvi, koji je posebno učinkovit ne samo tamo gdje se odvija nego, po snazi općinstva svetih, i u cijeloj Crkvi. Oni koji iz vjerske mržnje ubijaju i progone kršćane, ne pitaju ih jesu li pravoslavni ili katolici: oni su kršćani. Jedna je kršćanska krv – primijetio je papa Franjo.
Ovaj grob odašilje poruke hrabrosti, nade i života. Prazan grob označava poraz smrti i zla; ne treba se dakle bojati smrti i zla, svjesni da se povijest ne može programirati. Svaki napor suvremenoga društva da neovisno o Bogu oblikuje budućnost samo je puka umišljenost – ustvrdio je patrijarh Bartolomej dodajući da se stoga moramo opirati strahu od drugoga, možda najraširenijem u našem modernom dobu, od različitoga, koji ima drugačiju vjeru. Patrijarh je podsjetio na susret između pape Pavla VI. i patrijarha Atenagore, koji je, potiskujući tisućljetno nepovjerenje među Crkvama, strah promijenio u ljubav. To je jedini put da svi budu jedno – zaključio je patrijarh Bartolomej.
Izvor: Radio Vatikana