Posjet Koreji kao ulaz prema evangelizaciji Azije
Za manje od mjesec dana papa će Franjo otputovati u Južnu Koreju. Bit će to treće međunarodno putovanje u njegovu papinstvu, a trajat će od 13. do 18. kolovoza. Glavni događaji Papina pohoda toj zemlji bit će susret s mladima, u prigodi šestoga Dana azijske mladeži, beatifikacija 124 korejskih mučenika, te misa za mir i pomirenje. Na taj se važni događaj, u razgovoru za našu radijsku postaju, osvrnuo glasnogovornik seulske nadbiskupije pater Hur Young-yup, te prije svega istaknuo da je Crkva u Koreji prva na azijskom kontinentu koju će pohoditi papa Franjo. Kroz taj će znakoviti događaj Crkva u Koreji postati ulaz prema evangelizaciji u Aziji. Možemo reći da je Koreja zemlja koja simbolizira svijet kojemu su potrebni mir i pomirenje – napomenuo je p. Hur, te dodao da stoga pohod Svetoga Oca može toj zemlji donijeti važnu poruku nade i mira. Na novinarovo pitanje kakvo mišljenje Korejci imaju o papi Franji, p. Hur je rekao da se papa Franjo sviđa svim Korejcima, ne samo katolicima. Cijenimo njegovu jednostavnost, način na koji se brine o siromašnima i onima stavljenima na rub društva.
Cijelo korejsko pučanstvo nestrpljivo očekuje susret sa Svetim Ocem. Što se pak tiče njihove priprave za Papin pohod, p. Hur je rekao da, uz Crkvu u Koreji, i Vlada daje svoju punu potporu u pripremi apostolskoga pohoda Svetoga Oca. Papin pohod, naime, nije samo pojedinačna prigoda za Crkvu u Koreji, nego i važna prigoda za unutarnje reforme i vanjsku evangelizaciju. Prisjetivši se pak drugoga pohoda svetoga Ivana Pavla II. toj zemlji, 1989. godine, p. Hur je istaknuo da je imao pozitivni utjecaj na Crkvu u Koreji. Katolička je Crkva postala poznatija u društvu, i ostavila je dobar dojam na cijelo stanovništvo. Osvrnuvši se na postupak sekularizacije, p. Hur je napomenuo da je njegova zemlja ozbiljno pogođena ideologijom materijalizma, individualizma, sekularizma, i vjerske ravnodušnosti, te istaknuo da isti taj problem postoji i unutar Crkve. Stoga je – kako je rekao – važno da Crkva pronađe nove putove i nove metode za suočavanje s tim problemima. U tom je smislu – po mišljenju patra Hura – to važna zadaća i cilj nove evangelizacije. A za to je vrlo važno da se najprije promijeni sama Crkva, kako bi „izišla“ u svijet i širila Evanđelje novim sredstvima i s novim rezultatima.
Crkva u Koreji treba još mnogo toga napraviti, ali čini sve moguće kako bi se evangelizacija pretvorila u djelovanje – rekao je pater Hur. Govoreći potom o počecima katolištva u Koreji, p. Hur je istaknuo da je ono doneseno u zemlju nakon što su katoličke knjige prevedene na korejski jezik, pa su ih korejski učenici počeli proučavati. Potom su oblikovali katoličke zajednice te propovijedali svoju vjeru drugima. Stoga je osobitost Crkve u Koreji to da je ona nastala kroz rad laikâ, a ne misionarâ – primijetio je p. Hur te dodao da je Crkva u Koreji podnijela mnogo progonâ, ali unatoč tomu, naši su preci – kako je kazao – očuvali svoju snažnu vjeru, i nastavili širiti Radosnu vijest o Isusu Kristu. Na novinarov upit kako se Crkva zauzima za ujedinjenje zemlje, p. Hur je istaknuo da je to poslanje Crkve u Koreji: raditi na pomirenju i ujedinjenju zemlje. Mislim da su najpotrebniji humanitarna potpora i iskreni dijalog, a Crkva je nastavila davati humanitarnu potporu i onda kada je stanje između Sjevera i Juga bilo napeto – istaknuo je na kraju glasnogovornik seulske nadbiskupije.
Izvor: Radio Vatikana