Svetom misom Papa zaključio Dan azijske mladeži

Ustanite i ne dopustite da pogrješni način života učini tromom vašu osjetljivost na radost Evanđelja – rekao je papa Franjo mnoštvu od 40.000 mladih, koji su se 17. kolovoza poslijepodne, po korejskom vremenu, okupili na završnoj misi Dana azijske mladeži, slavljenoj na zaravni unutar tvrđave Haemi, udaljenoj 100 kilometara od Seula. Tvrđava je izgrađena 1421. godine kao zaštita od gusarâ, a 1490. je postala vojno središte. Tijekom protukršćanskih progona u XIX. stoljeću služila je kao zatvor i mjesto mučenja gotovo 3000 kršćana. 

Dragi mladi prijatelji, ‘Slava mučenikâ blista nad vama!’. Te riječi, koje su sadržane u temi šestoga Azijskoga dana mladeži, tješe sve nas i daju nam snagu – rekao je papa Franjo te istaknuo – Azijska mladeži, baštinici ste velikoga svjedočanstva, dragocjene ispovijesti vjere u Krista. On je svjetlost svijeta, On je svjetlost našega života.

U propovijedi je Sveti Otac govorio o značenju gesla izabranoga za daj događaj, ‘Azijska mladeži, ustani!’, i to počevši upravo od zemljopisne pripadnosti mladih. Azijski kontinent, prožet bogatim filozofskim i vjerskim tradicijama, velika je granica za vaše svjedočenje Krista, ‘puta, istine i života’. Kao mladi koji ne živite samo u Aziji, nego ste djeca ovoga velikog kontinenta, imate pravo i dužnost potpuno sudjelovati u životu vaših društava. Ne bojte se donijeti mudrost vjere na svako područje društvenoga života! – potaknuo je Papa.

Postoji veliki sklad između očekivanja mladih i Evanđelja, jer samo u Isusu mladi čovjek pronalazi istinske odgovore koji su mu na srcu. Sveti Otac zna da su mladi najhitniji znak našega vremena, jer imaju odlučujuću ulogu u razvoju društva; svatko s vlastitom osjetljivošću koja proizlazi iz njegove kulture.

Kao mladi azijskoga kontinenta, iznutra vidite i volite sve ono što je lijepo, plemenito i istinsko u vašim kulturama i tradicijama – rekao je Papa. (…) Osim toga, – dodao je – u stanju ste razlučiti ono što nije u skladu s vašom katoličkom vjerom, ono što je protivno životu milosti ucijepljene u vama po krštenju, kao i vidike suvremene kulture koji su grješni, pokvareni i vode u smrt.

S ravnice koja je bila središte progonâ katolika iz cijele pokrajine Chungchong, odjeknule su snažne Papine riječi upućene kako bi u mladima pobudio zauzimanje u izgradnji uljudbe ljubavi, novoga načina mira i solidarnosti, slobode od različitih oblika grijeha te osobnoga i društvenoga ropstva. Kao mladi kršćani, bilo da ste radnici ili studenti, ili ste odgovorili na poziv na brak, na redovnički život ili svećeništvo, vi niste samo dio budućnosti Crkve; vi ste također nužan i voljeni dio sadašnjosti Crkve – istaknuo je papa Franjo.

Pritom je potaknuo mlade da ostanu sjedinjeni jedni s drugima, da se više približe Bogu, i zajedno sa svojim biskupima i svećenicima iskoriste ove godine za izgradnju svetije, više misionarske i poniznije Crkve; Crkve koja ljubi Boga, nastojeći služiti siromašnima, osamljenima, bolesnima i marginaliziranima.

Sadašnjost će i budućnost biti bogatije ljepotom i ljubavlju, ako će mladi, temeljeći svoj život na Kristu, znati uzvratiti dar koji su primili, nadahnjujući se na svetosti i proročkoj hrabrosti svojih predaka mučenika. Osvrnuvši se na Evanđelje iz današnje liturgije Sveti je Otac istaknuo mladima da će u svojemu kršćanskom životu više puta biti u kušnji da udalje stranca, potrebitoga, siromašnoga, ili nekoga slomljena srca. To su posebno osobe koje ponavljaju vapaj žene iz Evanđelja: ‘Smiluj mi se, Gospodine!’ – rekao je Sveti Otac te dodao – Taj vapaj žene Kanaanke, vapaj je svake osobe koja traži ljubav, prihvat i prijateljstvo s Kristom.

Vapaj je to mnogih ljudi iz naših gradova, vapaj vaših vršnjaka, i molitva svih mučenika koji još i danas trpe u progonima i smrti u ime Isusa. To je često vapaj koji proizlazi iz našega srca. Dajmo odgovor na taj zaziv, ali ne kao oni koji udaljuju osobe koje vape, kao da se služenje potrebitima suprotstavlja blizini s Gospodinom – primijetio je Papa te istaknuo – Imamo biti kao Krist koji na svaki zaziv za pomoć odgovara ljubavlju, milosrđem i sućuti.

Govoreći na kraju o trećem dijelu teme Dana azijske mladeži, koji glasi ‘Ustani!’, papa je Franjo kazao da ta riječ govori o odgovornosti koju Gospodin povjerava mladima. Dužni smo biti pozorni kako ne bismo dopustili da pritisci, kušnje i naši grijesi, ili grijesi drugih ljudi, umrtve našu osjetljivost prema ljepoti svetosti i radosti Evanđelja. Psalam nas u današnjoj liturgiji poziva da budemo radosni i da radosno pjevamo. Ali nitko, ako je uspavan, ne može pjevati, plesati, radovati se – primijetio je Papa te dodao da nije dobro kada vidi mlade koji spavaju. Ustani! Idi, idi naprijed! – potaknuo je na kraju papa Franjo.

Kardinal Oswald Gracias, predsjednik Saveza azijskih biskupskih konferencija, u svojemu je pozdravnom govoru pozvao sve ljude da kažu ‘ne’ gospodarstvu isključivanja, ‘ne’ gospodarstvu samoljublja, ‘ne’ duhu materijalizma. Naprotiv, – kazao je – recimo ‘da’ osobnom susretu s Isusom, ‘da’ vapaju siromaha, potrebitoga, osamljenoga, i ‘da’ svijetu koji nas nestrpljivo čeka.

Mladi su se okupili na Danu azijske mladeži kako bi potražili prave i iskrene odgovore na svoja pitanja o životu, o vjeri u Boga, o budućnosti, uključujući i velike izazove našega vremena s kojima se suočavaju u svojim zemljama. Pronašli su ih u pogledima, gestama i riječima pape Franje. Ti pogledi, geste i riječi obuhvaćaju njihovu čovječnost i preuzimaju na sebe njihove želje, očekivane istine i radosti, ljepote i pravednost. Sljedeći će susret – kako je najavio kardinal Gracias – biti 2017. godine u Indoneziji.

Izvor: Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content