“Strast i čistoća” s Kathleen Ann Thompson
Novo izdanje “Karmelskih večeri” za mlade u crkvi Majke Božje Remetske, 20. travnja 2012. bavi se temom “Strasti i čistoće”.
Gošća iz SAD-a, kazališna glumica Kathleen Ann Thompson, kreativnim spletom: ples-drama-nagovor-razgovor želi prenijeti poruku da čistoća znači željeti samo Jedno, te da strast, prolazeći kroz čistoću, osnažuje za istinsku ljubav!
Sinoć je započelo u 19.15 u crkvi dvadesetminutnim euharistijskim klanjanjem nakon kojega je slijedio spomenuti program u samostanskoj dvorani.
Karmelsku duhovnost obilježava strast prema Bogu. Ovaj susret je prilika za promišljanje o odnosu strasti i čistoće u svjetlu žive vjere u Boga i iskustva susreta s Njim.
U želji za aktualizacijom karmelske duhovnosti “Karmelske večeri” su otvorene za kreativni doprinos simpatizera Karmela, bilo kroz povremenu ili trajnu suradnju.
Pieta – gluma u službi Evanđelja
U petak 15. travnja u remetskom Karmelu gostovala je Kathleen Ann Thompson. Posljednjeg korizmenog petka u okviru četvrte karmelske večeri u središtu pozornosti bila je Pieta – Marija, supatnica Kristova.
Krilatica “Totus marianus est Carmelus” (Karmel je sav Marijin) uvela je u tajnu neodvojivosti između Karmela i Blažene Djevice Marije o kojoj smo ovako razmatrali:
“Prorok Ilija s gore Karmela usred suše, preko viđenja oblaka, nazire pojavak One koja je sva čista, plodna zemlja na kojoj će izniknuti Krist.
Prva kapelica na gori Karmelu njoj je posvećena.
Usljed krize kod prelaska u Europu i prijetnje ugasnuća Reda Ona se ukazuje generalu Šimunu Stocku i u ruke mu stavlja znak spasenja, svoje okrilje – Škapular.
Odijelo koje kćeri i sinovi Karmela nose Terezija od Isusa naziva Njezinim odijelom.
U službenom nazivu Reda nazivamo se Njezinom braćom.
Marija, Mirjam – izabrana kći Izraela. U Karmelu se po Njoj upoznaje i voli Isusa, u Karmelu se s Njom srce Duhu Svetom otvara, u Karmelu se preko Nje Kristovo spasenje širi.”
Uslijedilo je euharistijsko klanjanje. S Marijom smo se zadržali pod križem Raspetoga Krista koji je, kao proslavljen, živ u Euharistijkome kruhu – iako ne prestaje nositi biljege svoje muke – i klanjali mu se.
Bio je to i dan iskustva bolne nepravde prema hrvatskom narodu, iskustva koje se srodilo s temom večeri.
Nastavak u samostanskoj dvorani donio je glumačku meditaciju Marijinog supatništva.
Kathleen nam je na neuobičajen način izvela scenu Marijine patnje dok gleda muku svoga Sina. Sama i bez puno riječi Marija Ga prati na križnom putu prisjećajući se Njegova začeća i rođenja. Glavni motiv je bio poslušnost i Kathleen nam je uspjela prikazati kako se Marija borila s prihvaćanjem Očeve volje. Ono što joj je u tome pomoglo bila je njezina svilena odjeća. Teško je i opisati kako je upravo to dalo ljepotu i puninu svega što se htjelo izraziti http://www.youtube.com/watch?v=pi7bz2XEHhc i http://www.youtube.com/watch?v=aTGjuIbRhS0.
Uz ukusni domjenak priređen dobrotom vrijednih volontera nastavio se razgovor o temi poslušnosti. Spojilo se tako iskustvo meditacije, molitve i umjetničkog izražaja Evanđelja s osobnim iskustvima sudionika. Tako su spoznaja i iskustvo oplemeljeni i produbljeni oživljenim biblijskim spomenom. Plod je bilo i međusobno zajedništvo u koje su Kathleen i Marija Znidarčić, posrednica njezina dolaska, uložile puno iskrenoga truda.
Laudato | karmel.hr | benedikt