DOZNAJEMO: Uhićenje Linića već sljedeći tjedan?
Kako neslužbeno doznajemo, nova uhićenja spremaju se već za sljedeći tjedan, a Bandiću bi se među prvima mogao pridružiti bivši SDP-ov ministar financija Slavko Linić.
Privođenje zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića uzdrmalo je hrvatsku političku scenu. No, politička elita nije šokirana (ne)djelima prvoga čovjeka metropole, ta o njima se ionako godinama šuška, strah im se u kosti uvukao zbog vlastitih stražnjica koje se ozbiljno klimaju. Da situacija poprima sve ozbiljnije razmjere svjedoči najava o novih 40-ak uhićenja i slučajeva među kojima su se skrila imena niza uglednika iz političkoga vrha. Kako neslužbeno doznajemo, nova uhićenja spremaju se već za sljedeći tjedan, a Bandiću bi se među prvima mogao pridružiti bivši SDP-ov ministar financija Slavko Linić. Da su pipci Linićeve hobotnice sve kraći svjedoči intenzivna istraga koja se proteklih dana vrti oko njegova prijatelja, kontroverznoga riječkoga poduzetnika Joze Kalema. Ipak, nije Kalem jedini akter ove priče od koje bivši ministar ovih dana muku muči s depresijom jer usko ga se vezuje i uz slučaj Bandić.
Naime, krimen koji mu se stavlja na pleća kada je u pitanju financiranje predsjedničke kampanje ostaje nejasan. Javna je stvar da je Bandić na posebnom računu u Zagrebačkoj banci primio donaciju u visokom iznosu od 24 milijuna kuna i nakon službenog okončanja kampanje, ali nejasno je zašto ga se pet godina nakon toga sumnjiči za utaju poreza. O utaji poreza moglo bi se raditi samo u slučaju da donatori posjeduju dokaze o nenamjenskom trošenju donacija, a s tim informacijama javnost još uvijek nije upoznata. Ako tužiteljica nema dokaza o takvom trošenju donacija, onda je nejasan Bandićev progon. Odmah nakon Bandićeva uhićenja Državno izborno povjerenstvo na svojim je internetskim stranicama hitro objavilo priopćenje u kojemu su objasnili pravila financiranja izborne kampanje na izborima za predsjednika, kada je i Bandić vodio svoju utrku. Iz priopćenja se da naslutiti da kandidati za predsjednika nisu imali dužnost objave izvješća, što je intrigantno jer DIP nije imao nadzorne niti revizijske obveze. Nije stoga jasno kako se sada gradonačelnika tereti za utaju poreza kada zapravo nigdje nije definirano da ne smije skupljati donacije nakon izbora da bi pokrio troškove financiranja. Ako je kojim slučajem u ovoj priči do utaje poreza došlo, tada je s time moralo biti upoznato i Ministarstvo financija kojemu su dostavljeni podatci o svim transakcijama s računa pri Zagrebačkoj banci s kojih su financirani Bandićevi troškovi. Drugim riječima, Bandić je sa svojim računima upoznao Poreznu upravu pa se stoga postavlja pitanje tko je i zbog čega zažmirio na ove malverzacije te ih aktivirao tek sada?
No, na stranu igre s poreznom, teško je nabrojiti afere u zadnjih četvrt i više stoljeća u koje je Linić bio upleten. Manje je bilo onih u kojima se njegovo ime ne spominje, a prozivke na njegov račun datiraju još od prvih dana Linićeva političkoga života, u kojoj je opstao više od 20 godina kao primjerak riječkoga lobija, najagresivnijeg dijela SDP-a. Linić je, tvrde upućeni, svoju mrežu kreirao godinama i u njoj se osjećao sigurnom. Linić je fotelju ministra izgubio jer nije mogao objasniti premijeru zašto je njegovo ministarstvo dalo 33 milijuna kuna za oranicu koju su i porezna uprava i Erste banka procijenile na oko šest milijuna kuna i zašto je naredio da se napravi nova znatno viša procjena. Usprkos procjenama, Linić je za zemljište iz proračuna isplatio 33,6 milijuna kuna, odnosno za oranicu nelogičnih 637 kuna po metru, oštetivši pritom proračun za oko 27 milijuna kuna. U jeku predizborne kampanje na sve optužbe za svoju i Obersnelovu upletenost u kriminal u Riječkim tržnicama kojima je grad oštećen za oko 80 milijuna kuna, odgovarao je:
“Špijunčina Karamarko izvršio je politički pritisak na pravosuđe”, tvrdio je Linić dodajući da ga neće zastrašiti netko zatp što ima značku. U priču se uključuje drugar mu Bajić pa stoga afere oko Riječke tržnice padaju u drugi plan. Stradala je tek jedna sitna riba Doris Hrast, za koga je Linić ustvrdio kako tog gospodina jedva poznaje. No, od njegova povratka na vlast 2011. popis njegovih prijatelja, kumčadi i suradnika upletenih u afere se svakim danom sve više širio pa se pokazalo da Linić ipak poznaje jako mnogo ljudi, uglavnom moćnih i bogatih. U skladu s tim afere oko njega nicale su kao gljive nakon kiše, a za nadati se ostaje da bi javnost uskoro mogla doznati ima li istine u prozivkama na njegov račun ili je tek riječ o zlobnicima zavidnima na Linićev ugled i karijeru.
Autor: Iva Međugorac/dnevno.hr