Kako Hrvatska radiotelevizija rehabilitira GONG
ODRŽAVANJE MONOPOLA – Tjedan dana pred predsjedničke izbore, koji će i institucionalno prikazati volju i raspoloženje naroda i birača, otvoreni su mnogi “frontovi” i načini za plasiranje ideja kojima bi se jedan dio birača, pogotovo neodlučnih, mogao prikloniti.
Posljednjih mjeseci jedna od najvažnijih političkih tema od javnog interesa bilo je pitanje broja birača, koje je zbog nebrige resornog ministra i dalje ostalo veliki problem, kojim se morao pozabaviti i Ustavni sud.
Nejasnoće oko broja birača i prisutnost tzv. “birača duhova”, čija se brojka penje i do pola milijuna, ostavlja mogućnost manipulacije tijekom izbornog procesa što ruši temeljni demokratski proces – neposredno biranje najprikladnijeg kandidata kojeg bi odredila demokratska većina. Upravo zbog mogućnosti manipulacije i na ovim izborima važni su izborni promatrači i aktivno sudjelovanje nevladinog sektora u nadzoru institucija zaduženih za provedbu izbora.
Dosadašnji “monopolist” na ovom području, udruga GONG, svoju je nepristranost definitivno izgubila pri održavanju prvog narodnog refrenduma, kada je otvoreno izrazila svoj stav i tako se mimo demokratskih uzusa svrstala na jednu stranu. Nakon toga, GONG nije imao većih intervenata, osim prijedloga o promjeni izbornog zakonodavstva, koji nije naišao na značajniji odjek.
Ali, iako je GONG možda pasivizirao svoje djelovanje, to ne znači da ga HRT ovih dana ponovno nije aktualizirao i izvukao na površinu u trenutku kada je inicijativa “U ime obitelji” pokazala do koje mjere je kaotično stanje u hrvatskom izbornom sustavu. U petak, u emisiji Poligraf na Hrvatskom radiju, kao i u emisiji Studio 4 na HTV 4, gost u studiju bio je i predstavnik GONG-a, iako nije imao bogznašto reći na temu.
Sama činjenica da su prijavili samo 15 promatrača, naspram UIO, koja je prijavila njih 682, govori da GONG-u iz nekog razloga nije stalo nadzirati izbore ni biti ono čime se predstavljaju – predstavnici građana u praćenju provođenja izbora i održavanju demokratske razine izbornog procesa. Umjesto toga, odlučili su ove izbore prepustiti institucijama i ostaviti bez kontrole izborni proces.
No, to nije spriječilo HRT da im opet dadne glavnu ulogu u oblikovanju javnog mišljenja, i to u medijskom prostoru u kojem je bitna svaka sekunda za argumentirano iznošenje problema. Sama prisutnost u studiju nekoga kome i nije toliko stalo do problema oduzima vrijeme i prostor onima koji žele što hitnije poboljšati izborni proces i učiniti ga pravednijim. Kako GONG ne pokazuje interes, nekoga može začuditi stalno guranje ove udruge u središte pozornosti.
Izvor: Narod.hr