Papa: Društvo bez majki je nečovječno
U katehezi za vrijeme današnje opće audijencije održane u dvorani Pavao VI., Papa je nastavio govoriti o Crkvi kao Majci, koja u ljudskom društvu, igra središnju ulogu. Papa Franjo je podsjetio na to da kalendarska godina započinje svetkovinom Marije Bogorodice, nakon čega slijedi svetkovina Bogojavljenja, kada Majka nakon što je rodila, Isusa predstavlja svijetu; daruje nam ga i pokazuje.
Svaka ljudska osoba svoj život duguje majci i gotovo uvijek joj mnogo duguje; sam život, te ljudsku i duhovnu formaciju. Pa ipak, makar majka bila – simbolički gledano – vrlo uzvišena, malo joj se posvećuje pažnja i malo joj se pomaže u svakodnevnom životu, u ostvarivanju središnje uloge koju ima u ljudskom društvu. Štoviše, nerijetko na njenoj spremnosti da se žrtvuje za svoju djecu, društvo štedi.
I u kršćanskoj se zajednici dogodi da se majci ne pridaje uvijek uloga koja joj pripada te joj se rijetko kada posveti potrebna pozornost. U središtu života Crkve stoji Isusova Majka – rekao je Papa te se zapitao, ne bi li majke, zbog svoje spremnosti na tolike žrtve za svoju djecu, trebale imati više naše pozornosti? Trebalo bi bolje razumjeti njihovu svakodnevnu borbu – smatra Sveti Otac – u nastojanju da na poslu budu učinkovite, a u obitelji pažljive i osjećajne; trebali bismo bolje shvatiti čemu teže, u želji da daju veće i vjerodostojnije plodove.
Majke su najbolji lijek protiv sebičnog individualizma. “Individua“, „Pojedinac” ili „jedinka“ znači “ono što je nedjeljivo”. Majke se naprotiv “dijele”, počevši već od trenutka kad prihvate začeto dijete kako bi ga dale na svijet i odgojile ga. One su te koje najviše zaziru od rata koji ubija njihovu djecu… Toliko sam puta – dodao je Papa – pomislio na majke koje prime pismo u kojem ih izvijeste da im je sin poginuo u časnoj borbi za obranu domovine; toliko se napate.
One svjedoče i za ljepotu života kazao je Papa te se spomenuo propovijedi nadbiskupa Oscara Arnulfa Romera koji je znao reći kako majke žive “majčinsko mučeništvo”. U svojoj propovijedi na pogrebu strijeljanog svećenika, rekao je – ponavljajući riječi Drugoga vatikanskog sabora: “Svi imamo biti spremni umrijeti za svoju vjeru, čak ako nam Bog ne i udijeli tu čast…
Dati život – prenosi papa Franjo biskupove riječi – ne znači samo ‘biti ubijen’. Da li se ‘dati život’, imati duh mučeništva, očituje i u dužnostima, u tišini, u molitvi, u časnom i iskrenom ispunjavanju dužnosti; u tišini svakodnevnog života; u davanju života malo pomalo?’ Da, kao što ga daje majka, koja bez straha i s jednostavnošću svoga majčinskog mučeništva, u svojoj utrobi začinje dijete, donosi ga na svijet, doji ga i odgaja, te o njemu skrbi s ljubavlju. To znači ‘dati život’; to je mučeništvo’“.
Da, ‘biti majkom’ ne znači samo ‘roditi’, nego je to i životni izbor, način života, izbor da se daruje život, što je veliko i lijepo – smatra Sveti Otac te dodaje da bi društvo bez majke bilo nehumano, jer majke uvijek – pa i u najtežim trenucima – znaju svjedočiti nježnost, predanost i moralnu snagu. Majke često prenose i najdublji smisao vjerske prakse: u prvim molitvama, u raznim gestama pobožnosti koje dijete uči, upisana je vrijednost vjere u životu ljudskog bića. To je poruka koju majke vjernice znaju prenijeti bez pustih objašnjenja: koja će trebati dati kasnije, ali sjeme se vjere nalazi u onim prvim, dragocjenim trenucima.
Bez majki, ne samo da ne bi bilo novih vjernika, nego bi vjera mnogo izgubila od svoje jednostavne i duboke topline. A Crkva je naša Majka; nismo siročad nego imamo majku – potaknuo je papa Franjo te dodao kako su i Gospa i Crkva naše mame. Sinovi smo Crkve i Gospini sinovi – dakle sinovi dviju majki, kazao je Papa te dodao: Drage mame, hvala vam, hvala vam za ono što jeste u obitelji; za ono što darujete Crkvi i svijetu – zaključio je Sveti Otac.
Izvor: Radio Vatikan