GLUP, GLUPLJI, …, MILANKA: Uprskala jedinu stvar na kojoj je tri godine radila
PAD MILANKE OPAČIĆ: Uspjela je upropastiti jedinu stvar na kojoj je njeno ministarstvo radilo!
Ustavni sud više nema nikakvog izbora nego prihvatiti odluke sudova koje su donijete po novom Obiteljskom zakonu! Kako iz njenog ministarstva nikad nije izašlo ništa što može ispraviti greške koje u sebi nosi ovaj zakon, Opačić bi trebala razmisliti o tome da odstupi sa svog mjesta prije nego prouzroči još veću štetu!
Obiteljski zakon Milanke Opačić je suspendiran! To je prvi put u povijesti da je Ustavni sud u u cijelosti poništio zakon, a ne samo pojedine odredbe. Za vjerovati je da će na ocjenjivanju njegove ustavnosti doći do zaključka da takav nakaradni zakon nikad više ne smije ugledati svijetlo dana! Ono što je trebao biti najveći uspjeh ministrice Milanke Opačić pokazao se kao njena najveća pogreška koja bi ju mogla koštati karijere. Usprkos kritikama iz 18 različitih organizacija da je ovaj zakon sulud, neprovediv, nemoralan i po svim kriterijima zdravog razuma katastrofalan, ministrica socijalne politike i mladih je “tjerala po svome” samo da bi joj Ustavni sud jučer očitao najtežu lekciju u političkoj karijeri. Na kraju krajeva, nitko ne zna ni što je “Ministarstvo socijale” radilo svo ovo vrijeme pod čizmom Milanke Opačić, a da nije bio ovaj zakon.
Kako je Dnevno.hr već pisao, popis odredbi koje ne valjaju je astronomski i pravo je čudo da Ustavni sud nije i ranije došao do istog zaključka. Novi zakon za nas je već analizirao ugledni odvjetnik Hrvoje Jukić i objasni da je ovaj zakon zapravo “civilizacijski korak unazad”! Umjesto da je novi zakon sanirao neke temeljne društvene probleme, uveo je samo više birokratizma, a manje rješenja.
“Hrvatska je učinila sve u svojoj moći da dobije pravni okvir kao i europske zemlje. Iz nekakvog mojeg iskustva u Engleskoj i Americi, bitno se ne razlikujemo u donošenju odluka. Mislim da je do sada obiteljsko pravna intervencija bila usmjerena u relativno dobrom smjeru do unazad nekoliko dana te da će se stvari s novim Obiteljskim zakonom samo dodatno zakomplicirati. Razlika je u postupanju, odnosno hitnosti u postupanju u ovakvim slučajevima. Odgovarajuće službe su potkapacitirane i dosta usmjerene na zaštitu jedne strane. U nedostatku hitnosti intervencije brzopleto se donose odluke. Primjerice, u slučaju obiteljskog nasilja uvijek se odstranjuje nasilnik iz obitelji. Nasilnik se percipira u muškom rodu, a to šalje krivu poruku od našeg zakonodavca. Nasilnik može biti i muškog i ženskog roda. Nasilje se ne može opravdati i uvijek ću se boriti protiv toga, ali činjenica je da se našim sustavom manipulira”, rekao je Jukić.
Često se događa da član kućanstva zove policiju pod izlikom da ga je neki drugi član obitelji ozlijedio. Policija dolazi na teren i ne može utvrditi što se točno dogodilo jer fizičkih ozljeda nema. Da bi izbjeglo to da se maloljetno dijete pošalje socijalnoj službi, obično se privodi oca. Takva procedura dovodi do još jedne komplikacije koja se nadovezuje na novi zakon. Kako tvrdi Jukić, ljudi se često prvo odluče na razvod i onda krenu “pripremati teren”, što znači da lažiraju nasilje u obitelji kako bi imali jači argument pred sudom. Tu dolazimo do razvoda koji će izazvati kaos i pomutnju po našim sudovima.
Zakon pun grešaka i kontradiktornosti!
“Problem našeg sustava su takozvani konfliktni razvodi gdje se često poseže za teškim oružjem, gdje se manipulira sustavom i djecom” rekao je Jukić. Iako Jukić ističe da je takvih razvoda manji dio, problem je što sustav baca sve razvode u isti koš. Prema novom zakonu, više se zahtjev za razvod ne podiže na sudu. Sad se prvo morate obratiti Centru za socijalnu skrb, a ako prvo pošaljete tužbu sudu, on će ga odbaciti. Još k tome dobijete zabranu da podignete tužbu za razvod u sljedećih šest mjeseci. Za to vrijeme bi Centar trebao napraviti svoj posao.
“Centri su dobili sulude rokove. Vi prvo pošaljete zahtjeva za razvod, a centar mora odgovoriti u roku od 15 dana. Onda ima rok od 60 dana da pokuša pomiriti supružnike ili im pokušati naći mirno rješenje. Ja vam jamčim da se ti rokovi neće poštovati. Shvaćam da moraju postojati rokovi, ali… Da bi se takvi rokovi poštovali, sustav mora uredno funkcionirati. Naš sustav je potkapacitiran, nemaju ljudi, vremena, a nekada ni adekvatan prostor za tako nešto”, rekao je Jukić.
Što je s djecom koja su posvojena po novom zakonu?!
Osim suludih rokova, problem je to što zakon sad očekuje da roditelji pokažu spremnost na dogovor. Što to znači i tko će to mjeriti? Milankin zakon nikad nije odgovario na to pitanje. “Zamislite situaciju da oba roditelja žele da dijete živi s njima jer smatraju da imaju bolje uvjete, ali kažu da su spremni na dogovor. Tko je tu onda nespreman za dogovor? U takvom slučaju, o skrbništvu odlučuje sud”, rekao je Jukić. Tu počinje najveća strahota novog zakona. Prema novom zakonu, sud nema mogućnost odlučiti o zajedničkom skrbništvu jer nema dogovora. Ako nema dogovora, sud može isključivo dodijeliti skrbništvo jednom roditelju. Onaj roditelj koji ne dobije skrbništvo nema nikakvo pravo odlučivanja. “Isključena je mogućnost zajedničkog skrbništva. Nema ga, ne postoji! To je civilizacijski nazadak”, dodao je Jukić.
Tu dolazimo do novog pravnog termina u zakonu koji čini cijelu situaciju još gorom, osobni kontakt. “Vi ćete dobiti takozvane osobne kontakte koji se dijele na fizički kontakt, razgovori putem tehnoloških uređaja, slanje poklona i čestitki te to da vam neka druga osoba kaže da je vaše dijete dobro. To je po meni na razini domaćeg kućnog ljubimca. Ako smo sveli djecu na razinu kućnog ljubimca… Gdje su roditelji u tom odnosu ravnopravni?! To je katastrofa”, rekao je Jukić.
Zapravo se svede na to da jedan roditelj dobije pravo odlučivati o svemu, a drugi se mora nadati milostinji suda. Kako je praksa da skrbništvo u 92 posto slučajeva dobije majka, tu nije potrebno ništa više dodati. Kako piše u novom zakonu, sud može odlučiti u zajedničkoj roditeljskoj skrbi samo ako je postignut sporazum između oba roditelja. Tehnički, vi nemate pravo poslati dijete na instrukcije ako dođe doma s jedinicom. Ništa nije moguće bez dopuštenja roditelja koji ima skrbništvo. Ako su bivši supružnici posvađani, onaj bez skrbništva može svoje dijete vidjeti samo onoliko koliko sud dozvoli. Nigdje nije objašnjeno po kojem mjerilu je netko neadekvatan roditelj. “Roditelja ima svakakvih. Po mome mišljenju, jedini slučaj kad ne bi smjela postojati mogućnost nekakvog zajedničkog roditeljstva je ako je u pitanju obiteljsko nasilje”, dodao je Jukić. To su teke neke u nizu zamjerki koje struka ima na ovaj zakon, ali Opačić je te kritike odlučila ignorirati!
I gdje smo sad došli? Iako se ovaj monsturozni zakon više ne primjenjuje, Milanka nema nikakvih odgovora na to što će biti s djecom posvojenom po novom zakonu ili ljudima koji su se razveli pod uvjetima novog zakona?! Kako smo uspjeli doznati, Ustavni sud više nema nikakvog izbora nego prihvatiti odluke sudova koje su donijete po ovom zakonu! Kako iz njenog ministarstva nikad nije izašlo ništa što može ispraviti greške koje u sebi nosi ovaj zakon, Opačić bi trebala razmisliti o tome da odstupi sa svog mjesta prije nego prouzroči još veću štetu!