Milanovićev pobjednički pohod ili katastrofa već na prvom koraku

Milanovićev pobjednički pohod završio fijaskom na prvom koraku
Dok vladini ‘insideri’ najavljuju formiranje nove, još šire koalicije – predsjednik SDP-a gubi postojeće saveznike i svađa se sa svim ostalim na ljevici

Još od kraja protekle godine novinari i komentari bliski ‘Kukuriku’ vladi najavljuju formiranje nove, mnogo šire političke koalicije, koja bi eventualno dobila predstojeće parlamentarne izbore, usprkos vrlo lošem plasmanu SDP-a na svim izborima u protekle dvije godine, a u posljednje vrijeme čak i prema tradicionalno ljevici sklonim anketama. Ta je namjera postala i formalna nakon posljednjeg sastanka Glavnog odbora SDP-a, na kojoj se vrlo kratko razgovaralo o gubitku predsjedničkih izbora, a dugo o sudbonosnim izborima koji će se odviti – službeno – pred kraj godine, a možda i nešto ranije.

Milanović je, međutim, vrlo daleko ne samo od okupljanja nove, šire koalicije, već i od očuvanja ove koju, formalno, već ima. Mirela Holy i ORAH – čija je popularnost po anketama Ipsos pulsa donedavno izgledala spasonosno, a sad se iz tjedna u tjedan topi – već su nekoliko puta izjavili da ne žele nikakvu koaliciju sa SDP-om koji je ‘prevario birače. Holy je, dapače, u svom stilu rekla da se sa Milanovićem čula telefonom, ali ‘bolje da nije’.

Kad je riječ o Laburistima, nije sasvim jasno s kim bi u toj stranci vrh SDP-a mogao preogovarati, jer je ona još od sasvim nepotrebnog debakla na euroizborima u kaosu. Izvjesno je, međutim, da i Nensi Tireli i Antun Kapraljević vode svoju politiku i javni nastup prema krajnjem zaoštravanju socijalne retorike, što mogućnost ulaska u široku koaliciju čini još nevjerojatnom.

O koaliciji sa Ivanom Viliborom Sinčićem i Živim zidom je bolje niti ne govoriti, je mladi vođa skoro svaki dan izjavi nešto o kriminalnoj prirodi SDP-a i njegovih poteza, najavljujući mogući progon i lustraciju čelnika Kukuriku-a nakon svog dolaska na vlast.

Situacija sa postojećim saveznicima je, također, daleko od idealne. Milanovićev posjet Puli tijekom vikenda pokazao je da je sukob sa Jakovčićem, u koji je čelnik SDP-a bez pravog razloga ušao već u prvoj godini svog premijerskog mandata, još itekako ‘živ’. Jakovčić i Milanović duže od godinu dana nisu razgovarali, a SDP je u Istri, umjesto koalicijskog partnera, podržao njegovog neuspječnog izazivača – Damira Kajina. Iako su odnosi formalo ‘izglađeni’, jezgro IDS-a Milanoviću taj rat nikad nije zaboravilo, pa ne može niti očekivati njihovu lojalnost. IDS će, kao i uvijek, napraviti ono što je za stranku – najprofitabilnije. Tako su postupili i prije devet godina, kada su istupili iz Račanove ‘šestorke’.

Isto je sa Silvanom Hreljom i njegovim umirovljenicima. Oni su već spremni za koaliciju sa HDZ-om, a njihova pozicija nikada i nije bila ideološka već – interesna. Kako je interes pristajanja uz koaliciju koja svakim danom gubi popularnost nejasan, njegove je daljnje poteze lako predvidjeti.

Još u noći predsjedničkih izbora, kada je shvatio da je Josipović, kojega je podržao iz vlastitog političkog oportunizma “bivši”, Čačić je javno pohvalio novu Predsjednicu, a već par dana poslije, kritizirao je Vladu i pohvalio HDZ, nakon čega je i sam Milanović priznao da tu prostora za koaliciju – više nema. Tome se naročito poradovala jedina preostala savezinica SDP-a: predsjednica HNS-a Vesna Pusić. Problem tog savezništva je, osim izuzetno niske potpore Pusićkinoj frakciji HNS-a – nešto većoj od jedan posto – i visoka cijena u broju ministarstava te direktorskih mjesta u javnim tvrtkama. Međutim, čak i ako se SDP nastavi dogovarati s vrhom HNS-a u Zagrebu, pitanje je do kada će ‘teren’, poglavito onaj na Sjeverozapadu Hrvatske, koji jedini nešto vrijedi, to trpjeti.

Dakle, od široke ‘Karamba’ koalicije realnijim se čak čini i scenarij prema kojem se IDS i Čačićevi reformisti u Saboru okreću protiv Kukurikua i ruše Vladu.

U stvaranju virtualne slike o mogućem stvaranju šire koalicije na ljevici i Milanovićevom koalicijskom potencijalu nisu se još umorile jedino provladine rejting agencije. One i dalje proizvode ankete (čitaj prikriveno oglašavanje) koje do krajnjih granica podcjenjuju inteligenciju Hrvata.

Samo dva tjedna nakon izbora, koje je izgubio predsjednički kandidat ljevice, Cro-barometar Ipsos pulsa na Novoj TV objavio je rezultate prema kojima SDP raste za dva i pol posto, stranke ljevice (ORaH i SDP) osvajaju zajedno gotovo 35 posto glasova, a HDZ 26. Premda bi i politički laik iz toga mogao izvući zaključak da će ljevica bez problema pobijediti na parlamentarnim izborima, možda čak i apsolutnom većinom, analitičar Mislav Bago mudro nam je objasnio kako bi HDZ sa svojim partnerima mogao osvojiti apsolutnu većinu, zanemarivši “veličanstvene” anketne rezultate Ipsos pulsa koji uzdižu ljevicu. U tom političko anketarskom cirkusu više se ne zna tko je veći klaun, agencije ili rezultatski precijenjena ljevica i je li se Bago tamo našao slučajno ili je i on sastavni dio cirkusa.

Izvor: direktno.hr

Odgovori

Skip to content