SUTRA PRESUDA: Banac – vrijedilo je podnijeti prijavu protiv Srbije za genocid
Hrvatska će u ovom slučaju biti drugačija od ostalih zemalja jer niti jedan sud još nije neku zemlju osudio za genocid, rekao je Banac
U utorak, 3. veljače Međunarodni sud pravde (ICJ), javno će objaviti presudu u sporu Hrvatske i Srbije po tužbi i protutužbi za genocid. Presuda ICJ-a obvezujuća je, konačna i bez prava na žalbu. Ukoliko jedna od strana u sporu smatra da druga nije poštovala odredbe presude može se žaliti Vijeću sigurnosti UN-a koje ima mogućnost poduzeti mjere protiv države članice.
Usmena je rasprava u postupku završena 1. travnja, u kojem se Hrvatska i Srbija međusobno optužuju za genocid u ratu u Hrvatskoj 90-ih godina. Najviši UN-ov sud saslušao je svjedoke i dokaze hrvatske tužbe protiv Srbije za genocid nad Hrvatima u Domovinskom ratu, kao i za protutužbu Srbije za genocid nad Srbima u vojno-redarstvenoj akciji ”Oluja”.
Presuda se izriče javno te se objavljuje na engleskom i francuskom jeziku. Ima od desetak do, do sada najviše, 270 stranica.
Do presude je ostalo još nepunih 24 sata, a što bi to moglo značiti za Hrvatsku komentirao je Ivo Banac, hrvatski povjesničar koji je rekao da će Hrvatska u ovom slučaju biti drugačija od svih ostalih zemalja jer niti jedan sud još nije neku zemlju osudio za genocid.
”Vrijedilo je podnijeti prijavu protiv Srbije, jer što u sudskoj praksi znači genocid? Onako kako ga je UN definirao to je širok pojam. Sutra će presuda dati i neke argumente pa bi bilo dobro da pričekamo presudu”, komentirao je Banac.
Profesor Branko Caratan rekao je kako ova sudska presuda, kakva god bila, ne može biti povijesna ocjena. Povijesna ocjena onoga što se događalo na ovim prostorima već je davno donesena i u javnosti postoji, naglasio je. I upravo zbog toga vjeruje da neće puno utjecati na međuodnose Hrvatske i Srbije. Eventualno će kratko utjecati, jer dugoročno gledano postoji interes za suradnju i politički i ekonomski s obje strane, mišljenja je Caratan.
I profesor Vlatko Cvrtila ne vjeruje da će presuda utjecati na promjenu odnosa. U Srbiji nikad nije postojala niti postoji konstruktivna politika koja bi realno sagledala što se događalo posljednjih 25 godina i na taj način utjecala na poboljšanje odnosa. On očekuje da će biti teških verbalnih ispada ali nužno neće ni poboljšati ili pogoršati odnose.
Za odluku Međunarodnog suda u Haagu Vesna Škare Ožbolt rekla je da je povijesna te da je ovo važan politički i moralni događaj.
“Mislim da je naš tim izvrsno odradio posao i kvalitetno su prikazali cijelo stanje stvari”, rekla je Škare-Ožbolt, dodajući da srpska protutužba ima mnogo manje šanse na uspjeh.
“Strašno je što je Srbija dvaput bila predmet istrage na ICTY-u zbog genocida”, rekla je.
Izvor: direktno.hr