Spekulacije o navodnim istragama nad časnicima HV-a i HVO-a dio su šireg plana
Spekulacije o navodnim istragama nad časnicima HV-a i HVO-a dio su šireg plana koji odgovara srpskoj i bošnjačkoj strani
Spekulacije o navodnim istragama koje Sarajevo provodi nad časnicima HV-a i HVO-a samo su dio šireg plana čiji je cilj prebacivanje krivnje na branitelje i osloboditelje BiH: Hrvate koji su u četiri navrata spasili tu zemlju od propasti, kao i iskrivljivanje povijesti u režiji srpskih i bošnjačkih krugova, tvrdi u razgovoru za mostarski Dnevni list umirovljeni admiral Davor Domazet Lošo.
Tematiku o navodnim istragama ovog je vikenda ponovno aktualizirao predsjednik Hrvatskog generalskog zbora, umirovljeni general Pavao Miljavac koji je naglasio kako već postoji primjer pozivanja hrvatskih časnika za svjedoke, ali i da postoje informacije o optužnicama protiv za sada nepoznatih osoba. Admiral Domazet slaže se s Miljavcem te tvrdi kako se hrvatski vojni arhiv ‘češlja’ i to sve u skladu s provedbom protokola između Državnog odvjetništva Republike Hrvatske i Tužiteljstva BiH o suradnji u progonu počinitelja kaznenih djela, upozorivši kako se ovdje radi o najizravnijem narušavanju pravnog suvereniteta Hrvatske – članice EU-a i NATO saveza.
Ovakav razvoj događaja, ističe Domazet, odgovara i srpskoj i bošnjačkoj strani, čije elite očito stoje u namjeri mijenjanja povijesnih činjenica, svaka zbog svojih razloga. Srpska politika na taj način želi prikazati, dodao je, kako je u BiH bio građanski rat, a ne agresija, a bošnjačka jer im ne odgovara činjenica da su zapravo Hrvati četiri puta spasili i obranili BiH.
U konačnici, najave o istragama protiv visokih hrvatskih časnika stvaraju i psihozu te su, sumnja Domazet, i moguća vrsta pritiska na Haaški tribunal uoči donošenja drugostupanjske presude šestorici bivših dužnosnika Herceg Bosne i HVO-a. Povijesne činjenice pak govore drukčije pa Domazet podsjeća kako je BiH prvi put spašena još 1991. kada je spriječeno izbijanje na liniju Virovitica – Karlovac – Karlobag, čime je praktično spašena i BiH.
– Drugi put na proljeće 1992., kada je krenula otvorena agresija zatvaranjem kliješta od Kupresa, Livna i Tomislavgrada prema Splitu, odnosno dolinom Neretve. Da su se ona zatvorila, tada bi BiH šaptom pala, ali i trećina Hrvatske. Hrvatske snage su to zaustavile, napominje Domazet, te dalje tvrdi kako su treći put Hrvati spasili BiH pokrećući operaciju Zima 94 u vrijeme kada je Bihać bio pred padom. Tad su Britanci uz pomoć još nekih europskih država imali tezu da se Srbi proglase pobjednicima, no Hrvati su im, ističe, pomrsili plan i spriječili pad Bihaća. Četvrti put ponovno se spašava Bihaćka enklava te kroz akcije Ljeto i Oluja, ističe Domazet, spriječen je i novi genocid koji bi uslijedio nakon Srebrenice.
Pored haaških presuda iz kojih je vidljivo tko je bio agresor u BiH, Domazet podsjeća kako se tijekom devedesetih godina radilo o jednom jedinstvenom ratištu Hrvatske i BiH, a ne dva rata. Srpska politika stoga kroz najave istraga protiv hrvatskih časnika želi promijeniti percepciju te im odgovara da se ide u smjeru sotoniziranja oslobodilačkih operacija, tim više što je presuda za generale Gotovinu i Markača pokazala kako je Oluja bila najčišća vojna akcija.
– Logično je da srpska politika to želi poništiti, a i bošnjačka ima razlog jer su svjesni toga da su Hrvati obranili BiH, upozorio je Domazet, koji smatra kako je zbog toga i krenula priča o istragama protiv hrvatskih časnika, a što im je omogućilo i potpisivanje već spomenutog protokola od tri državna tužitelja. I dok ga ne čudi njihovo ponašanje, Domazet je zapanjen reakcijom hrvatskog državnog vrha i hrvatske politika koja je pristala da “BiH poziva naše visoke časnike da idu svjedočiti”.
M.M./hrsvijet.net