Papa o ideološkoj kolonziaciji koju vode gospodarski razvijena, ali etički slaba društva
Papa Franjo susreo se danas u Vatikanu s članovima talijanskog Vrhovnog sudskog vijeća te istaknuo kako je važno da javne vlasti koriste povjereni im položaj za promicanje osobe i društvene stabilnosti u svijetu ideoloških kolonizacija.
Globalizacija nosi nejasnoće i dezorijentacije kad se koristi za unašanje stranih ideja, normi i običaja u društveno tkivo, na štetu kulture u koju se uvode. Takve sklonosti imaju gospodarski razvijena, ali etički oslabljena društva – upozorio je papa Franjo i dodao: „Toliko sam puta govorio o ideološkim kolonizacijama s obzirom na taj problem“.
U tom kontekstu, važno je da javne vlasti koriste svoj položaj kako bi temelje za suživot učinile stabilnim i solidnim obnavljajući temeljne vrjednote. Tim je vrjednotama kršćanstvo pružilo istinski temelj: ljubav prema Bogu koja je neodvojiva od ljubavi prema bližnjemu – objasnio je Papa i dodao kako te temeljne vrjednote mogu služiti kao učinkovita brana protiv porasta stope zločina i korupcije.
Odgoj je u tome isto važan kao „preventivna strategija“ te kako bi se novim naraštajima pružila antropologija koja nije relativistička te model života koji može zadovoljiti visoke i duboke težnje ljudske duše – ustvrdio je Sveti Otac. Da bi se to ostvarilo, institucije moraju imati dugoročne planove, usmjerene na promicanje osobe i mirnoga suživota, a tome u prvome redu mogu doprinijeti oni na sudskim položajima.
Govoreći o ljudskim pravima, Sveti je Otac istaknuo da su ona od temeljne važnosti u prepoznavanju bitnog čovjekova dostojanstva. Ali to prepoznavanje valja učiniti ne zlorabeći kategoriju ljudskih prava, nastojeći, primjerice, da se na sudu prihvate, prema Papinim riječima, prakse i ponašanja koja, umjesto da promiču i jamče ljudsko dostojanstvo, zapravo ga ugrožavaju ili čak krše.
Papa je Franjo osim toga napomenuo kako se pravednost ne izvršava apstraktno, već uvijek s obzirom na osobu u njezinoj istinskoj vrijednosti bića stvorenoga na sliku Božju i pozvanoga ostvariti tu sličnost na zemlji. Na koncu se Sveti Otac spomenuo Vittorija Bacheleta, bivšeg potpredsjednika Vrhovnog sudskog vijeća, koji je ubijen prije 35 godina. Neka njegovo svjedočanstvo kao čovjeka, kršćanina i suca nastavi nadahnjivati vašu predanost u službi pravde i općeg dobra – poželio je Sveti Otac.
Radio Vatikan