Pravda i mir: Valja promijeniti smjer nasljedujući encikliku pape Franje
“Promijeni planet – brini se za ljude”, kampanja je pokrenuta 1. srpnja, tijekom predstavljanja skupa naslovljenoga „Ljudi i planet na prvom mjestu: prijeko potrebna promjena smjera“, koji će se održati 2. i 3. srpnja u Rimu. Susret je organiziralo Papinsko vijeće za pravdu i mir, zajedno s mrežom katoličkih nevladinih udruga, a predstavljen je u Tiskovnom uredu Svete Stolice
Enciklika pape Franje „Laudato si’“ jest vodič, svjetionik koji pokazuje put za promjenu smjera u odnosu na klimatske promjene. Govornici u Tiskovnom uredu Svete Stolice više su puta to istaknuli, spominjući novi vidik i hitni poziv na djelovanje. Valja krenuti od Papinih primjedbi – napomenuo je kardinal Peter Turkson, predsjednik Papinskoga vijeća za pravdu i mir – da je klima opće dobro, da se nalazimo pred jednim od najvažnijih izazova ovoga doba, te da je ljudsko djelovanje oštetilo okoliš uz neizbježne posljedice na razini društva, gospodarstva i politike. Zbog toga je potrebno pronaći nove načine shvaćanja gospodarstva i napretka.
Jedina, vrlo velika prepreka koja se još nalazi pred obvezom promjene smjera nije gospodarska, znanstvena ili tehnološka, nego je ona u našem umu i u našem srcu – istaknuo je kardinal Turkson. Isti taj um priječi donošenje radikalnih odluka i preusmjeravanje težnje općega zagrijavanja, kao i postizanje cilja o uklanjanju siromaštva. Potreban je – prema kardinalovim riječima – odgovorniji pristup kako bismo se suočili s oba problema: sa smanjenjem zagađenja i razvojem siromašnih zemalja i čitavih područjâ.
Bernd Nilles, glavni tajnik Međunarodnoga saveza katoličkih razvojnih organizacija, istaknuo je pak da je potrebno raditi zajednički, jer solidarnost pomaže suočiti se s korijenom problema. Njegov je stoga poziv na sudjelovanje, na suočavanje s izazovom klimatskih promjena, dajući rješenja koja mogu krenuti iz temelja, od našega načina života, od dizanja glasa pritišćući vlasti; upravo će stoga – kako je rekao – konferencija o klimi koja će se održati u Parizu, biti odlučujuća. A u vidiku tog događaja, danas je, ovom tiskovnom konferencijom, potaknuta međunarodna kampanja o načinu života, nazvana „Promijeni planet – brini se za ljude“, koja poziva sve ljude da promijene svoj život, te krenu putom prema održivoj budućnosti – napomenuo je Nilles.
Teško je, ali nije nemoguće – tim je pak riječima Naomi Klein, kanadska novinarka i spisateljica, dugogodišnja aktivistica protiv globalizacije, pozvala politiku da se ne skriva pred izazovima klimatskih promjena. Za sebe kaže da je feministkinja, židovka i laikinja, a enciklika pape Franje ostavila je poseban dojam na nju, te je pozvala sve ljude da ju pročitaju srcem. Osudila je i osjećaj mnogih da su jači od prirode, što je dovelo do nesposobnosti za poštovanje stvorenoga. Možemo se spasiti, ali samo ako se odreknemo vlasti i nadmoći, i ako naučimo raditi s prirodom – istaknula je novinarka.
U svojoj je analizi istaknula kako prevladavajući gospodarski modeli tlače ljude. Istina je da smo došli do opasne točke, dijelom i stoga što su nas mnogi gospodarski stručnjaci razočarali, rabeći svoje snažne tehnokratske sposobnosti, ali bez mudrosti. Stvorili su modele koji daju sramotno malo vrijednosti ljudskom životu, posebice onom siromašnih ljudi, i po svaku cijenu štite zaradu poduzeća i gospodarski rast. Rizik je velik – napomenula je te upozorila – ne možemo se stoga razdvajati, ni dopustiti da nas razlike razdvoje.
Naomi Klein je na kraju podsjetila na povorku održanu u rujnu prošle godine u New Yorku, u kojoj je sudjelovalo 400.000 ljudi, i vapaj koji je tada upućen, a koji valja poslušati: ‘Teško’ ne znači ‘nemoguće. Izgubiti pouzdanje u rad koji može spasiti bezbrojne živote i spriječiti veliko trpljenje, jednostavno zato što je težak, skup i zahtjeva žrtvu, nije praktično ponašanje, nego je to najpodliji način predaje – istaknula je Naomi Klein.
Radio Vatikan