P. Lombardi o najvažnijim značajkama Papina pohoda Latinskoj Americi

Nakon Papina povratka s apostolskog pohoda zemljama Latinske Amerike, zamolili smo ravnatelja Tiskovnog ureda Svete Stolice, patra Federica Lombardija da nam, iz svoje perspektive, nešto kaže o najvažnijim ili ključnim momentima ovoga Papina pohoda.

Pa posebno me dirnula nazočnost naroda kao i Papin odnos prema njima – kazao je pater Lombardi. Bilo je to nebrojeno mnoštvo ljudi uzduž cesta. Još više me pogodio, zbog svojih dimenzija, ali također i zbog stila i ozračja, intenzitet – i to ne samo emocionalni – nego i onaj vjerski. Vjerujem da su intenzitet kao i razmjeri ove nazočnosti naroda, iznenadili i samoga Svetog Oca, pa i sve druge.

Dirnula me ljudska i duhovna pokretljivost naroda ovih triju zemalja te njihova duboka sintonija: pastir koji pozna svoje ovce; koji se među njima nalazi i koji po njima miriše – to je bio Papa Franjo u ovome svom pohodu po Latinskoj Americi – kazao je glasnogovornik Svete Stolice.

Na novinarovo pitanje je li Papa ovim pohodom razbio neke stereotipe i predrasude koji postoje na Zapadu, u pogledu Latinske Amerike, pater Lombardi je kazao: «Svakako»; odnos dubokoga Papina poštovanja, povjerenja i ljubavi koji smo doživjeli, nije dopustio da ih na neki način smatramo u «iščekivanju pomoći»; kao narode ili osobe nedovoljno razvijene, kojima bi trebala pomoć izvana, kako bi ostvarili svoj ljudski i duhovni razvitak, nego kao protagoniste, svog razvitka i puta.

U tom smislu Papina poruka je zapravo veliko ohrabrenje, bilo s opće ljudskog gledišta, bilo sa onoga duhovnog i eklezijalnog, kako bi zajednički uzmogli izgrađivati svoju budućnost; i to je bilo vrlo lijepo: Papa koji sve te ljude hrabri i potiče da budu protagonisti, napose one koji su siromašniji i koji se osjećaju marginaliziranima – kazao je pater Lombardi.

O Tome da su neki kritizirali Papu za njegovu naklonjenost pučkim pokretima i društvenim snagama, što se na kraju svodi na siromahe, dok se zanemaruje takozvana «srednja klasa», ravnatelj Tiskovnoga ureda Svete Stolice je ponovio Papin odgovor na isto pitanje – postavljeno mu u zrakoplovu – na povratku s pohoda: «U toj primjedbi ima i istine;… trebam o tome razmisliti i vidjeti kako računati s tim.»

Ipak, Papin stav je ključan i treba ga ispravno shvatiti – dodao je Lombardi – ako priznajemo da stanje u svijetu nije idealno i da stoga postoje brojne promjene koje treba hitno provesti – bilo u pogledu gospodarske politike, politike upravljanja i smjera u kojem se čovječanstvo kreće, bilo u pogledu posljedica koje ovakav stav ima na stvoreno, na ravnotežu u njemu, kao i na ravnotežu društvenih odnosa – tada trebamo vidjeti koje je gledište ispravno te s takve pozicije shvatiti što je ono što ne valja i što to učinkovito i žurno treba promijeniti.

Pažnja i skrb za siromašne – kazao je pater Lombardi – Papa nam to govori i ponavlja. Oni su, naime, ti koji trpe posljedice onoga što ne valja, a što se uistinu može shvatiti; stvari koje duboko i egzistencijalno ne valjaju i koje treba promijeniti: od siromaha – ne samo zbog evanđeoske osjetljivosti koja ih stavlja u središte evanđelja, nego također zbog ljudske mudrosti koja nam govori što trebamo promijeniti da se izgradi pravednije ljudsko društvo – kazao je Lombardi.

I «srednja klasa» također ima važnu ulogu, koja u nekim zemljama može biti i izuzetno važna. Ali, ako netko – kao što to čini Sveti Otac – gleda na svijet u njegovoj cjelovitosti; na situacije u kojima vlada zlo, patnja i problemi koji pokazuju neophodnu potrebu za promjenom, a koji su nemjerljivo veliki, ta hitnost potrebe za promjenom postaje vidljiva.
Papa isto tako inzistira na središnjoj, aktivnoj i kreativnoj ulozi osoba koje se nalaze u teškim situacijama, kao mogući protagonisti spomenutih promjena. Ne na način nasilja, nego na način rasta u solidarnosti i pravednosti. To mi izgleda jako važno u Papinim govorima pučkim pokretima i – u izvjesnoj mjeri – jako važno što se tiče ovoga papinoga putovanja i solidarnosti s ovim narodima, a što se predlaže za sveukupni razvoj i na svjetskoj razini – istaknuo je ravnatelj Lombardi.

Upravo zbog toga – nastavio je – čini mi se, da su Papin povratak na ovaj kontinent, kao i njegova osjetljivost i sudjelovanje te njegovo duboko i pozitivno razumijevanje tamošnjih stvarnosti te samih naroda, krajnje važan doprinos razmišljanju o univerzalnoj Crkvi, kao i o čovječanstvu – zaključio je pater Federico Lombardi.

Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content