RATNI ZLOČIN U ERDUTU

IZRUČEN MUČITELJ ZAROBLJENIH VUKOVARSKIH VOJNIKA: Hoće li progovoriti o užasnoj tajni erdutskih bunara? – DORH je, čini se, pronašao efikasan način “čišćenja” slučajeva pri čemu odaje dojam kao da nešto čini, dok paralelno ratni zločini ostaju nekažnjeni. Hoće li tako biti i sa zločinom u Erdutu ili će se starijem vodniku JNA, Stojakoviću, Srbinu iz Bobote, dokazati krivnja?

Irske vlasti su u petak, 17. srpnja, Hrvatskoj izručile Srbina Đorđa Stojakovića (55) koji je optužen za ratni zločin nad zarobljenicima na području Erduta.

Na spisu DORH-a Stojaković je od 2010. godine, a postupak se vodi pred Županijskim sudom u Osijeku.

Zahvaljujući Interpolovoj tjeralici, širom svijeta je do sada uhićeno 151 Srba iz Hrvatske i bivših pripadnika JNA, od kojih su 49 izručena Hrvatskoj. Međutim…

Od njih 49, za čak njih 18 postupak je obustavljen ili je optužba odbijena uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu! DORH je, čini se, pronašao efikasan način “čišćenja” slučajeva pri čemu odaje dojam kao da nešto čini, dok paralelno ratni zločini ostaju nekažnjeni. Hoće li tako biti i sa zločinom u Erdutu ili će se starijem vodniku JNA, Stojakoviću, Srbinu iz Bobote, dokazati krivnja?

Optužnicom vukovarskog Županijskog državnog odvjetništva iz studenog 2010. godine, Stojaković se tereti da je 19. novembra 1991. godine, u Republici Srbiji, u blizini mosta Erdut – Bogojevo, gdje se zaustavio jedan autobus sa hrvatskim vojnicima, koji su zarobljeni u Vukovaru, kao pripadnik rezervnog sastava vojne policije JNA, zajedno sa više pripadnika iste jedinice, izveo iz autobusa sve zarobljenike a zatim ih psihički i fizički zlostavljali, dok je on osobno zlostavljao dvojicu.

Erdutsko područje je, nevezano uz ovaj slučaj, bilo poprištem ratnih zločina velikih razmjera, pri čemu je ubijeno 37 civila. Na nesreću tamošnjih mještana, upravo u Erdutu bio je smješten kamp za obuku, poznatiji pod imenom “Arkanova vojna baza” gdje su civili sustavno odvođeni, mučeni i ubijani. Tijela nedužnih žrtava nerijetko su bacana po bunarima, pa se mnoga traže i danas. Mještani kažu, 99 posto tijela završilo je upravo po bunarima. Zoran Berkić. Mještanin Erduta još je prošle godine svim relevantnim institucijama (uključujući i Ivanu Grujiću) poslao dopis u kojem moli da se njegov 27-metarski bunar pregleda jer ga on planira zatrpati, a mještani srpske nacionalnosti tvrde da upravo u njegovom bunaru “ima svašta.”

– Bunar sam, na žalost, počeo zatrpavati jer tu planiram graditi kuću. Svima sam prethodno poslao dopis u kojem izražavam zabrinutost da bi mojim zatrpavanjem bunara mogla biti zatrpana i svaka nada da se pronađu nestali. Nitko ništa, čak ni Grujić koji je sve dobio napismeno. Onda sam otišao u Osijek na odjel za ratni zločin i objasnio im da postoje opravdane sumnje da su u mom bunaru ubijeni civili za kojima se traga. Oni su izašli na teren, ali kao da i nisu… Pogledači su golim okom, pomakli koju daščicu s bunara dubokog 27 metara i zaključili da – nema ništa – kazao je savjesni građanin Erduta.

Autor: S. Vučković/dnevno.hr

Odgovori

Skip to content