Milanovićeva protubankarska ofenziva zatekla HDZ
Budući da će se Hrvatski sabor raspustiti krajem ovoga mjeseca, što znači da će se izbori održati u krajnjem roku od 60 dana dakle najkasnije do Božića predizborna je kampanja ušla u novu fazu. Hrvatska demokratska zajednica na čelu Domoljubne koalicije još uvijek na želi otkriti glavne adute koji se kriju u njezinom gospodarskom programu što ga je izradio bavarski institut IFO, dok s druge strane pokušavajući osvojiti drugi mandat SDP-ova oslabljena koalicija pod parolom „Hrvatska raste“ koristi posljednje adute ne bi li privukla glasače.
U svakom slučaju po objektivnim mjerilima SDP sa svojim koalicijskim partnerima ovaj put bez i te kako važnog istarskog IDS-a ne može računati na pobjedu jednostavno zbog toga što se Kukuriku koalicija sa svojim „Planom 21“ pokazala kao potpuni promašaj i najjednostavnije rečeno nesposobna da zemlju izvuče iz galopirajuće krize. U samo četiri godine Kukuriku koalicija zadužila je zemlju za dodatnih 100 milijardi kuna, izgubljeno je 100.000 radnih mjesta, oko 100.000 ljudi u potrazi za poslom iselilo je iz Hrvatske pa je zemlja sa šestogodišnjom recesijom proglašena najgorom članicom Europske unije. Nezaposlenost se vrti oko 300.000, toliko ima i blokiranih građana. To su samo neki od poražavajućih podataka ove Vlade koja se sad pri kraju mandata hvata malih pomaka, pa je krenula s populističkim mjerama.
U takvim okolnostima jedno što je preostaje Zoranu Milanoviću je prije svega personalizirani napad na čelnika HDZ-a Tomislava Karamarka kao čelnika oporbe i izborne Domoljubne koalicije. Taj napad ne može imati velikog učinka kod birača, jer se Tomislava Karamarka napada na osobnoj a ne na političkoj razini. Takav je bio intervju što ga je premijer dao HTV-u koji je također pod kontrolom nesposbne koalicije s Goranom Radmanom kao ravnateljem s bogatom komunističkom biografijom. U tom napadu Zoran Milanović je čelnika HDZ-a optužio za kukavičluk te da će biti agent stranih banaka, što praktički znači da je Zoran Milanović unaprijed priznao poraz na idućim izborima, jer Karamarko u oporbi u krizi sa švicarskim frankom nije bio u poziciji da bilo što učini, kao što sad tek na kraju mandata pokušava Zoran Milanović. Pored toga premijer je zamjerio Tomislavu Karamarku da ne zna engleski jezik, kao da je to najvažnija kvalifikacija za premijera. Uostalom Zoran Milanović govori dobar engleski, ali od toga Hrvatska nije imala nikakve koristi, jer je Milanović zbog njegove loše politike u inozemstvu bio ignoriran.
Budući da ni izborni program SDP-ove koalicije „Hrvatska raste“ nije objavljen a ionako se ne može očekivati da birači mogu povjerovati u taj izborni blef o rastu kad je on samo negativan, Zoran Milanović se uhvatio u koštac s bankama oko problema sa kreditima u švicarskim francima. Sasvim je jasno da ustrajavanjem na ukidanje valutne klauzule Zoran Milanović igra populistički na zaštiti nacionalnih interesa i da prvi put kao premijer pokazuje međunarodnoj zajednici svoje mišiće, što će, kako je pravilno prosudio, imati pozitivnog utjecaja na biračko tijelo. Međutim u mnogo važnijim pitanjima, osobito u odnosima sa Srbijom kad su u pitanju neriješeni problemi iz Domovinskog rata Zoran Milanović je sustavno pokazivao popustljivost, što je dovelo Hrvatsku u defenzivni položaj prema novoj agresivnoj velikosrpskoj politici Beograda. Zoran Milanović nema nikakvo moralno pravo da napada HDZ za prodaju banaka strancima, jer je za to jednako odgovoran i SDP kad je bio na vlasti. U svom lupetanju po HDZ-u Zoran Milanović ne shvaća da sam sebi upada u usta, jer se njegova izjava, kako se možda neke ljude može varati neko vrijeme, ali se ne može varati sve ljude svo vrijeme, upravo odnosi na njega i njegovu Kukuriku koaliciju.
Pri svemu tome u HDZ-u se baš ne snalaze u ovoj na uličnoj razini verbalnoj ofenzivi koju je poveo Zoran Milanović. Tomislav Karamarko je u televizijskom intervjuu dozvolio da se spusti na Milanovićevu razinu. Sve optužbe koje je izrekao šef, po učincima lažne socijaldemokratske partije, može lako pobiti katastrofalnim podatcima o krizi u koju je zemlju dovela nesposobna Milanovićeva koalicija. To se jednako odnosi i na problem sa kreditima u švicarskim francima. O tome u HDZ-u i njegovoj Domoljubnoj koaliciji ima svakako meritornijih stručnjaka od jednog potrošenog ministra iz Kosoričine vlade kakav je Domagoj Milošević koji je po struci liječnik. Očito je da Tomislav Karamarko uoči predizborne kampanje vodi unutarstranačku bitku sa zaostatcima iz Pašalićevog, Sanaderovog i Kosoričinog razdoblja, pa treba vjerovati da će u sastavljanju lista, a posebice nove Vlade biti dosljedan najavama da će se pri tome držati stručnih a ne stranačkih kvalifikacija. Kad je u pitanju Milanovićeva bitka sa stranim bankarima i HDZ na čelu Domoljubne koalicije u okviru zaštite nacionalnih interesa, ali u skladu s europskim obvezama mora, koliko je to moguće, vratiti državi financijski suverenitet kojega se ovom kampanjom tek pri kraju mandata sjetio Zoran Milanović.
Vjekoslav Krsnik