Papa se susreo s ministrima okoliša Europske unije
Prije današnje opće audijencije Sveti se Otac u studiju u dvorani Pavao VI. susreo s ministrima okoliša Europske unije, koji su se okupili u Rimu u okviru priprema za 21. konferenciju Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama, takozvanu Kop 21, koja će se od 30. studenoga do 11. prosinca održavati u Parizu.
Nakon uobičajenoga pozdrava, Papa je zahvalio ministrima jer su mu pružili prigodu da s njima podijeli neka razmišljanja, imajući u vidiku skore važne međunarodne skupove: usvajanje ciljeva održivoga razvoja na kraju ovoga mjeseca, te Parišku konferenciju na početku prosinca.
Papa se u kratkom govoru ministrima osvrnuo na tri važna načela: solidarnost, pravednost i sudjelovanje. Solidarnost se često zaboravlja ili pak sterilno zlorabi. Znamo da uništavanje okoliša najviše pogađa siromašne osobe. Solidarnost podrazumijeva uporabu učinkovitoga oruđa, kadrog ujediniti borbu za očuvanje okoliša s borbom protiv siromaštva. S obzirom na to već imamo mnoga pozitivna iskustva. Primjerice, razvijanje i prenošenje prikladnih tehnologija za bolje korištenje ljudskih i prirodnih izvora kako bi im se dugoročno jamčila održivost – objasnio je papa Franjo.
Govoreći pak o načelu pravednosti, rekao je kako je u enciklici ‘Laudato sì’ govorio o ‘ekološkom dugu’, naročito između Sjevera i Juga, koji se odnosi na trgovinsku neuravnoteženost s teškim posljedicama za ekologiju kao i na prekomjerno iskorištavanje prirodnih dobara, što su tijekom povijesti činile neke države. Moramo poštovati taj dug – upozorio je Papa dodajući:
Te su države pozvane da pridonesu rješavanju toga duga, primjerice ograničavanjem potrošnje neobnovljive energije i pomaganjem siromašnijim državama da promiču politike i programe održivoga razvoja i da usvoje prikladne upravne sustave za šumarstvo, prijevoz, za zbrinjavanje otpada; potom ozbiljnim sučeljavanjem s rasipanjem hrane, potičući kružnu ekonomiju i nove načine ponašanja i življenja – kazao je Papa.
Papa se naposljetku osvrnuo na načelo sudjelovanja. Svi se imaju uključiti u rješavanje problema okoliša, pa i oni koji često ostaju na rubovima presudnih procesa. Živimo, naime, u vrlo zanimljivom povijesnom razdoblju. Znanost i tehnologija u naše ruke stavljaju neopisivu moć, a ispravna uporaba te moći pretpostavlja cjelovito viđenje problema.
To pak zahtijeva pokretanje dijaloga o ‘ekologiji cjelovitosti’, o kojoj enciklika govori. Riječ je dakle o velikom kulturalnom, duhovnom i odgojnom izazovu. Treba podupirati solidarnost, pravednost i sudjelovanje radi poštovanja našega dostojanstva i svega stvorenoga – zaključio je Sveti Otac.
Izvor: Radio Vatikan