Papa na Kubi: Crkva treba moći u slobodi navještati Kraljevstvo nebesko

Papa Franjo započeo je jučer svoj apostolski pohod Kubi. U Havani, gdje je sletio, dočekali su ga predsjednik države, Raúl Castro, drugi predstavnici vlasti i biskupi. Papin pohod toj karipskoj državi, od 19. do 22. rujna, zbiva se povodom osamdesete obljetnice uspostave diplomatskih odnosa Kube i Svete Stolice.

Kubanci ove godine također slave stotu obljetnicu otkako je papa Benedikt XV. proglasio Gospu od El Cobre zaštitnicom zemlje. Papa je Franjo treći Petrov nasljednik koji je pohodio Kubu, nakon sv. Ivana Pavla II. 1998. godine te pape emeritusa, Benedikta XVI. 2012. godine.

U svojem govoru na svečanosti dobrodošlice, Papa je izrazio zahvalnost svima koji su radili na pripremi njegovog pastoralnog pohoda. Raúla je Castra zamolio da prenese njegove pozdrave svojem bratu Fidelu. Ova godina obilježava osamdesetu obljetnicu uspostave diplomatskih odnosa Kube i Svete Stolice. Providnost mi je omogućila da posjeti ovaj ljubljeni narod. Danas obnavljamo veze suradnje i prijateljstva, kako bi Crkva mogla nastaviti podržavati i bodriti Kubanski narod u njegovim nadanjima i brigama, i to sa slobodom, sredstvima i prostorom koji su potrebni za naviještanje Kraljevstva nebeskog na životnim periferijama društva – rekao je Papa.

Podsjetivši zatim na stogodišnjicu otkako je Blažena Djevica Marija od El Cobre proglašena zaštitnicom zemlje, Papa je primijetio da su veterani Rata za neovisnost, potaknuti vjerom i domoljubljem, htjeli da “Virgen mambisa” bude zaštitnica Kube kao slobodne i suverene zemlje. Otada je Blažena Djevica Marija pratila hod Kubanaca, podržavajući njihovu nadu i zagovarajući ih u svemu što čovjeku daje dostojanstvo. Sve veća pobožnost prema Blaženoj Djevici vidljivo je svjedočanstvo njezine prisutnosti u duši kubanskog naroda – ustvrdio je Sveti Otac.

Papa je istaknuo važnost Kube kao “ključa” između sjevera i juga, istoka i zapada. Njezino je naravno poslanje biti mjesto susreta svih naroda u prijateljstvu. Tu je želju izrazio i sv. Ivan Pavao II., govoreći: “Neka se Kuba, sa svim svojim veličanstvenim potencijalom, otvori svijetu i svijet Kubi”.

Papa je normalizaciju odnosa između Kube i Sjedinjenih Država nazvao znakom pobjede kulture susreta i dijaloga i, citirajući Joséa Martíja, pobjede “sustava općeg rasta” nad “vječno mrtvim sustavom skupina i dinastija”. Potičem političke vođe da ustraju na tom putu i razviju sve njegove mogućnosti kao dokaz visoke službe na koju su pozvani u korist mira i dobra svojih naroda i kao primjer pomirenja za čitav svijet – rekao je na kraju svečanosti papa Franjo.

Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content