UHLJEBI DRUGARICU: Kotromanović ne posustaje
OSUDITI POJAVU, SPASITI DRUGA – Još kukavičjih jaja: staru Mesićevu suradnicu Kotromanović fino uhljebio
No, moglo bi se kazati i kako Vlada nije imala razloga komplicirati već očito iskombinirane kadrovske rošade kojima se očito željelo preduhitriti prve poteze budućih ministara
Ukupno 14 zamjenika i pomoćnika ministara u Vladi razriješeno je dosadašnjih dužnosti prošlog četvrtka, tijekom zatvorenog dijela posljednje sjednice Milanovićeva tima. Svi su oni (riječ je o šest zamjenika i osam pomoćnika) sami zatražili razrješenje, a među njima i Višnja Tafra, dosad zamjenica ministra obrane Ante Kotromanovića, široj javnosti otprije poznata i kao prva žena na položaju savjetnice predsjednika Stipe Mesića za obranu.
Vlada nije imala razloga odbiti zaprimljene zahtjeve, uostalom, na prvi pogled sve izgleda kao poštovanje demokratskog načela smjenjivosti vlasti i činjenice da u Vladu dolazi potpuno nova garnitura te da se očekuje da će novi ministri imati svoje favorite za mjesta najbližih suradnika. No, moglo bi se kazati i kako Vlada nije imala razloga komplicirati već očito iskombinirane kadrovske rošade kojima se očito željelo preduhitriti prve poteze budućih ministara.
U Tafrinu slučaju, potvrdila su se prijašnja medijska nagađanja, koja su ovu diplomiranu pravnicu i prije razrješenja vidjela na čelu Sektora za nekretnine MORH-a, koji je, s obzirom na još uvijek velik broj neiskorištenih vojarni i vojnih objekata izvan funkcije, svakako i jedan od važnijih u čitavom resoru. Naime, Tafra je – što su nam potvrdili i naši izvori iz Oružanih snaga – prošlog petka, dakle, dan nakon razrješenja na sjednici Vlade, po očito unaprijed razrađenom planu “spašavanja od eventualnog degradiranja”, trebala biti zaposlena u Obalnoj straži. A to se uklapa u prije objavljivane medijske konstrukcije po kojima bi to navodno trebala biti tek međufaza do preuzimanja važnog sektora, na čijem je čelu do sada bio brigadir Ivan Raos, koji se vraća u sustav Oružanih snaga. Mediji su, naime, još prije nekoliko tjedana kalkulirali da će Tafra biti formalno primljena u Oružane snage “na jedan dan”, što je zakonski preduvjet koji joj omogućuje preuzimanje Sektora. Paralalelno s tim, propisan je i liječnički pregled.
Želeći provjeriti tu priču, poslali smo upit MORH-ovoj Službi za odnose s javnošću, iz koje su nas informirali tek kako “gospođa Višnja Tafra… nakon prestanka mandata nastavlja svoj rad u Ministarstvu obrane. Raspored će ovisiti o raspoloživim slobodnim mjestima”. Ostatak odgovora iz MORH-a zapravo samo izdaleka korespondira s našim pitanjem o angažmanu gospođe Tafre u Oružanim snagama, odnosno MORH-u.
Naime, MORH-ovi službenici su se potrudili podsjetiti na to kako gospođa Tafra “ima ukupno 30-godišnje radno iskustvo u sustavu obrane, gdje je i započela svoj rad. Bila je zaposlena na mjestima od vježbenika, stručnog suradnika za obranu, pravnog savjetnika za vojnu obvezu, sve do načelnice Odjela za mobilizaciju tijekom Domovinskog rata”. Također su nam umjesto konkretnog odgovora – kao da je riječ o kakvoj vojnoj tajni?! – naveli kako je “posljednjih 15 godina obnašala dužnosničke funkcije u obrambenom sektoru”, i to kao tajnica ministra obrane, savjetnica predsjednika i zamjenica savjetnika predsjednika… Sve do posljednje dužnosti zamjenice ministra Kotromanovića.
Naši sugovornici iz MORH-a – anonimni zbog naravi njihova posla i činjenice da bez dozvole i ne smiju istupati, ponajmanje o kadrovskim pitanjima unutar sustava – ističu kako nema potrebe “pravdati” Tafru, jer nije učinila ništa protuzakonito, ali i kako bi bilo normalno i moralno da netko tko je došao po političkoj funkciji i ode iz rukovodećih struktura s mandatom onih koji su ga imenovali, tj. da se ne kreće u borbu za pozicije prije nego ministar uopće zasjedne u svoj ured.
Izvor: direktno.hr