ADMIRAL DOMAZET LOŠO: ‘Hrvatska bi najviše dobila izlaskom Britanije iz EU’

Dejan Jović je ponovo među Hrvatima: pojavio se na Radman-TV kako bi, kao zastupnih britanskih interesa u Hrvatskoj, hrvatskom puku objasnio da nam je, ako Britanci odu u EU, prikloniti se “regionu”, to jest ići u savez sa Srbijom.

“Za Hrvatsku je dobro da nije u centru. Pitanje je kako ćemo iskoristiti ukoliko se migrantska kriza aktualizira. Važno je za nas da se koncentriramo i važno je reći što tražimo od EU. Ako Britanija izađe, mi se moramo okrenuti regiji”, rekao je u emisiji “Otvoreno” Dejan Jović, savjetnik za vanjsku politiku bivšeg predsjedika Ive Josipovića, koji je ostao zapamćen kao izraziti jugoslavenski lojalist i protivnik neovisnosti Hrvatske.

On je u emisiji koja se ticala Brexita – eventualnog izlaska Velike Britanije iz EU na predstojećem referendumu iznio još nekoliko stavova, koji su zanimljivi uglavnom zbog bliskih veza Jovića i Britanaca – tako da se njegovo mišljenje može unekoliko protumačiti i kao stav službenog Londona, odnosno najava njihove politike spram RH, ali i strahova vladajućih krugova u Britaniji.

“Ukoliko dođe do izlaska, Škotska bi se mogla osamostaliti, kažu istraživanja. Ovo je duboka podjela. Prvi referendum je bio 1975. godine. Već tada je bilo velikih podjela. Sada imamo ovdje podjelu u konzervativnoj stranci. Mnogi su podijeljeni oko toga pitanja. Koliko ja znam Britaniju, konzervativizam čuva status quo”, rekao je Jović. Podjela u konzervativnoj stranci je u tome što je gradonačelnik Londona, popularni i živopisni Boris Johnson, dok je premijer Cameron protiv.

No on očito navija za ostanak Britanije u EU: “Ako bi se Britanija udaljila, onda bi i Češka otvorila to pitanje, recimo Višegradska skupina ili Grčka. Kad-tad bi se postavili vlastiti zahtjevi. Koliki teret bi za novu Uniju htjela preuzeti Njemačka. Poslovni ljudi smatraju da bi se Britanija time oštetila i postavilo bi se pitanje identiteta Europske unije u vanjskopolitičkom identitetu”, objasnio je Jović.

“Hrvatskoj ne treba nikakva Srbija, ali Srbiji treba Hrvatska”

Ali bi li za nas bilo tako loše da Višegradska skupina – nova Austro Ugarska, de facto – osnuje svoju “zajednicu”, unutar ili izvan EU? Hrvati zacijelo, većinom, i ne bi imali ništa protiv. S druge strane, posve je nejasno zašto Jović misli da bismo mi trebali pristupiti “regionu” ode li njegov mecena iz EU. Nazvali smo zato geopolitičara, admirala Davora Domazeta – Lošu, da nam objasni na što zapravo Jović cilja, i zašto misli da bismo se mi trebali povezati sa Srbijom u slučaju Brexita.

“Jović je zalutao u vremenu”, kaže Lošo. “On je ortodoksni čovjek Londona, tamo je doktorirao, ali on je kao lik iz filma ‘Zameo ih vjetar’. On još živi u vremenima bipolarne podjele svijeta. To je geopolitika prve polovice XX stoljeća, a toga više nema. On ne shvaća da je nastao jedan multipolarni svijet. A kad je u pitanju Hrvatska, on ne shvaća da je ona samostalni čimbenik i članica EU i NATO; Srbija to nije. On još uvijek živi u vremenima kad Hrvatska nije bila samostalan čimbenik.

A zašto misli da bismo trebali u “region”? On jednostavno ne razmišlja, ne razumije nova vremena, ne shvaća da je Hrvatska pobjednica u ratu, i to najčišćem ratu koji je postojao.

Srbija, s druge strane, nema puno izbora.”

A je li i Srbija nakon potpisivanja nedavnog sporazuma zapravo jednom nogom u NATO savezu, jesu li oni “kapitulirali” pred zapadom, iako su se kleli da nikad neće?

“Ne”, smatra Lošo. “Srbija neće u NATO, ali pokušava spasiti što se spasiti da, ima problem Vojvodine, izgubila je Kosovo, velika Albanija je na pomolu, Preševska dolina je problem, kao i Sandžak. Tu je i problem Bugara.

U ovome trenutku Srbija nema nikakvog izlaza, i u ovome trenutku Hrvatska je stožerna točka Sredozemlja. Ključna zemlja na poteznu Baltik – Jadran – Crno more. Hrvatskoj ne treba nikakva Srbija, ali Srbiji i te kako treba Hrvatska.

Nova kršćanska Europa

To što priča Jović, da bismo se trebali prikloniti Srbiji, priča s pozicije promašene i nestale geopolitke. Uostalom, Rusija je za veleposlanika u Hrvatskoj poslala svog najiskusnijeg čovjeka u diplomaciji nakon Lavrova. Čovjeka s 44 godine u diplomaciji. Iz toga koga se šalje za veleposlanika dosta se može saznati o važnosti zemlje”.

Dakle, nama odgovara da Britanci odu? Mogu li nam možda više problema stvarati izvan EU nego u njoj?

“Odgovora nam”, kaže Lošo. “Britanska politika je završena politika, oni su periferija u geopolitičkoj igri 21. stoljeća. Britanija se može vezati samo uz SAD kao njihov satelit. Tu su danas druga geopolitička vrata, od Izraela, do Vijetnama, Južne i Sjeverne Koreje, u igru su ušli Rusija i Kina, islamski svijet, to je multipolarni svijet.

SAD mogu projicirati vojnu moć diljem svijeta, ali Velika Britanija to više ne može. Baltik – Jadran – Crno more je ključan potez, i tu se stvara ta nova kršćanska osovina u Europi, uostalom Jović ne shvaća što u tom kontekstu tog novog kršćanstva znači susret pape Franje i ruskog patrijarha Kirila na Kubi. Kuba nije nimalo slučajno izabrana za taj povijesni susret, jer se Kuba vraća svojim katoličkim korijenima nakon komunizma kao što se Rusija vratila pravoslavnim. A sve se to događa upravo u predvorju predvodnika globalističke politike, Washingtona.

“Neka odu što prije”

“Britanija je unutar EU američki pijun za ucjenjivanje Njemačke. Jednom nogom je unutra, drugom vani. Ona je zapravo ucijenila Njemačku i tragedija je što je Angela Merkel pristala na ucjenu”, kaže Lošo.

“A unutar EU, Britanija jedino može biti remetilački čimbenik. To što oni rade je politika očajnika. Britanija je američki pijun, trojanski konj unutar EU”.

No, spominje se raspad EU kad Britanci odu, mediji spominju katastrofične scenarije?

“Ma kakav raspad, neka odu što prije! Ako se to dogodi kontinentalna europa bi sama vodila politiku. Dva svjetska rata su bila kulisa da bi krvarile Njemačka i Rusija. Treći put to ne ide, ni Njemačka ni Rusija neći ući u sukob.

Britanija ne želi da dođe do zbližavanja Rusije i Njemačke i oni samo glumataju. Britanija neće izaći, to je igra Britanaca, pritisak na Njemačku.”

A bi li Britanija i dalje, ako ipak izađe, mogla utjecati na zbivanja u EU, uostalom ona je i financijski centar Europe?

“Amerika bi bila manji čimbenik u EU, jer ne bi mogli djelovati preko Engleza. Hrvatska bi najviše dobila izlaskom Britanije iz EU, Britanija vodi potpuno protuhrvatsku politiku još od bana Jelačića kad su Marx i Engels iz Londona poručili da treba istrijebiti Hrvate, taj šljam od naroda”, kaže nam Davorin Domazet Lošo.

Autor: Marcel Holjevac/dnevno.hr

Odgovori

Skip to content