SLOVENSKA PARTIJSKA DEMO(N)KRACIJA: Zbog Udbine ‘olovke’ Leljaku pet godina zatvora?! (FOTO)
Okružna državna odvetnica u Ljubljani Mateja Gregorič protiv Romana Leljaka napisala je optužnicu u kojoj ga tereti za kazneno djelo zbog posebne »olovke« koju je pokazao 18. ožujka prošle godine u slovenskom parlamentu na sjednici Komisije za nadzor rada obaveštajnih i sigurnosnih službi. Može se dogoditi da zbog tog »kaznenog djela« bude osuđen na čak pet godina zatvora!
Suđenje će se održati po kratkom postupku, a počet će u ponedeljak, 21. ožujka, u 9 sati. Suđenje će voditi sutkinja Ljubljanskog suda Barbara Klajnšček.
Plakat Josipa Broza Tita, koji je bio u policijskoj stanici, a zbog kojeg Leljak nije htio dati iskaz.
»Sredstva za tihu likvidaciju« u parlamentu
Kao što piše u optužnici, Leljak je lažno ustvrdio da je olovka opasna i na taj način primorao državna tijela na postupanje bez potrebe. Naime, na navedenoj sjednici Leljak je govorio o kemijskim i bojnim sredstvima koja je koristila Udba, a o tome je našao dokumente u Državnom arhivu Slovenije: »Onda su tu sredstva za tihu likvidaciju, a to su sredstva za takozvanu neposredno djelovanje: različite igle, noževi, projektili. Jedno od takvih sredstava, u kojem je posebna ampula, sadržaj ampule mi nije poznat, možda ide za otrov ili ne. Radi se o olovci, specijalnom sredstvu Udbe, koju je proizvodio Institut sigurnosti u Beogradu. Sredstvo, kao što vidite, slično je olovci«, kazao je Leljak.
Šef sigurnosti u slovenskom parlamentu koji je pratio sjednicu preko unutarnjih kamera, policajac Samo Dvoršak, ušao je na sjednicu i tražio da Leljak preda »olovku«. No, predsednik Komisije za nadzor tajnih službi, zastupnik Branko Grims, nije dopustio da se »olovka« oduzme, a tome se usprotivio i zastupnik Janez Janša, koji je također član te komisije. Odlučeno je da policija može oduzeti »olovku« nakon završetka rada Komisije. Tako je i učinjeno.
Policija priopćila da »olovka« nije opasna
Pozvan je posebni tehničar za eksplozivna sredstva i on je oduzeo »olovku«. Nakon postupka provjere »olovke«, policija je priopćila da se ne radi o opasnom sredstvu, da ono nije opasno za zdravlje ljudi, te da se najvjerojatnije radi o posebnom dozimetru.
Državna odvjetnica u tom je činu Romana Leljaka našla znakove kaznenog djela, u optužnici tvrdi da je Leljak znao da »olovka« nije opasna, da je svjesno na taj način izazvao posredovanje policije. U optužnici ne navodi dokaze da je Leljak znao da sredstvo nije opasno, tek navodi da će to dokazati u samom postupku. Na suđenje su kao svjedoci pozvani parlamentarci koji su tada bili na spomenutoj sjednici.
Iako je svima jasno da Leljak nije govorio da u ruci drži opasno sredstvo koje bi moglo biti opasno i za prisutne parlamentarce, govorio je samo da je slovenska Udba od 1981. do 1989. godine nabavila 17 »olovaka za tajne likvidacije«, te da se za nijednu ne zna gde je danas. Leljak je dalje govorio da su ta sredstva veoma opasna jer nisu pod nadzorom i mogla bi doći u posjed djece i drugih koji ne znaju rukovati takvim sredstvima.
“Olovka” zbog koje Leljaku prijeti pet godina zatvora
Umjesto nagrade, nakaradna optužnica
U normalnim državama takvog bi istraživača povijesti nagradili zbog otkrića da se u privatnom vlastništvu bivših udbaša nalazi mnogo sredstava koja se mogu upotrebljavati i u terorističke svrhe. U Sloveniji, po svemu sudeći, ne zanima ih opasnost koja vreba od tih sredstava, važnije im je da se Leljaka osudi, da završi u zatvoru.
Leljak je u slovenskim medijama dao kratku izjavu, u kojoj je istaknuo kako je to samo pokušaj da se ga spriječi u istraživanju rada Udbe, slučajeva Stjepana Crnogorca, Nikice Martinovića, Josipa Perkovića i Zdravka Mustaća, Hude jame i drugih stratišta. Kazao je i kako ga žele financijski i vremenski ugroziti kako bi mu onemogućili daljnji rad i suradnju s austrijskim i njemačkim tijelima gonjenja.
U vezi tog slučaja Leljak je 15. srpnja 2015. pozvan da se izjasni u predkazenskom postupku kod inspektora Nikole Žeželja. Pozvan je u policijsku postaju Ljubljana Centar. Inspektor Žeželj mu je odmah objasnio da je pozvan da se izjasni o »olovci«. Leljak je u policijskoj postaji kazao kako ne želi govoriti i dati izjavu, jer je u kancelariji u kojoj je saslušavan plakat s likom Josipa Broza Tita, i otišao je iz policijske postaje.
Istoga dana reagirali su mnogi oporbeni političari u Sloveniji. Govorili o tome da je politička djelatnost pripadniku unutarnjih poslova zabranjena Ustavom Slovenije. Na preuzimanje odgovornosti i podnošenje ostavke pozvana je i ministrica unutarnjih poslova Slovenije Vesna Gyorkos Žnidar. Ostavku nije podnijela, ali je obećala da će sve policijske postaje već tog dana dobiti obavijest da moraju ukloniti sve simbole totalitarnog sustava.
‘Udba suđenjem želi zaustaviti moja istraživanja’
Zabrinut sam što će suđenje voditi sutkinja koja je osudila Janeza Janšu i nevinog ga poslala u zatvor. Tek Ustavni sud donio je oslobađajuću presudu za Janšu.
Radi se o optužnici koju bi teško sastavili i junaci stripa Br. 1. Cilj im je na svaki način onemogućiti i zaustaviti moj istraživački rad. Posebno im smeta da su moja istraživanja prepoznata i u Hrvatskoj. Slovenska Udba je bila ta koja je izvela većinu specijalnih akcija protiv hrvatskih emigranata u zapadnoeuropskim zemjama. Silvo Gorenc, koji je bio šef jugoslovenske Udbe od 1972. da kraja 1974. godine odgovoran je za likvidaciju više od 30 Hrvata. Sve te slučajeve istražujem i surađujem sa zapadnim policijskim tijelima.
Radim samostalno, nikad za nijednu knjigu nisam dobio državnu subvenciju. Znaju da se od prodaje knjiga slabo može živjeti. To suđenje uzet će mi mnogo vremena i novca za odvjetnike. To im je cilj. Bit će manje vremena i novca za istraživanje.
Nikakvu kazneno djelo snisam učinio. Suprotno. Upozorio sam slovensku javnost da postoje sredstva koja nisu pod nadzorom i koja mogu biti opasna i za djecu. U Sloveniji se nalazi u tajnim bunkerima Udbe, za većinu kojih i ne znamo gde su, a iz dokumentacije se vidi da su bili namijenjeni i za skladištenje takvih specijalnih sredstava, primjerice »kišobrana s prigušivačem«, »eksplozivnih tabakera«, »lula« (malokalibarski pištolj) i slično.
Zabrinut sam što će suđenje voditi sutkinja koja je nedavno osudila Janeza Janšu i nevinog ga poslala u zatvor. Kao što vam je poznato, tek Ustavni sud Slovenije donio je oslobađajuću presudu za Janšu. Nadam se da će u mojemu slučaju korektno suditi i omogućiti mi da se razumno branim. To će biti teško, jer optužnica nije razumna. Na žalost, jasno je da političku strukturu u Sloveniji još uvijek vodi Udba, koja – kao i u Hrvatskoj – ima veliku, preveliku moć.
Autor: Zdravko Vladanović / 7Dnevno