‘Nasljedujmo Mariju posjećujući one koji su u nevolji’

Nasljedujmo Mariju u božićnom vremenu, posjećujući one koji su u nevolji – tim je riječima papa Benedikt XVI. u podnevnom nagovoru, održanom u nedjelju, 23. prosinca, komentirao Evanđelje Četvrte nedjelje Došašća,

u kojemu se govori o Marijinu posjetu rođakinji Elizabeti. U tim se dvjema ženama prije svega susreću i prepoznaju plodovi koje nose u sebi, Ivan i Krist – istaknuo je Sveti Otac. 

Nasljedujmo Mariju u božićno vrijeme, posjećujući one koji su u nevolji, posebno bolesne, zatvorenike, starije osobe i djecu – potaknuo je Papa te istaknuo da Marijin pohod pokazuje i ljepotu prihvata; gdje je, naime, obostrani prihvat, slušanje, stvaranje prostora za drugoga, tamo je Bog i radost koja dolazi od Njega.

Starica Elizabeta označava Izrael koji očekuje Mesiju, dok mlada Marija u sebi nosi ispunjenje toga iščekivanja, na korist cijeloga čovječanstva. Te dvije žene, obje trudne, utjelovljuju očekivanje i Očekivanoga – napomenuo je Papa te pozvao sve da pogled uprave i na Elizabetu. Nasljedujmo i Elizabetu koja prihvaća gosta kao samoga Boga; Gospodina, naime, nećemo nikada upoznati ako to ne želimo, nećemo Ga susresti ako Ga ne očekujemo, nećemo ga naći ako Ga ne tražimo – istaknuo je Sveti Otac.

Primijetivši potom da taj događaj nije jednostavno ljubazni čin, nego u velikoj jednostavnosti prikazuje susret Staroga i Novoga zavjeta, Papa je napomenuo da je Ivanovo veselje u Elizabetinu krilu znak ostvarenja iščekivanja: Bog posjećuje svoj narod. U Navještenju – istaknuo je potom Sveti Otac – arkanđeo je Gabrijel Mariji govorio o Elizabetinoj trudnoći kao dokazu Božje moći: neplodnost, unatoč poodmakloj dobi, pretvorila se u plodnost. Elizabeta pak, primajući Mariju, prepoznaje da se ostvaruje Božje obećanje čovječanstvu te uzvikuje: „Blagoslovljena si ti među ženama i blagoslovljen je plod utrobe tvoje!

Molimo za to da svi ljudi traže Boga, otkrivajući da je sâm Bog taj koji prvi dolazi posjetiti nas – potaknuo je Papa te dodao – Idimo u susret Gospodinu koji dolazi, jednakom radošću kojom Marija hita Elizabeti.

Nakon marijanske molitve, Sveti je Otac uputio pozdrave na više jezika. Na poljskom se jeziku Papa posebno obratio osobama koje se osjećaju same, bolesnima, onima koji se moraju suočavati sa životnim teškoćama, te im poželio mir, toplinu i ljubav; a svim je ljudima poželio nadu, praštanje i pomirenje. Pozdravljajući potom na francuskom, engleskom, španjolskom i talijanskom jeziku, Sveti je Otac istaknuo da je Isusovo utjelovljenje u srcu naše vjere, pozvao je sve ljude da naprave mjesta u svom srcu kako bi mogli primiti Boga koji dolazi, te ohrabrio na dijeljenje božićne radosti s drugima.

RV/benedikt

Odgovori

Skip to content