Sudionici Biskupske sinode o novoj evangelizaciji očekuju novo proljeće kršćanstva

Na Biskupskoj sinodi o novoj evangelizaciji danas, 14. listopada, dan je odmora. Radovi će se nastaviti sutra ujutro, tijekom kojih će se nastaviti opća rasprava. Jučer su popodne biskupi među ostalim razgovarali o nazočnosti kršćana u arapskim zemljama, te izrazili nadu u pokretanje „kršćanskoga proljeća“ koje bi pomoglo razvoju slobode i mira.

Potrebno je „kršćansko proljeće“ koje bi, zahvaljujući novoj evangelizaciji, pridonijelo razvoju istinskoga „arapskog proljeća“ demokracije, slobode, pravednosti i mira, nasuprot svim oblicima nasilja i ukidanja pravâ. To je želja Sinode upravljena posebno za Bliski Istok, i zemlje – poput Iraka, Egipta i Sirije – u kojima se utvrđuju neopravdani napadi na kršćane. Riječ je o djelima – istaknuli su biskupi – koja izobličuju lice umjerenoga islama.

Biskupi su stoga pozvali na promicanje međureligijskoga dijaloga, ponajviše kroz svjedočanstvo svakodnevnoga života. Među ostalim i zbog toga što je – kako je istaknuto na sinodi – dovoljan jedan dan da se postane musliman, ali je poslije teško odustati od te religije, dok učenje katekizma prosječno traje tri godine, ali krštenici lako zaboravljaju Katoličku Crkvu, možda zbog toga što je njihova vjera osjećajna i površna.

Potom se govorilo o mladima, u koje sinodski oci stavljaju pouzdanje Crkve, budući da su oni novi zastupnici evangelizacije, pogotovo među svojim vršnjacima. Zbog toga je vrlo važna potpora obitelji, koja je prava kućna Crkva. Tko ima djecu, ima nade – istaknuli su biskupi, dok Europa, primjerice, svojim sve manjim natalitetom, kao da je zaražena virusom straha od budućnosti.

U istom su tom pravcu i pohvale koje su biskupi izrazili temeljnim crkvenim zajednicama te katehistima, koje smatraju vrlo važnima za novu evangelizaciju, pogotovo tamo gdje nedostaju svećenici. Za njih su sa sinode zatraženi bolji radni uvjeti, trajna služba u Crkvi, te veće vrjednovanje njihova rada. Na sinodi je izražena također briga za sjemeništa, koja bi – po mišljenju biskupâ – imala biti gospodarski samostalnija, te za razvedene bračne parove koji se često osjećaju neshvaćeni i isključeni. Njih, naprotiv, valja podsjetiti da su uvijek u srcu Crkve – istaknuli su biskupi.

I na kraju, sudionici su na sinodi razgovarali o vezi između vjere i ljubavi, ističući da one imaju uvijek biti zajedno. Samo tako, naime, vjera neće biti nešto misleno, a ljubav neće ostati jednostavno čovjekoljublje.

rv | benedikt

Odgovori

Skip to content