Vodeći islamolog o susretu Pape i Velikoga imama

Susret pape Franje i velikog imama Al-Azhara, Ahmada Muhammada Al-Tayyiba, najvišeg predstavnika sunitskog islama, bio je vrlo važan, osobito nakon nesporazuma 2011. godine. Tom je prigodom papa Benedikt XVI. zatražio od egipatske vlade da učini više po pitanju zaštite kršćana, nakon strašnog napada na kopte, a sam je Imam bio taj koji je prekinuo odnose s Vatikanom i kardinalom Tauranom, bez objašnjenja.

Vrlo pozitivan odnos koji je sada posvjedočio i potvrdio Al-Tayyib znači da želi nastaviti s prijateljstvom i započeti novi put. – komentirao je p. Samir Khalil Samir, isusovac i profesor islamologije u Beirutu i na Papinskom orijentalnom institutu, ističući zajedničku osudu nasilja i terorizma koja je proizašla iz susreta Svetoga Oca i Velikoga imama.

‘Blagoslovljen susret’
U posljednjih godinu dana se pri sunitskom sveučilištu u Kairu zamjećuju određene novine: pokrenuti su susreti kako bi se zajednički reagiralo na terorizam islamske matrice takozvane Islamske države; uključuju se koptski kršćani kako bi se poboljšao islamsko-kršćanski dijalog u Egiptu i u svijetu – rekao je p. Samir, nastavljajući: „Zbog toga vjerujem da je susret između Franje i Al-Tayyiba bio blagoslovljen susret i da su riječi koje je izrekao Veliki imam Al-Azhara, također i u vatikanskim medijima, bile doista lijepe i iskrene, ne samo formalne, nego i da odgovaraju dubokoj nakani“.

Nasilje i nenasilje u islamu
Međutim, p. Samir se ne slaže s nekim izjavama rektora Al-Azhara. „Njegove tvrdnje da islam nema ništa s terorizmom i da islamske tekstove teroristi krivo shvaćaju nisu potpuno točne. Al-Tayyib je izrazio ideje slične njemačkom parlamentu, temeljeći tvrdnju da u Kuranu nema nasilja na činjenici da se riječ ‘mač’ u njemu nigdje ne spominje“ – objasnio je profesor islamologije. „Ali to mi se ne čini uvjerljivim argumentom“. „Ako zapravo uzmemo kuranski tekst kakav jest, u njemu pronalazimo nasilje, ali i nenasilje“.

„Prije više godina, napisao sam malu knjigu o toj temi: ‘Nasilje i nenasilje u Kuranu i islamu’, u kojoj sam ustvrdio da je postoji i jedno i drugo i da to ne možemo i ne trebamo skrivati“.

Napomenuo je da je ISIS izabrao put nasilja i da je to netipično, nazvavši postupke Daesha „čistim i niskim terorizmom“. „Ali činjenica je da su to nažalost učinili u ime islama. Sad, treba priznati da je to jedno moguće tumačenje te da se rad sveučilišta Al-Azhar sastoji upravo u objašnjavanju da, ako se u Kuranu nalazi nasilje, onda je njegovo korištenje ograničeno samo na određeno povijesno razdoblje i na određene okolnosti“, da se „ne radi o općim normama koje bilo tko može primjenjivati kad želi i da samozvana Islamska država nema pravo proglašavati sama po sebi nešto u ime čitavoga islama“.

‘Potrebno je novo tumačenje Kurana’
„Problem je što muslimani“ – objasnio je nadalje p. Samir – „za razliku od primjerice Katoličke Crkve, nemaju apsolutni autoritet kao što je papa koji sve vodi. Al-Azhar zapravo nije institucionalni vodič i glavni autoritet, nego – u stvarnosti – nema konkretni autoritet ni nad kim. Osim toga, problem je u muslimanskome svijetu što je to isto sveučilište predugo radilo bez jasnih naputaka kako tumačiti Kuran danas. Napravljeni su tečajevi i tekstovi kako bi se proširilo konstruktivno usmjerenje, ali istinska zadaća Al-Azhara treba biti u brizi da se naučavanje više od tisuću imama koji prolaze kroz to sveučilište doista nadahnjuje na miru i novome tumačenju Kurana. To je ono što traže prosvijetljeni muslimani“. „Siguran sam da će taj dan doći, ali zasigurno malo kasni“ – primijetio je p. Samir.

Surandnja i put prijateljstva
Ono što je sigurno jest da Katolička Crkva i čitav Zapad, ako doista žele iskorijeniti terorizam, trebaju podržati rad sveučilišta Al-Azhar – dodao je isusovac. „Kakva god suradnja s bilo kim naše je zvanje kao katolika i to je ono što čini Papa. Ne razumijem kritike upućene papi Franji koji je, prema nekima, osobito s ekstremne desnice, previše ‘mekan’ u inicijativama za borbu protiv terorizma i nasilja. Nema drugog načina i drugog evanđeoskog puta doli gajiti prijateljstvo s muslimanima kao braćom, vjernicima u Boga, pomagati im. Nuditi im pomoć na ljudskom planu“.

Zbog toga – zaključio je p. Samir – Papa i rektor Al-Tayyib su napravili korak u ispravnome smjeru. Sad međutim valja poticati Al-Azhar da ide ispravnim putem kako bi obnovio ono što je postojalo 50-ih i 60-ih godina, to jest otvoreno i humanističko tumačenje svetih tekstova iz 7. stoljeća, prilagođeno 21. stoljeću. „Prošlo je 14. stoljeća, stoga tumačenje valja promijeniti. Kao što mi katolici ne možemo doslovno tumačiti neke tekstove iz Staroga zavjeta koji govore o ratu u Božje ime, nego u sasvim drugome kontekstu. I to valja razumjeti: tekst se shvaća u njegovom kontekstu.“

Izvor: Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content