Naravna obitelj – nositelj društva

Ništa se ne može izjednačivati s obitelju – ustvrdio je kardinal Angelo Bagnasco, predsjednik Talijanske biskupske konferencije, govoreći na otvaranju zasjedanja Trajnoga vijeća Biskupske konferencije.

Svako dijete u sebi nosi želju da ima oca i majku i nepovrjediv život – istaknuo je kardinal, a osvrćući se na politička previranja u Italiji rekao je da je sudjelovanje u izborima „neopoziva obveza“.

Mi nećemo prestati govoriti o Isusu – nastavio je kardinal. Premda u javnom mnijenju odzvanjaju samo neke naše riječi, nije istina da nas zanima politika, mi želimo naviještati Boga koji je postao čovjekom i tako ušao u našu čovječnost – kazao je kardinal Bagnasco podsjećajući na neupitne vrijednosti: Život od začeća do prirodne smrti, odbacivanje eutanazije u bilo kojem obliku, sloboda savjesti i odgoja, obitelj utemeljena na braku između muškarca i žene, jednakopravnost svih i mir.

Nužno je da se u predizbornom razdoblju jasno rekne gdje borave te vrijednosti – ustvrdio je kardinal naglašavajući da katolici znaju da o tim načelima nema kompromisa ili nagađanja, jer je u njihovu korijenu ljudska narav. Majka svih kriza jest individualizam, dijete nihilističke kulture, prema kojoj je sve moralno izjednačeno, to je moljac koji u svojem urođenom utilitarizmu smatra da ljudska narav nije stvorena nego da ju subjekt stvara, to je moderni delirij svemoćnosti, koji je prouzročio pad brakova i teško demografsko stanje – ustvrdio je kardinal.
Uporno se predlaže tema istospolnih brakova kao neminovnost, ali obitelj je – naglasio je kardinal – prije države, brak ima svoju naravnost, zapisanu u fizički kod osobe. Pravo djeteta, a ne na dijete, prije je od svake individualne želje – ustvrdio je kardinal. Bračni par, za ostvarenje obitelji, osim ljubavi ima i obveze i prava, a s obitelji se ništa ne može izjednačavati, a ne mogu je oslabiti neprijateljske ideologije ni alternativni modeli – istaknuo je kardinal Bagnasco.

Ako ne postoji ljudska narav, onda je sve mogućno, ne samo hipotetičan istospolni brak. Nedavni pravorijek Vrhovnoga suda da istospolni parovi mogu posvajati djecu, osim što je bezrazložno napuhan u valjanosti, jamačno ne može mijenjati urođenu težnju djeteta da odrasta s ocem i majkom u bogatom skladu različitosti – upozorio je kardinal Bagnasco.
Osvrćući se na skore izbore u Italiji, kardinal je naglasio da je biopolitika nezaobilazna tema svakoga programa s njegovim ključnim temama poput života, vegetativnog stanja, pobačaja, aktivne i pasivne eutanazije. Kompromisi između ekonomije i etike života, na štetu etike, bili bi vrlo štetni jer bi se na osobu gledalo s motrišta profita. U korijenu općega dobra su život, obitelj i sloboda. Društvo se ima temeljiti na projektu općega dobra, inače će biti u milosti i nemilosti pritisaka i interesa, a uvijek će nadjačati glas bukača. Lomljiv život od zajednice i njezinih ustanova zahtijeva da ne bude napušten nego da ga se štiti – primijetio je kardinal Bagnasco dodajući:

Kada je u pitanju ljudsko biće, onda nitko ne može umuknuti, ni osobe ni ustanove, svi se imaju izjasniti, nisu mogući ni prečaci ni prešućivanja. Svi se moraju izjasniti kakvo lice žele dati državi, je li država obitelj osoba ili je splet interesa, je li masa pojedinaca ili mreža odnosa na koju se svatko može osloniti, naročito u razdobljima veće lomljivosti – zaključio je kardinal Bagnasco.

rv | benedikt

Odgovori

Skip to content