ZASTRAŠUJUĆE: NIJE ŠALA Vampiri potječu iz Srbije

Zastrašujuća priča o Petru Blagojeviću, hodajućem mrtvacu iz Kisiljeva, postala je osnovicom za sve naknadne priče o vampirima i plašila je Europu desetljećima

Čak i najmanje praznovjerna osoba na svijetu ne bi ignorirala ovakav naslov: “Stvor koji siše krv uništio je selo”. Upravo su takve bile vijesti koje su se širile diljem Austro-ugarskog carstva u kasnim 1720-ima. Misteriozna epidemija povezivala se sa zastrašujućim izvještajima preko jezičnih podjela, od siromašnih sela do moćnih imperijalističkih gradova te izazivala šaputanja o truplima koja su bila dugo zakopana pa ustala iz groba i bila zatečena sa svježom krvi u ustima…

Dijelovi te priče zvuče zastrašujuće poznato, a cijela manija s vampirima započela je u dva mala srpska sela i pokrenula globalni fenomen. Od Drakule do Edwarda Cullena, vampiri potječu od kombinacije folklora i slučajnosti koja je potaknula i prvo svjetsko ludilo oko njih.

” U njegovim sam ustima vidio svježu krv, koju je, nakon općeg slaganja ljudi, on isisao iz onih koji su ga ubili”

Sve je počelo 1725. u selu Kisljevo, gdje su stanovnici živjeli teško i siromašno, trpjeli oštre zime i nedavno izdržali Otomansku okupaciju. Nakon Požarevačkog mira 1718. godine, sljedećih 20 godina sjeverom Srbije, dakle i Braničevom, vladala je Austrija i upravo pedantnosti bečke administarcije dugujemo svjedočanstva o događaju koji je tada preplašio Europu. Deset tjedana nakon smrti Petra Blagojevića, seljaka iz Kisiljeva, ljudi u selu počeli su masovno umirati – u osam dana umrlo ih je devetero. Sve žrtve su prije smrti tvrdile da ih je posjetio Petar. Seljaci su u panici od austrijskog kapetana Formbalda zatražili dozvolu da otvore Petrov kovčeg. U Frombaldovom izvješću, koji se čuva u arhivu u Beču, stoji da je “ono što su vidjeli uplašilo sve prisutne. Petrovo tijelo nije pokazivalo nikakve tragove raspadanja, a oko usta su mu bili tragovi svježe krvi”.

Tijelo je probodeno kolcem, a potom spaljeno. Nedugo zatim, bečke novine “Wienerisches Diarium” objavile su članak “Vampir von Kisiljevo” i od tada se riječ vampir koristi u svijetu. Ovaj je događaj, očito, bio toliko dramatičan da je do dana dašanjeg ostao u sjećanju sela. Grob nije obilježen, ali se i danas, u 21. stoljeću, zna gdje je Petar Blagojević bio pokopan.

Izvor: glas-slavonije.hr/express.hr

 

 

 

1 comment

  1. HLEBINAC

    Ma pokopali oni njega i proboli glogovim kolcem, sve u ništa, jer se on u međuvremenu preselio u Hrvatsku, pa sada pije Hrvatima krv…

Odgovori

Skip to content