JOSIP JOVIĆ: Strah od novih referenduma
Englezi su se u Europskoj uniji osjećali kao u luđačkoj košulji, koja se je referendumskom odlukom naroda o napuštanju Unije raspukla.
Jedna imperijalna svijest teško se podređivala novom imperiju. Imigrantski valovi, kako izvaneuropski tako i europski, samo su bili dodatni katalizator. Protiv izlaska iz EU-a bili su upravo doseljenici, kao i Škoti i Irci, kojima je prihvatljiviji europski nego britanski okvir.
Europska panika
Gospodarstvo EU-a ostaje bez 18 posto BDP-a. Pala je funta, padaju burzovni indeksi, što kratkotrajno pogađa velike špekulante. Otvoren je jedan proces disolucije čiji je nastavak teško predvidjeti. U europskim vladajućim političkim i financijskim krugovima prevladava ljutnja i lagana panika pa čak i prijetnje u stilu: izbacimo ih što prije.
Umirujuće je objašnjenje nemilog događaja pronađeno u navodnoj, ničim utvrđenoj činjenici da su za izlazak glasali stariji, što će reći zaostaliji i gluplji. Dežurnim krivcem proglašen je David Cameron zbog njegove odluke da sudbinu zemlje prepusti narodu. Već se organizira i kontrareferendum.
Najvaljuje se još čvršće povezivanje ostatka Unije.
Ima, međutim, i razumnijih stavova. Zapravo, ništa se strašno neće dogoditi. Indeksi i kamate će se brzo stabilizirati, EU i VB nastavit će trgovati kao i do sada. Ali, sa samim konceptom EU-a nešto nije u redu i taj koncept, kao što upozorava francuski predsjednik Francois Hollande, zahtijeva preispitivanje.
Birokratski aparat
U osnovi je pogrešan koncept stvaranja nove nadnacionalne države iznad snažnih nacionalnih država i identiteta. Imamo već monetarnu, uskoro fiskalnu, pravosudnu, zakonodavnu i izvršnu uniju. Na djelu je određivanje pravila života, nametanje tzv. europskih vrijednosti, što je u pravilu samo pokriće interesa najmoćnijih i najbogatijih oligarhija pa čak i uplitanje u moralna i vjerska načela i život pojedinih naroda i građana, kao i u izbore i u kadroviranja.
Uza sve to razvijen je u Bruxellesu veberovski birokratski, odvojen i samo sebi dovoljan mehanizam daleko od potreba i osjećaja običnih Francuza, Nijemaca ili Poljaka. Deset tisuća zaposlenih u toj administraciji, istaknula je to jedna britanska zagovornica izlaska, ima veću plaću od britanskog premijera.
Nisu samo Britanci u pitanju. Možda bi slične rezultate iznjedrili i referendumi u nekim drugim zemljama. Otuda strah od referenduma. Težnje prema centralizaciji uvijek rađaju suprotnim težnjama. Europska unija može biti, a to će budućnost pokazati, samo ono što je bila na početku: ekonomska i kulturna zajednica slobodnih i suverenih naroda.
Izvor: slobodnadalmacija.hr