Papa i obitelj
Brojne su se obitelji prošle nedjelje okupile na Trgu svetoga Petra, željele su zahvati Svetome Ocu na svemu što je tijekom pontifikata učinio za njih.
Doista, tijekom pontifikata papa je Benedikt XVI. često govorio o prvenstvenoj ulozi obitelji u društvu, tražeći zakone i zaštitu braka između muškarca i žene. Jedino obiteljska ljubav može preobraziti svijet – uvijek je tvrdio papa Benedikt XVI.
Obitelj je put Crkve, protagonist nove evangelizacije, bitni temelj civilizacije, a unatoč svemu danas je više no ikad izložena napadima – upozoravao je Benedikt XVI. potičući političare i zakonodavce da obitelji posvete posebnu pažnju. Nemoguće je biti ravnodušan pred napadima protiv te temeljne stanice društva, u prvom redu u Europi, gdje se – ustvrdio je Papa – sve više šire „lažne ideologije“ o ljubavi i sekularizacija čiji je cilj ukloniti Boga iz života ljudi te razbijanje obiteljske jezgre. Pozvani smo suprotstaviti se takvom mentalitetu – ustvrdio je Papa dodajući: Kao i u prošlim vremenima i u naše doba pomračenje Boga, širenje ideologija protivnih obitelji i srozavanje spolne etike izgledaju međusobno povezani. A kao što postoji sveza između pomračenje Boga i krize obitelji, isto je tako nova evangelizacija neodvojiva od kršćanske obitelji – tvrdi Sveti Otac.
Kršćanske obitelji, malene kućne crkve – objasnio je Papa – žurno su pozvane na novi protagonizam u društvu, da budu subjekt evangelizacije kako bi u svijetu očitovale ljubav i Kristovu nazočnost i to polazeći od potvrde ljudskog života od začeća do prirodne smrti do uzajamnog sebedarja bračnoga para, od velikodušnoga i odgovornog rađanja do skrbi i odgoja djece, od građanskog zauzimanja do rada. Glede toga Papa zahtijeva politike koje će uskladiti odnos obitelj-rad, naročito glede žena.
Potrebno je stvarno poduprijeti materinstvo, isto tako jamčiti zaposlenim ženama mogućnost uskladbe obitelji i rada. One su naime često stavljene pred neizbježan izbor jednoga ili drugoga – tvrdi Benedikt XVI.
Nepomirljivost između ta dva okvira dovodi do toga da se dijete smatra problemom a ne darom, tvrdi Papa, misleći na zemlje u kojima se sve više ozakonjuju novi oblici obitelji i roditeljstva te dodaje: Obrana obitelji utemeljene na braku između muškarca i žene, nije zaostalo mišljenje, nego proročko jer promiče ljudsku osobu stvorenu na sliku i priliku Božju. Zauzimati se za obitelj i brak – dodao je – znači zauzimati se za čovjeka, najdragocjenije stvorenje Božje.
A upravo je obitelj, ustanovljena na braku između muškarca i žene, najveća pomoć koja se može priuštiti djeci. Ona žele ljubav oca i majke koji se vole, i žele stanovati, rasti i zajedno živjeti s oba roditelja, jer se majčinski i očinski likovi upotpunjuju u odgoju djece, kao i u izgradnji njihove osobnosti i njihova identiteta. Važno je dakle učiniti sve moguće kako bi mogli rasti u ujedinjenoj i čvrstoj obitelji – istaknuo je Benedikt XVI.
Jedino obiteljska ljubav može istinski preobraziti svijet – primijetio je Papa dodajući da nije lako izgraditi čvrstu obitelj, što potvrđuju brojni razvodi.
Želio bih nešto reći vjernicima koji, premda prihvaćaju crkveni nauk o obitelji, nose teret bolnoga iskustva neuspjela braka i razdvajanja. Znajte da vas u vašim mukama podupire i Papa i Crkva. Potičem vas da ostanete ujedinjeni, a želim da biskupije ostvare priklane pothvate prihvata i blizine.
Gdje dakle roditelji mogu naučiti trajnu ljubav, velikodušnu i vjernu, vrlo nužnu za skladan razvoj djeteta i blagostanje društva? U školi Svete Nazaretske Obitelji, objašnjava papa Benedikt XVI. U toj školi obitelji postaju male molitvene škole, oblikuju buduće građane da budu odgovorni i pošteni. A ipak – primijetio je Papa – u ovoj dugoj gospodarskoj krizi, budućnost je sada za nove naraštaje puna nepoznanica.
Žurno je učiniti sve moguće, premda nije lako, da se promiču politike zapošljavanja, koje mogu jamčiti zaposlenje i dostojanstveno izdržavanje, a to je nužan uvjet za osnivanje nove obitelji. A zahvaljujući obiteljima mnoge su države odoljele krizi, Papa te države potiče da pokažu ljudsko lice koje se priliči gospodarstvu. U obitelji se najprije nauči kako se ispravno ponašanje u društvu, u svijetu rada, u gospodarstvu, i u poduzeću mora nadahnjivati na milosrđu, na logici besplatnosti, solidarnosti i odgovornosti jednih prema drugima.
Da bi su suprotstavilo nadirućem individualističkom mentalitetu – smatra Papa – valja iznova vrjednovati ulogu djedova i baka. Oni nisu teret, nego su blago koje se ne smije uskratiti novim naraštajima. Neka djedovi i bake u obitelji, u Crkvi i društvu budu živa prisutnost. U obitelji neka budu svjedoci jedinstva i vrijednosti utemeljenih na vjernosti i jedinoj ljubavi iz koje se rađa vjera i radost života – potaknuo je Benedikt XVI.
Štititi obitelj, izbjegavati njezino raslojavanje, znači njezinim članovima priskrbiti prostora i vremena za susret. Stoga je Papa pred više od milijun osoba u parku Bresso u Milanu, u prigodi Svjetskog susreta obitelji, u lipnju prošle godine uputio apel da nedjelja ostane neradni dan.
Nedjelja je dan obitelji, kada zajedno valja živjeti smisao blagdana, susreta, dijeljenja, također i zajedničkim sudjelovanjem na nedjeljnoj svetoj misi. Drage obitelji, premda je zgusnuto naše vrijeme , ne gubite osjećaj za Dan Gospodnji. On je poput oaze u kojoj se treba zaustaviti da se iskusi radost susreta i utaži naša žeđ za Bogom – potaknuo je Papa. Papa je također na susretu s obiteljima u Milanu govorio o svojoj obitelji, koju je prožimalo povjerenje i slika Očeve ljubavi.
To su nezaboravni trenutci … bili smo jedno srce i jedna duša … i u teškim vremenima, jer je bilo ratno vrijeme, najprije diktatura, potom siromaštvo. Ali ta je međusobna ljubav pa i radost poradi jednostavnih stvari omogućila nadvisiti i podnositi i ratne i poratne nedaće. Čini mi se vrlo važnim to da su nas i male stvari uveseljavale… jer smo shvaćali da se Božja dobrota odražava u roditeljima i braći. A da budem iskren, kada pokušavam predočiti zbilju Raja, onda razmišljam o svojoj mladosti, o svojem djetinjstvu… U tom smislu nadam se da ću ići kući kad krenem na drugi svijet – kazao je Benedikt XVI.
RV | benedikt