Grad Zagreb ignorira prijedlog HISTORIAFESTA-a

Skupina uglednih hrvatskih intelektualaca iz domovine i iseljeništva udružena u Hrvatsku akademsku zajednicu – Kralj Tomislav, predložila je Poglavarstvu grada Zagreba (preko gradonačelnika gospodina Milana Bandića) uspostavu trajnog međunarodnog festivala, pod nazivom – HISTORIAFEST Zagreb.

{jathumbnail off}O čemu je riječ? Predložili su, radi širenja turističke ponude i turističke djelatnosti, ali i promidžbe Republike Hrvatske kao buduće članice Europske Unije, da se svake godine (ili svake druge) u gradu Zagrebu organizira međunarodni festival pod nazivom – HISTORIAFEST (prezentacija pojedinih znamenitih povijesnih ličnosti i njihovog okružja iz različitih država s posebno priprmljenim povijesno-kulturnim nacionalnim programima iz njihova vremena, predstavama koje bi se izvodile uglavnom na otvorenom prostoru).

Bio bi to jedinstveni festival u svijetu koji bi zacijelo postao kulturna i turistička atrakcija u gradu Zagrebu, a koji bi se održavao najduže u trajanju do jednog tjedna. Kao najbolje vrijeme bio bi mjesec svibanj, lipanj ili rujan.
HISTORIAFEST od samog početka bio bi velika međunarodna manifestacija i međunarodni događaj u kojem bi sudjelovalo svake godine 16 (šesnaest) država s ponuđenim povijesnim nacionalnim programima prezentacije svoje znamenite povijesne ličnosti. Organizacijski odbor festivala između više pristiglih ponuda od strane država, za nastup na HISTORIAFESTU izabrao bi šesnaest programa.

Država koja bi se prijavila na HISTORIAFEST, i čiji bi program sudjelovanja bio prihvaćen, poslala bi u grad Zagreb skupinu ljudi (glumaca i sl.) opremljenu u stilu određene svoje povijesne ličnosti koju bi na HISTORIAFESTU predstavila, kao i njeno okružje u kojem je živjela i djelovala – ličnosti koja je na tadanji život svoje zemlje ostavila veliki pečat. Na primjer Francuzi bi predstavili svog Napoleona i njegovo okružje, a njega bi pratila jedinica od stotinjak grenadira, vojnih glazbala, topova i sl. i koji bi u tadanjim svečanim uniformama marširali ulicama grada Zagreba i izvodili unaprijed pripremljene različite vojno-kulturne programe.

Ili npr. Nijemci bi se pojavili sa svojim Bizmarkom i njegovom pratnjom, Austrijanci s Carem Franjom Josipom ili caricom Marijom Terezijom. Talijani s Garibaldijem ili Julijem Cezarom i njihovom pratnjom. Hrvati s Barunom Trenkom ili banom Jelačićem i sl. Rusi s Petrom Velikim. Meksikanci s Pancha Villom i sl. Turci sa Sulejmanom Veličanstvenim, Egipćani s faraonom Ramzesom II. itd. Svaka država, sudionik HISTORIAFESTA, za svoj nastup prijavila bi poseban nacionalni program, uz onodobnu kostimografiju, tadanja sredstva, glazbala, naoružanje, konjicu i sl. kojeg bi predstavila na HISTORIAFESTU.

Mogućnosti izbora povijesnih ličnosti (s raznih područja djelatnosti) kod brojnih država su vrlo velike i ne bi se s istim programom ponovno pojavljivale na nekom od narednih HISTORIAFEST-ova.
Grad Zagreb i Turistička zajednica grada Zagreba trebali bi osnovati Organizacijski odbor (s timovima eksperata) kako bi se u detalje razradila ova ideja i Pravila sudjelovanja na HISTORIAFESTU. Utvrđivanju pravila HISTORIAFESTA trebalo bi pristupiti odmah da se već iduće godine održi prvi HISTORIAFEST 2014 – u Zagrebu pa makar, za početak, i u skromnim razmjerima.

Za organizaciju takvog festivala ne bi trebala velika sredstva jer bi svaka država, sudionica HISTORIAFESTA, snosila svoje vlastite troškove plus uplata kotizacije da se pokrije trošak organizatora festivala.
Pravila sudjelovanja na HISTORIAFESTU dostavila bi se, preko naših veleposlanstava i konzulata, brojnim državama, njihovim ministarstvima kulture, s pozivom da se prijave na raspisani natječaj za sudjelovanje sa svojim programom na prvom HISTORIAFESTU 2014 u Zagrebu.

Festival bi, svake godine, u našem gradu bio značajan međunarodni kulturni i povijesni događaj i trebalo bi ga dobro osmisliti. Vjerujemo da bi na desetke tisuća turista iz cijeloga svijeta dolazilo na HISTORIAFEST. A da posebno ne spominjemo da bi u samoj izvedbi tog festivala sudjelovalo možda i do nekoliko stotina izvođača.
Grad Zagreb ima velike mogućnosti za organizaciju tog festivala, a i zemljopisno ima dobar položaj u Europi, a u lokalnom smislu i dobra mjesta u samome gradu gdje bi se to sve izvodilo; Zrinjevac, Trg bana Jelačića, Gornji grad. Trg Dr. Franje Tuđmana i sl. A i sam grad nije prevelik ni premalen za takvu manifestaciju. Sve u svemu – zapravo ima dobre uvjete za to!

Sve aktivnosti odvijale bi se uglavnom na otvorenim prostorima. U biti ovaj projekt se svodi na simboličnu smotru povijesnih ličnosti i njihove kostimografirane vojnice, uz prateće programe (na. pr. različiti oblici svečanog marširanja, mačevanje, juriši, topvske paljbe, vojna glazba, paradiranje različitih uniformi središtem grada i sl.)
Tako bi u vrijeme održavanja HISTORIAFESTA ulicama grada Zagreba istovremeno svečano marširale jedinice Napoleona, Petra Velikog, Sulejmana Veličanstvenog, Pancha Ville, Bizmarka, Julija Cesara, Ramzesa II. i sl. – predvođene svojim carevima, kraljevima, faraonima, komandantima u svečanim odorama svoga vremena. (Na ovim festivalima sažimali bi se segmenti svjetske povijesti i po dubini i po širini da bi to u konačnici doprinijelo što većem zbližavanju različitih naroda i njihovih kultura).

Festival bi gradu Zagrebu otvorio veću turističku perspektivu, a u samo vrijeme održavanja HISTORIAFESTA naša metropola imala bi i karakter svjetske “povijesne” metropole. Oči cijeloga svijeta, u to vrijeme, bile bi uprte u naš grad, a sve bi skupa relativno malo koštalo, a dobit grada, ugostitelja, hotelijera i sl. bila bi znatna!
Cjelokupni trošak koji bi grad Zagreb imao oko organizacije HISTORIAFESTA pokrio bi se iz kotizacije koju bi svaka država sudionica (izabrana da sudjeluje na festivalu) trebala – unaprijed uplatiti!

Tih, do tjedan dana HISTORIAFESTA, grad Zagreb bio bi pun povijesnog elementa, pun glamura; novinara, televizijskih kamera, snimatelja – kao hrvatska, a tada i kao “povijesno-svjetska” metropola, gledano očima svjetske javnosti. Projekt je dostavljen Gradu Zagrebu, ali i turističkim zajednicama Grada i Republike.
Projekt je pravno zaštićen, a u cijelosti ga je osmislio ugledni hrvatski intelektualac i umjetnik gospodin Mile Prpa, dipl. pravnik, slikar, pjesnik i filozof, te istaknuti kolumnist nekoliko Internet portala.

Kako grad Zagreb, a ni turističke zajednice, očigledno nisu zainteresirani, čak na ponudu od 12. veljače 2013.g. nisu se udostojili, ni makar formalno, odgovoriti, kao ni na požurnicu od 27. ožujka 2013. I kako se čini, projekt će biti ponuđen nekoj od europskih metropola, koja će ga najvjerojatnije objeručke prihvatiti, jer bi svake godine imala veliku međunarodnu kulturno-povijesnu manifestaciju u svojoj sredini gotovo bez ikakvog troška, ali i uz značajnu turističku i gospodarsku dobit, i da se posebno ne spominje i međunarodni ugled.

Osnovano je upitati se – je li išta moguće provesti u Lijepoj našoj domovini? Kod ovakve politike – to zacijelo nije! To nam je, očito, naša sudbina od koje ne možemo pobjeći!
M. Marušić 

Odgovori

Skip to content