Sablja i kaciga Nikole Šubića Zrinskog prvi put nakon 16. stoljeća Hrvatskoj
Sablja i kaciga Nikole Šubića Zrinskog
Po prvi put sablja i kaciga Nikole Šubića Zrinskog stigle su u Hrvatsku, u Čakovec, gdje će ta dva povijesna predmeta, biti središnji dio izložbe u povodu 450. obljetnice Sigetske bitke, koja se otvara u petak, 16. rujna, u čakovečkom Muzeju Međimurja.
Najavljujući izložbu ravnatelj Muzeja Međimurja Vladimir Kalšan istaknuo je kako je riječ o neprocijenjivim predmetima za hrvatsku i mađarsku povijest, a kao osobni predmeti Nikole IV. Zrinskog simboli su hrabrosti i ratništva toga hrvatskog bana i vojskovođe.
Podsjetio je da su sablja i kaciga N.Š. Zrinskog napustile Međimurje 1562. godine kao dar obitelji Zrinski bečkom dvoru i od tada su bile dio kolekcije Ferdinanda II. Tirolskog. Uspješnom suradnjom Muzeja Međimurja Čakovec i Zrinske garde Čakovec spomenuti će predmeti, koji su pohranjeni u čuvaonici bečkog Kunsthistorisches Museuma, prvi put biti izloženi u Hrvatskoj i prezentirani javnosti.
‘Zahvaljujući povijesnoj postrojbi Zrinskoj gardi ovi vrijedni predmeti nakon više od četiri i pol stoljeća ponovno su u Čakovcu’ istaknuo je Kalšan prilikom preuzimanja sablje i kacige u utorak.
Nikola Šubić Zrinski (1508.-1566.) bio je hrvatski ban i vojskovođa, kapetan lake hrvatske konjice, kraljevski rizničar, general podunavskog okruga, glavni kapetan Sigeta i prvi gospodar Međimurja iz obitelji Zrinski. Najpoznatiji je zbog svoje junačke pogibije pod Sigetom 1566. godine. S posadom od oko 2500 branitelja branio je od 5. kolovoza do 7. rujna 1566. tvrđavu Siget od goleme i dobro opremljene vojske najpoznatijega osmanlijskog sultana, Sulejmana Veličanstvenog. Iako su Osmanlije zauzele Siget, bila je to teško plaćena pobjeda. Poginulo je oko 30.000 osmanlijskih vojnika, tijekom opsade umro je i sultan Sulejman Veličanstveni, a Mehmed-paša Sokolović odustao je od pohoda na Beč.
Junačka smrt Nikole Šubića Zrinskog odjeknula je cijelom Europom. Vrlo brzo dobiva nadimak ‘Sigetski’, a historiografija ga naziva ‘hrvatskim Leonidom”.
Izložba će se moći razgledati u Izložbenom salonu Muzeja Međimurja Čakovec od 16. do 30. rujna.
Uoči otvaranje izložbe u Atriju Staroga grada Zrinskih u petak u 18,30 sati održat će se postrojavanje povijesnih postrojba.
Izvor: kamenjar.com