Otvaranje VIDIK festa i humanitarni koncert za braću blizance Mišetić

U ponedjeljak, 22. travnja 2013., s početkom u 19.30 sati u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu, Zrinsko-frankopanska 19, održat će se svečanost otvaranja Hrvatskog aktivističkog festivala VIDIK festa koji će se u organizaciji Hrvatske udruge Benedikt održati u Splitu od 22. do 29. travnja.

{jathumbnail off}U sklopu otvaranja VIDIK festa Hrvatska udruga Benedikt i Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije organiziraju humanitarni koncert, a sredstva prikupljena na koncertu donirat će se za liječenje i skrb braće blizanaca Franje i Mihovila Mišetića. Na koncertu će nastupiti klapa Neverin, klapa Mriža, Danijela Babić, klapa Činkvina, klapa Ankora, mješoviti vokalni sastav Elektrodalmacija i Milan Terze.

Cilj ove manifestacije je promicanje kulturnog aktivizma i cjelovitog društvenog razvoja kako bi se u našoj domovini dogodile korjenite strukturne promjene koje su nam nužne za izlazak iz ekonomske, gospodarske, kulturne i moralne krize.

Raznolikim kulturnim sadržajem festival će promovirati različite oblike aktivizma, od socijalnog, umjetničkog, pro-life i ekološkog aktivizma do društvenog poduzetništva i ekonomije zajedništva. 

Jedna od temeljnih programskih zadaća ove manifestacije informiranje, buđenje svijesti i ohrabrivanje građana koji su pod dugotrajnim teretom krize pali u stanje beznađa i besperspektivnosti. Sam naziv VIDIK fest dolazi od skraćenice V-I-D-I-K koja označava proces promjene društvene svijesti, a odnosi se na pet razvojnih etapa; vjeru, ideju, društvenu perspektivu, inicijativu i kulturnu revoluciju. Sve dok mislimo da će netko drugi riješiti naše probleme ili mislimo da se ništa ne može učiniti, ne možemo očekivati izlazak iz krize. Bez kulture optimizma i rada nema pozitivnih društvenih i kulturnih promjena, a ključ izlaska iz krize leži u svakome od nas. 

Važno je istaknuti da je VIDIK FEST festival demokracije i kulture dijaloga. Zbog toga ćemo na ovom festivalu čuti riječ kritike, riječ koja ne dopire do nekih najutjecajnijih medija. Ovdje će se građanima pružati informacije kako se koristiti instrumentima demokracije da bi ostvarili svoja prava i što uspješnije se nosili s različitim izazovima koji nam slijede nakon ulaska u Europsku uniju.

Ove godine festivalski program se posebno orijentirao na nekoliko gorućih problema; nezaposlenost, radnička prava, izazov globalizacije i diktature relativizma, probleme zbrinjavanja otpada, zaštitu prirodnih resursa i hrvatskih autohtonih proizvoda, socijalno poduzetništvo i ekonomske modele izlaska iz krize.

U šest dana, na tri lokacije, u Nadbiskupskom sjemeništu, Sveučilišnoj knjižnici i u Kinu Karaman, građani će imati prilike upoznati brojne zanimljive goste na tribinama i okruglim stolovima od Slavena Letice, Zvonimira Hodaka, Ksenije Abramović, fra Ante Vučkovića i drugih, pogledati nekoliko aktivističkih dokumentaraca u kinu Karaman te posjetiti izložbu Silvane Dragun u Sveučilišnoj knjižnici.  

Ulaz na sve sadržaje manifestacije je slobodan, a sve potrebne informacije možete doznati na letcima, plakatima i portalu Croative.net.

Odgovori

Skip to content