Kultura blagostanja prepreka je na putu prema Kristu
Da možemo slijediti Isusa moramo se odreći kulture blagostanja i čara privremenoga – istaknuo je papa Franjo u propovijedi na jutrošnjoj svetoj misi suslavljenoj s kardinalom Philippom Barbarinom, nadbiskupom Liona.
Sudjelovala je skupina iz Papinskoga vijeća za zdravstvene djelatnike na čelu s nadbiskupom Zygmuntom Zimowskim, te skupina suradnika ekonomske službe Vatikanske uprave na čelu sa Sabatinom Napolitanom.
{jathumbnail off}Isus zahtijeva od bogatog mladića da sva svoja dobra podijeli siromašnima i da ga slijedi, a mladić žalostan odlazi. Komentirajući misno evanđelje, Papa je istaknuo da su materijalna dobra prepreka na ne baš lakom putu prema kraljevstvu Božjem. Uostalom, upozorio je Papa, svatko od nas ima svoja bogatstva, svatko. Uvijek postoji neko dobro koje priječi približavanje Isusu, a tu zapreku na putu prema Isusu valja otkriti. Moramo svi ispitivati savjest o vlastitim dobrima koja nam na životnom putu priječe da se približimo Isusu. Papa je ih naveo dva, prije svega kultura blagostanja, koja nas umrtvljuje, čini lijenima i sebičnima, ona je poput narkoze – ustvrdio je objašnjavajući:
Ne, ne više od jednoga djeteta, jer ne možemo ići na godišnje odmore, ne možemo putovati, ne možemo kupiti kuću. Dobro je slijediti Gospodina, ali samo donekle. Eto to čini blagostanje. Svi dobro znamo što je blagostanje, ali ono nas obara, lišava nas hrabrosti, odlučne odvažnosti da se približimo Isusu. To je prva blagodat naše današnje kulture, kulture blagostanja – objasnio je Sveti Otac a potom objasnio drugu blagodat današnje kulture, a to je draž privremenoga, prepreka na putu približavanju Isusu– istaknuo je Papa.
Zaljubljeni smo u privremeno. Ne sviđaju nam se trajne ponude Isusove, a privremeno nam se viđa jer se bojimo Božjega vremena koje je konačno. On je Gospodar vremena, mi smo gospodari djelomičnog vremena. Zašto? Jer kad smo mi gospodari djelomičnog vremena razmišljamo: slijediti ću Gospodina do tada i tada, a potom ću vidjeti… – objasnio je Papa nastavljajući:
Čuo sam jednom govoriti kako netko želi biti svećenik, ali samo deset godina i ništa više. Koliko se parova oženi u srcu misleći: dok traje ljubav i potom ćemo vidjeti… Draž privremenoga, i to je naše bogatstvo. Moramo biti gospodari vremena, ali vrijeme svodimo na trenutačnost. Te nam dvije blagodati u ovom trenutku priječe ići naprijed. Razmišljam o mnogima, muškarcima i ženama, koji su napustili vlastitu zemlju da cijeli život budu misionari: to je konačna odluka! – ustvrdio je Papa dodajući:
Poznajem također mnogo muškaraca i žena koji su napustili vlastitu kuću da cijeli život budu u braku; to znači izbliza slijediti Gospodina. To je konačna odluka. Privremena odluka nije nasljedovanje Gospodina, to je naš teritorij. Pred Isusovim pozivom i pred ove dvije kulturalne blagodati pomislimo na učenike: bili su zbunjeni – ustvrdio je Sveti Otac.
I mi možemo biti zbunjeni Isusovim govorom. Kad je Isus nešto objašnjavao još su se više čudili. Molimo Gospodina da nam udijeli snage ići naprijed, odbacujući kulturu blagostanja, s čvrstom nadom prema kraju puta gdje nas On čeka, a ne s malom prolaznom nadom koja više ne služi. Neka bude tako – potaknuo je papa Franjo.
RV/benedikt