Davor Pavuna na petom susretu hrvatskih studenata iz Njemačke

Predavanja su održali apostolski nuncij Nikola Eterović i fizičar Davor Pavuna

Berlin, (IKA) – Peti susret hrvatskih studenata iz Njemačke održan je od petka 28. do nedjelje 30. listopada u Berlinu, u organizaciji Hrvatskoga dušobrižničkog ureda iz Frankfurta na Majni i Hrvatske katoličke misije (HKM) Berlin. Na susretu, koji je počeo u subotu 29. listopada u prostorijama misije, okupilo se stotinjak studenata.

Sve je na početku pozdravio voditelj HKM Berlin i župnik njemačke župe sv. Sebastijana fra Frano Čugura. Potom je pozdravnu riječ uputio delegat za hrvatsku pastvu u Njemačkoj vlč. Ivica Komadina, posebno zahvalivši pastoralnim djelatnicima HKM Berlin (voditelju misije fra Frani Čugura, dušobrižnicima – fra Radoslavu Toliću i fra Edvardu Sokolu i đakonu Nikoli Kaya) i studentima HKM Berlin, koji su se svesrdno zauzeli oko organizacije susreta. Program je vodio Dominik Ćepulić, koji je kratko predstavio apostolskog nuncija u SR Njemačkoj nadbiskupa mons. dr. Nikolu Eterovića, koji je održao prigodno predavanje o Svetoj Stolici i o prioritetima diplomacije Svete Stolice. Mons. Eterović je podsjetio kako je već trideset šest godina u službi Svete Stolice. „Radio sam i u središnjim uredima Svete Stolice, osobito u vrijeme prekretnice kad je pao Berlinski zid, komunizam i kad se situacija posve radikalno promijenila u zemljama Središnje i Istočne Europe.

Diplomacija Svete Stolice je jedna od najstarijih diplomacija svijeta. Otkako postoji Katolička Crkva na neki način postoje i diplomatski odnosi Katoličke Crkve s drugim državama.” Potom je pojasnio pojmove: Sveta Stolica, Vatikan država i apostolski nuncij. „Osobitost Svete Stolice je u tome što je priznata kao subjekt međunarodnog prava. To znači da ima diplomatske odnose s drugim državama. Postoji i grad država Vatikan, koja je najmanja država u svijetu. Ima manje od tisuću stanovnika i ima sva obilježja jedne države. Apostolski nuncij je veleposlanik Svete Stolice u raznim državama svijeta. Danas Sveta Stolica ima diplomatske odnose sa sto osamdeset dvije države. Apostolskih nuncija u svijetu ima 108. U europskim državama apostolski nuncij je i doajen diplomatskog zbora.

Svaki apostolski nuncij ima dvostruku misiju koja je tipična Katoličkoj Crkvi. To je prvo pastoralna misija koja nastoji ojačati odnose između središta Katoličke Crkve u Vatkanu, a predstavlja ga i rimski biskup – papa i mjesne Crkve. U mom slučaju između Svetog Oca i Katoličke Crkve u Njemačkoj. Postoji i društvena i kulturna diplomacija pa i političke dimenzija, i to je odnos između Svete Stolice i pojedine države u kojoj nuncij vrši svoju dužnost. Njemačka je savezna država, pa osim odnosa na saveznom nivou, imamo i odnose s pojedinim saveznim središtima”, istaknuo je između ostalog mons. Eterović. Nakon predavanja mons. Eterovića slijedio je mđusobno upoznavanje studenata u obliku kviza.

Predavanje o životu i ljubavi održao je prof. dr. Davor Pavuna, koji je predstavljen kao jedna od uglednijih fizičara današnjice. Eksperimentalnu fiziku diplomirao je u Zagrebu, a doktorat znanosti postigao je u Cambridgeu. Sudjeluje u brojnim svjetskim projektima, a radi kao znanstvenik na švicarskom Institutu za tehnologiju u Lausannei i savjetnik je američkog predsjednika Baracka Obame za energetiku. U predavanju je dr. Pavuna posvjedočio kako je do 29-te godine bio daleko od Boga i Crkve, oslanjajući se potpunosti na ovozemaljske i prolazne vrijednosti. U svome traženju bio je u Indiji, kod raznih gurua, među njima i Sai Babe i drugih.

Bio je i u budizmu. Sve je prošao, od Kabale do Moonovaca, do Hare Krišne dok nije na posljetku upoznao Isusa Krista. Otkako je upoznao Isusa Krista, neumorno održava tribine i predavanja govoreći na vrlo dojmljiv način o svom životnom putu – od ateista do gorljivog vjernika, svjedočeći vjeru u Isusa Krista. To je posvjedočio i na susretu studenata u Berlinu, što su studenti sa zanimanjem pratili, te su postavljali pitanja i sudjelovali u diskusiji. U popodnevnim satima organizirano je razgledanje Berlina – od Brandenburških vrata do Alexanderplatza. U večernjim satima bila je prigoda za ispovijed, a misno slavlje u crkvi sv. Sebastijana, u kojoj je i slika bl. Alojzija Stepinca, predvodio je i propovijedao mons. Eterović.

Pjevanje je predvodila skupina studenata uz pratnju na orguljama Ane Draganović i pratnji na gitari Dominika Ćepulića. Nakon zajedničke večere bilo je druženje. Stalni đakon Nikola Kaya posvjedočio je o svom životnom putu. Studenti su u nedjelju 30. listopada zajedno s vjernicima misije sudjelovali u misnom slavlju u crkvi sv. Sebastijana. Sv. misu je predvodio dušobrižnik u HKM Frankfurt fra Marko Domazet-Lošo, a propovijedao je delegat vlč. Ivica Komadina. Pjevao je misijski zbor, a na kraju i skupina studenata.

Studenti su se nakon ručka, nakon što su im na susretu zahvalili fra Frano Čugura i delegat vlč. Ivica Komadina, vraćali svojim odredištima. U petak 28. listopada mogli su sudjelovati na predavanju dr. Pavune, koje je održao u crkvi sv. Sebastijana za vjernike misije o susretu sa živim Bogom. Na predavanju je bio i veleposlanik RH u Berlinu Ranko Vilović. U pratnji studenata bili su don Mato Križić (HKM Ingolstadt), fra Zvonko Tolić (HKM Stuttgart – centar) i fra Marko Domazet Lošo (HKM Frankfurt).

IKA

Odgovori

Skip to content