PODMUKLI IZDAJNIK? Ovaj čovjek potpisao je ‘prodaju’ hrvatskih generala BiH i Srbiji

U LIPNJU 2013. Državno odvjetništvo RH i Tužiteljstvo BiH potpisali su sporazum o suradnji i progonu počinitelja kaznenih djela ratnih zločina.

S Hrvatske strane Sporazum je potpisao tadašnji glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, a u ime BiH glavni tužitelj BiH Goran Salihović.

Vlasti Hrvatske nisu ni u jednome slučaju zatražile dokumentaciju vezanu za zločine počinjene na svome teritoriju, dok su istražitelji BiH prekopali tisuće stranica dokumenata vezanih za bivše pripadnike Hrvatskog vijeća obrane. Dokumentacija HVO-a, po nalogu prethodnih hrvatskih vlasti preseljena je u Zagreb.

Istražitelji Tužiteljstva BiH su mjesecima i godinama u Hrvatskom memorijalno dokumentacijskom centru Domovinskog rata, koji je lociran u Hrvatskome državnom arhivu na Marulićevom trgu 21 u Zagrebu, bez ikakvih ograničenja pregledavali dokumentaciju iz ratnog razdoblja, preuzimali ovjerene preslike svega što je za njih važno. Dokumentacija je uglavnom vezana uz progon bivših pripadnika HVO-a i političara Hrvatske Republike Herceg Bosne te zapovjednog kadra Hrvatske vojske

Istodobno djelatnici hrvatskog DORH-a ne provode slične aktivnosti u BiH u bošnjačkim arhivama s građom iz ratnog doba. Temeljem navedene “suradnje” DORH-a i Tužiteljstva BiH, već je pokrenuto nekoliko kaznenih postupaka protiv časnika HVO-a, a priprema se podizanje više desetina optužnica.

Sličan Sporazum u listopadu 2006. (za vrijeme Ive Sanadera) Bajić je potpisao i sa srbijanskim tužiteljem za ratne zločine Vladimirom Vukičevićem. Sporazummu se tad protivio jedino bivši saborski zastupnik Pero Kovačević

“Napadao sam taj sporazum jer smo pod točkom 1. Sporazuma priznali Srbiji pravo za procesuiranje ratnih zločina na području Hrvatske, a Srbija nama nije dala pravo na procesuiranje ratnih zločina na njihovom području vezano uz logore. Svi danas progovaraju o tome, a zaboravljaju kakvu smo pogrešku tada počinili.”

Nešto ranije, u srpnju 2006., Bajić je u Budvi s državnom tužiteljicom Crne Gore Vesnom Medenica potpisao sporazum o saradnji na procesuiranju raznih zločina

U siječnju 2013. Sporazum o saradnji u progonu osumnjičenih za ratne zločine između Srbije i BiH u Bruxellesu su potpisali tužitelj za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević i glavni tužitelj BiH Goran Salihović.

Zanimljivo je da DORH temeljem Protokola s Tužiteljstvom BiH nije podigao ni jednu kaznenu prijavu protiv nekadašnjih oficira JNA, Bošnjaka i Srba u BiH, zbog sudjelovanja u agresiji na Hrvatsku. A popis onih koji su napadali Hrvatsku, a trenutno žive u BiH je podugačak.

Od 20 generala Armije BiH njih 19 sudjelovalo je u agresiji na Hrvatsku.

General Slobodan Praljak u knjizi “Agresija Bosne i Hercegovine na Republiku Hrvatsku – Činjenice” navodi da je više od 500 oficira Muslimana-Bošnjaka, koji su služili u JNA sudjelovalo u agresiji na Hrvatsku.

U napadima na Hrvatsku s područja BiH samo u Slavonskom Brodu poginulo je 27 djece.

Poseban apsurd je da sukladno Protokolu RH može preuzeti postupak procesuiranja svojih državljana koje je optužilo Tužiteljstvo BiH, ali neovisno o tome, BiH Tužiteljstvo zadržava pravo da bez obzira na postupak u Hrvatskoj, za iste osobe može voditi i pravosudni postupak u BiH. Dakle, iste osobe mogu biti progonjene dva puta u dvije države.

Događa se još jedan nevjerojatna apsurd koji država, ako imalo poštuju sebe i nacionalni suverenitet, ni u snu ne bi dopustile. Tužiteljstvo BiH u Sarajevu na saslušanje poziva časnike Hrvatske vojske. Pozivi se upućuju izravno, na adresu u Hrvatsku, bez Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva pravosuđa, bez pravne pomoći uobičajene u takvim slučajevima.

Nekoliko poziva, pod prijetnjom kazne od pet tisuća KM (2,5 tisuća eura) ako se ne odazovu, primili su i visoko pozicionirani djelatnici obavještajne službe. I nikoga u Hrvatskoj to nije briga.

Časnici obavještajne službe, po internim propisima, ne smiju bez odobrenja i suglasnosti nadređenih uopće napuštati zemlju, a poglavito da ih tužiteljstvo druge države poziva kao svjedoke (a možda i optužene) i procesima za ratne zločine.

Ponašanje hrvatskih vlasti prema trenutnoj situaciji vrlo je zabrinjavajuće ako i dalje bude blagonaklono gledala na činjenicu da tijela druge države nesmetano provode istragu na teritoriju Hrvatske, a poglavito nad časnicima Hrvatske vojske i djelatnicima obavještajne službe.

M. Marković/maxportal Foto:Dnevnilist.ba

Izvor: ovdje

Odgovori

Skip to content