NIKAD MANJE ROĐENIH BEBA: Alarmantni podaci iz hrvatskih rodilišta
Zabilježen rekordan prirodni pad stanovništva
Uz Italiju, Portugal i Grčku, Hrvatska je zemlja EU s najnižom stopom rođenih, najniži je prirodni prirast u Osječko-baranjskoj županiji
Prirodni pad stanovništva, odnosno više umrlih nego rođenih, u Hrvatskoj je prošle godine bio rekordan! Posljednje brojke kažu da je ta razlika 16.702 stanovnika, koliko ih je više umrlo nego što se rodilo u hrvatskim bolnicama u 2015. godini. Živorođenih je lani najmanje otkad je države, 37.252, što je čak 2314 manje rođenih beba nego godinu prije! U 2014. godini, naime, bilo je 39.566 živorođenih. Podaci su to o porođajima iz hrvatskih bolnica koje objedinjuje i analizira Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Danas je više umrlih nego rođenih u svim hrvatskim županijama, a rekorder je Osječko-baranjska.
– Usporedba s prosjekom Europske unije za 2015. – deset rođenih na 1000 stanovnika – pokazuje da Hrvatska s još tri mediteranske članice pripada zemljama s najnižom stopom – devet rođenih na tisuću stanovnika. Najniži natalitet u Uniji imaju Italija, Portugal i Grčka – objašnjava se u izvještaju HZJZ-a.
Nadalje, nastavlja se i trend odgađanja trudnoće pa su i lani većinu rodilja činile žene u dobnoj skupini između 30 i 34 godine te se povećao, u odnosu na prethodnu godinu, i broj rodilja u dobi od 35 do 39 godina.
Takva je i slika zapadne Europe, gdje se majčinstvo odgađa već niz godina, što se uglavnom pripisuje modernom načinu života, zahtjevnoj svakodnevici, nužnosti visokog obrazovanja i karijere. U hrvatskim prilikama tu se mora dodati neizvjesne materijalne uvjete, a liječnici će dodati i – iskustvo prvog porođaja.
Naime, valja podsjetiti na ne tako davnu kampanju u kojoj su rodilje dijelile traumatična iskustva iz rodilišta zbog čega je slana i inspekcija, a rezultat je cijele priče projekt “Rodilište – prijatelj majke”. U Kliničkoj bolnici Merkur strah od porođaja eliminirali su kao eventualni razlog odgađanja majčinstva i na tamošnjoj Klinici za ženske bolesti i porode broj poroda raste.
– Loše iskustvo s prethodnog porođaja jedan je od relativno čestih razloga zašto se žene ne odlučuju ponovno rađati. Mi na tome jako puno radimo i u konačnici je to rezultiralo jer na ovoj klinici broj porođaja u odnosu na prošlu i godinu prije bitno raste.
Već sada imamo 200 porođaja više nego lani, što je, s obzirom na to kakvi su trendovi rađanja, jako puno – objašnjava prof. dr. sc. Ratko Matijević, predstojnik klinike, koji potvrđuje i trend sve starijih prvorotkinja. Njegova trenutačno najstarija trudnica ima 49 godina, a koja je dob preporučljiva u medicinskom smislu, kaže, teško je reći.
– Sigurno je bolje pomaknuti roditeljstvo ranije, prije tridesete godine života žene jer, što je žena starija, to je veći rizik da ima neke druge kronične bolesti – objašnjava prof. Matijević.
Izvor: vecernji.hr