Američki biskupi pozvali predsjednika Trumpa na humanost prema useljenicima
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump – REUTERS
Katolički biskupi Sjedinjenih Američkih Država 14. studenoga obratili su se novoizabaranom predsjedniku Donaldu Trumpu tražeći da u odnosu prema useljenicima i izbjeglicama primijeni humane politike. Zahtjev je upućen na otvaranju jesenjega zasjedanja Konferencije katoličkih biskupa u Sjedinjenim Američkim državama, koje se od 14. do 16. studenoga održava u Baltimoreu, u državi Maryland.
Predsjednik biskupske konferencije nadbiskup Joseph Kurtz, u pismu Predsjedniku ističe, kako prenosi agencija Fides, želju da se zajedno zauzimaju za zaštitu života i promicanje ljudskoga dostojanstva. U pismu je istaknuto kako je služba i prihvat osobâ koje bježe od ratova i nasilja sastavnica katoličkoga identiteta, „ stoga ćemo nastaviti promicati politike za zaštitu ljudskoga dostojanstva izbjeglica i useljenika, radi čuvanja ujedinjene obitelji te da istodobno čuvamo čast i poštovanje zakona ove države“ – istaknuli su američki biskupi.
Pomoćni biskup Seattle-a Eusebio Elizondo, predsjednik Povjerenstva za selilaštvo pri Biskupskoj konferenciji Sjedinjenih Država, prošli je petak, nakon Trumpove pobjede na predsjedničkim izborima, izjavio kako želi „humano“ postupanje s useljenicima. Biskup u El Pasu, u Teksasu, Mark Joseph Seitz, također je izjavio kako se ne treba bojati govoriti da će Crkva biti uz useljenike iz Latinske Amerike.
Otvarajući jesenju skupštinu, nadbiskup Kurtz se oprostio od predsjedanja Biskupskom konferencijom, a novoizabrane je članove pozvao na suradnju s Trumpovom upravom za opće dobro, prevladavajući ljutnju i ozračje žestokoga sukobljavanja, koje je obilježilo netom završenu predsjedničku kampanju. Nadbiskup je u govoru, kako prenosi agencija Cns, podsjetio na mnoge izazove s kojima se Crkva danas sučeljava, počevši od vjerskih progona u svijetu, te naročito na izazov pred Crkvom u Americi da „neumorno“ promiče ljudsko dostojanstvo, istinu i ljubav.
Predsjednik američkih biskupa podsjetio je na niz osobnih iskustava u trogodišnjem vođenju biskupske konferencije, iz kojih je, kako je rekao, izvukao važne pouke: pred sobom kao cilj treba uvijek imati opće, a ne osobno dobro; treba promicati ljubav prema bližnjemu, otvoriti srce radosti koju ti drugi mogu dati; ne dopustiti da Vlada zakonom sputava vjere; živjeti Crkvu kao zajedništvo. Biskupska skupština nije obični susret, već je obitelj pastirâ, a kao u obitelji svatko nastoji služiti drugom, inače će naša pastirska srca biti površna i imat će kratak život – zaključio je nadbiskup Kurz.
Na trodnevnom zasjedanju američki će biskupi izabrati novo vodstvo Biskupske konferencije, te predsjednike pet biskupskih povjerenstava, potom će raspravljati o strategijskom planu Biskupske konferencije od 2017.-2020. godine, imajući u vidiku pet prioriteta usvojenih u studenome 2015. godine: evangelizaciju, obitelj i brak, ljudski život i dostojanstvo, duhovna zvanja i trajnu formaciju te vjersku slobodu.
Na zasjedanju će biti predstavljena razna izvješća, uključujući i osuvremenjivanje posebne radne skupine pri Biskupskoj konferenciji za promicanje mira i pomirbe među zajednicama u kojima se osjeća rasna napetost. Odlučeno je u srpnju da se osnuje posebna radna skupina, kojom će predsjedati afričko-američki nadbiskup Wilton Daniel Gregory iz Atlante, za sprječavanje izbijanja napetosti i sukoba između afričko-američkih zajednica i redarstvenika, koji su se prošlih mjeseci događali u ranim krajevima, s nekoliko žrtava.
Radio Vatikan