Tko je Branka Valentić – ravnateljica Hine koja optužuje generala Glasnovića?

Foto: Fah

“U potpunosti se slažem sa Željkom Glasnovićem da su mediji u Hrvatskoj u smrtnoj opasnosti od politizacije, a prijetnja su im upravo ljudi kao što je Željko Glasnović. Hina je već neko vrijeme na udaru rigidnih struja, pa me ovaj istup nimalo čudi. Međutim, istine radi, moram reagirati na laži i obmane koje saborski zastupnik iznosi na račun nacionalne novinske agencije – Hine”, poručila je Branka Gabrijela Valentić u priopćenju od četvrtka.

Po Zakonu bi HINA trebala djelovati po načelima neovisnoga, nepristranog i profesionalnoga novinsko-agencijskog izvještavanja i ne smije biti izložena bilo kakvim utjecajima koji bi mogli ugroziti točnost, objektivnost ili vjerodostojnost njezinih informacija. HINA ne smije, faktički ili pravno, doći pod vlasničku ili drugu interesnu kontrolu neke ideološke, političke ili ekonomske skupine.

Međutim, u Hini se pod ravnateljstvom gospođe Valentić provodi cenzura, odnosno političko pogodovanje neobjavljivanjem informacija važnih za javnost, na što su upozorili Hrvatski novinari i publicisti krajem rujna ove godine kada se tijekom predizborne kampanje za parlamentarne izbore zaustavilo objavljivanje teksta o tome da bivša tvrtka Dijane Šucbah Mrsić, (inače supruge istaknutog člana SDP-a i bivšeg ministra Miranda Mrsića), Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje duguje više od 10,6 milijuna kuna.

“Kada je 30. prosinca 2012. za ravnateljicu Hine izabrana Branka Valentić, glasnogovornica Hrvatske stranke umirovljenika i nekadašnja novinarka Vjesnika, svima je bilo jasno kako je to imenovanje bilo još jedan korak prema potpunoj kontroli informacija koje objavljuje državna novinska agencija, te klasično stranačko uhljebljivanje, za vrijeme vlade Zorana Milanovića”, podsjetio je Željko Sakić.

“Usprkos tome Upravno vijeće Hine produžilo je ugovor politički imenovanoj ravnateljici 13. studenog 2015., odmah nakon parlamentarnih izbora. Naime, Valentić je izabrana prema stranačkom ključu iz kvote HSU Silvana Hrelje, koji je za aktualne izbore na svojoj listi angažirao bivšeg predsjednika Stipu Mesića.

Tako je posve logično da Hina periodično pruža neobičajeno veliki prostor fenomenima iz bivšeg sustava koje se nekritično hvali i prikazuje, kao u antropološkoj studiji pod naslovom “Svaki dan pobjeda“ autorice Reane Senjković”, upozorava Sakić.

Na primjedbe da je došla po političkom ključu za Jutarnji list rekla je: “Hinino Upravno vijeće i ravnatelj uvijek su dolazili na to mjesto uz potporu politike i bilo bi jako bedasto reći da meni to nije pomoglo. Odmoglo mi sigurno nije. Ali mi sigurno nije pomoglo obavljati posao u Hini i Hinu iz gubitaša pretvoriti u tvrtku koja na tržištu radi u plusu, premda smo u državni proračun vratili skoro milijun kuna, imamo nove projekte, novi web, javne sadržaje, pripremamo nekoliko besplatnih portala. Nismo se utopili u moru državnih firmi koje tonu, držimo glavu nad vodom, a sve više i zamahujemo rukama u željenom smjeru…

Na taj se posao nisam javila zato što sam bila u koaliciji ili zato što sam izabrana unaprijed. Rastala sam se, djeca su mi odrasla, mislila sam, neopravdano, da sam još mlada i to mi se činio dobar posao za mene jer je objedinjavao ono što sam naučila u glasnogovorništvu i novinarstvu… Ladislav Tomičić napisao je tada tekst u kojemu je rekao da je nedopustivo da glasnogovornica jedne političke stranke postane ravnatelj Hine. Razumjela sam poziciju iz koje piše jer bih takav tekst i sama napisala. Jedino sam mu zamjerila što je napisao da sam samo solidna novinarka”, kazala je u razgovoru Branka Gabriela Valentić.

“Na čelo Hine zasjela je s petnaestak godina novinarskog iskustva, dvogodišnjim poslom glasnogovornice HSU, dvije opomene novinarskog Vijeća časti zbog svojih tekstova o socijali koji se nisu svidjeli Milanki Opačić i ravnateljici splitskog doma za nezbrinutu djecu i bez ambicije da glumi nadnaravni novinarski autoritet”, navodi Jutarnji list.

Tko je Branka Gabriela Valentić?

Branka Gabriela Valentić, dobitnica novinarske nagrade Ženske mreže Hrvatske “Maja Miles” za rodno osjetljivo novinarstvo 2005. godine na mjesto ravnateljice Hine došla je bez odgovarajućih uvjeta za taj položaj, tvrdi Hrvoje Marković u Hrvatskom tjedniku iz 2013., kojeg prenosi hkv.hr

Hrvatski tjednik navodi u tekstu iz 2013. da prema pouzdanim informacijama, Valentić ne ispunjava uvjete iz natječaja – pet godina iskustva na odgovarajućim uredničkim poslovima pa nije mogla, što je bio jedan od uvjeta natječaja, priložiti rezultate rada.

U svojem je životopisu navela da je bila više od 10 godina urednica u Vjesniku. Njezine bivše kolege, međutim, ne sjećaju se da je ikad bila urednica, a kamoli vodila neku redakciju da bi mogla ispuniti uvjete iz Hinina natječaja za koje je bilo potrebno odgovarajuće radno iskustvo na rukovodećim i menadžerskim poslovima te, prema uvjetu iz natječaja, priložiti rezultate rada, tvrdi se u tekstu iz 2013.

U svom je životopisu prešutjela da je svojedobno bila dopisnica, doduše vrlo kratko, nekih srpskih medija. Njezine kolege tvrde da je bila dopisnica beogradske Politike iz Zagreba, što joj je sredila njezina vjenčana kuma Lynne Montgomery dok je suprug bio američki veleposlanik u Beogradu. Zašto je Valentićka prešutjela tu svoju epizodu, nije jasno, budući da nije ništa loše bilo biti dopisnik te poznate izdavačke kuće. Ovako, svojim stavom, sama stvara predrasude o svome radu.

O važnosti njezine novinarske karijere na svojevrstan način svjedoče dvije opomene Novinarskog vijeća časti – HND-a iz 2006., kada je zbog teksta u Vjesniku 5. prosinca 2005. Pod naslovom „K. Butorac žrtva privatnih interesa’ povrijedila članak 4. Kodeksa časti hrvatskih novinara.

Drugu opomenu dobila je 2005. za tekst o Domu u studenom 2004. objavljenom u Vjesniku zbog kršenja članka 1. kodeksa časti jer se nije rukovodila općim načelima i etikom novinarskog poziva i poštivala osnovno novinarsko pravilo da zatraži mišljenje druge strane..

Danas takva osoba, koja ne ispunjava uvjete niti ima potrebna znanja i iskustva, potpuno nekompetentna, provodi bez plana i programa te odobrenja Upravnog vijeća, restrukturiranje u Hini, nastavlja portal. Time nanosi ogromnu političku i financijsku štetu nacionalnoj agenciji, a tzv. restrukturiranje maska je za političke čistke i obračune s nepodobnima.

O ovoj aferi, kao i raznim navodnim političkim i kumskim vezama ravnateljice Hine pisali su i drugi portali, ili dijeljenju izdašnih Božićnica u toj ageniciji, nagrada, povećanja plaća i raspoređivanja na prestižna mjesta.

Unatoč svim propustima, nepotizmu i nepravilnostima na koje dio medija već duže upozorava, iako je ravnateljica ne čelo Hine došla zahvaljujući kvotama dogovorenim između čelnika stranaka Kukuriku koalicije, Upravno vijeće Hine produžilo je početkom siječnja 2016. ugovor politički imenovanoj ravnateljici.

NAKON IZBORA: UPRAVNO VIJEĆE HINA-E PRODUŽILO UGOVOR POLITIČKI IMENOVANOJ RAVNATELJICI

Izvor: narod.hr

4 comments

  1. Goldy AZ

    Branka Gabriela Valentić, Korumpirano đubre koje nije imalo hrabrosti kao novinar čuti i moju stranu priče nakon iznošenja laži o meni. Na moj poziv da se nađemo da dobije i moju stranu priče, izjavila je da me se boji (nismo se nikada sreli!!? te da to nije u stanju !!!??? Otimali su mi djecu a ona je služila korupciji …..

  2. vadlja branko dipl ing građ

    Bez Lustracije nema tome pomoći. Izgleda da HDZ neće provesti Lustraciju, pa bi Glasnović, Hasanbegović i gđa Esih trebali osnovati pravu istinsku hrvatsku stranku koja bi jedina stvarno provela Lustraciju.

  3. Mario M.

    Imenjače, uz tu kuru, njoj još više i najprije treba dati nogu po turu ili što bi narodski rekli nogu u guzicu da odleti tamo odakle je i došla, pa neka je sad zaposli Galbraith. Može u Buzin a može i u Beograd koji joj je vjerojatno draži. HINA je očito postala HIJENA hrvatskoga medijskog i kriptoobavještajnog podzemlja, dakle cereći lešinar nad truplom raspadajućega hrvatskog društva. Je li joj Franjo Valentić koji vlada INA-om što u rodu ili možda udbaš Franjo Luković, sin Oznaša, koji je uništio i opljačkao bivšu Jugobanku danas Zagrebačku banku, lažnom navodnom prodajom talijanskom Unicreditu. Svi oni su odavno trebali dobiti nogu, ali su ih štitili drugovi Bajić i danas Cvitan, pa je normalno da danas traže suđenje Culeju i još 38 branitelja Vukovara a da štite srbočetničke ubojice, silovatelje i pljačkaše uključivo i petokolonaše od Pupavca do Lekovića. Hrvatska zemljo, otvori se, ustanite mrtvi branitelji i dovršite…

Odgovori

Skip to content