UNICEF: 250 milijuna djece raste u zemljama u ratnim sukobima
Izbjegla iračka djeca u UNICEF-ovoj školi organiziranoj u šatoru; izbjeglički kamp Hassan Sham, istočno od Mosula; 8. prosinca 2016. – REUTERS
Gotovo jednomu od petoro djece na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi hitno su potrebne humanitarne usluge – procjena je Fonda Ujedinjenih naroda za djecu, odnosno UNICEF-a. Tijekom posljednjih 70 godina, zemlje na cijelom tom području učinile su veliki napredak u zaštiti prava djece i njihovu blagostanju. Ali danas, – kako ističe UNICEF na 70. obljetnicu svojega postojanja – okrutni sukobi, siromaštvo i nužno seljenje, stvorili su za djecu katastrofalne uvjete, potiskujući gotovo 29 milijuna dječaka i djevojčica do krajnjih granica, i zaustavljajući tako više desetljeća stalnoga napretka. Nakon višegodišnjih sukoba na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi, djeca su sve više pod napadima i podnose veći teret rata u 50% zemalja tih područja.
Posebno teško stanje u Siriji, Iraku i Jemenu
Procjenjuje se da je danas 8,4 milijuna djece u Siriji potrebito hitne pomoći, odnosno krova nad glavom, hrane i vode, u odnosu na 500.000 koliko ih je bilo 2012. godine. Gotovo pola milijuna djece koja žive u okupiranim područjima Sirije u posljednje je dvije godine primilo vrlo malu ili nikakvu pomoć. U Iraku je pak raširena krajnja surovost prema djeci. Izvještaji pokazuju da je od siječnja 2016. godine zabilježeno oko 400 slučajeva kršenja pravâ djece. Zbog vojne operacije koja je u tijeku u Mosulu, gotovo se 74.000 ljudi moralo preseliti, a među njima su gotovo polovica djeca. U Jemenu je gotovo 10 milijuna djece pogođeno sukobom, i žive u kritičnim uvjetima, a od toga broja gotovo 400.000 njih podvrgnuto je visokom riziku od teške akutne neishranjenosti.
Na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi nalazi se polovica izbjeglica i prognanih čitavoga svijeta
U Sudanu, Libiji i u Državi Palestini, sukob je prisilio milijune djece da napuste svoj dom i školu, i spriječio im je pristup osnovnim uslugama. Tako Bliski istok i Sjeverna Afrika zbrinjavaju polovicu izbjeglica i prognanih čitavoga svijeta, iako čine samo 5% svjetskoga stanovništva – pokazuju UNICEF-ovi izvještaji.
Tijekom 70 godina smanjen broj djece koja umiru prije 5. godine života
Pogled na proteklih 70 godina rada UNICEF-a potiče snažan osjećaj ponosa. Svaka zemlja na spomenutim područjima ratificirala je Konvenciju o pravima djece, manje djece umire prije navršene 5. godine života, a povećana je i stopa upisa u školu – istaknuo je Geert Cappelaere, regionalni ravnatelj UNICEF-a za Bliski istok i Sjevernu Afriku. Međutim, opasnost od sukobâ preokreće te rezultate u odnosu na 157 milijuna djece u toj regiji, čineći presudnom našu obvezu da ih zaštitimo.
Povijest će nam suditi – danas trebamo više ulagati u djecu toga područja
Taj bi, tako žalostan, podatak trebao biti hitan poziv čitavom svijetu da se više zauzme kako bi svako dijete na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi moglo preživjeti, rasti i steći puni potencijal – napomenuo je ravnatelj te istaknuo – Ovaj naraštaj nije izgubljen. Povijest će nam suditi; danas trebamo više ulagati u djecu na tom području.
Radio Vatikan