Tribina u povodu 50. obljetnice od objavljivanja Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika
Dr. sc. Ilija Protuđer, jezikoslovac iz Splita
P O Z I V N I C A
na
tribinu u povodu 50. obljetnice od objavljivanja Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika
koja će se održati u Galeriji crkve Svetoga Dominika (kod Pazara)
16. ožujka 2017. (četvrtak)
Početak je u 19 sati.
Ovim se kulturnim događajem proslavljaju Dani hrvatskoga jezika. Predavač i gost tribine je dr. sc. Ilija Protuđer, jezikoslovac, a tema je Hrvatski je jezik zaseban i samostalan te će ostati takav!
– odgovor sudionicima regionalnih konferencijskih debata Jezici i nacionalizmi
Voditelj tribine je Mate Buljubašić, a tekstove će čitati Antonia Čagalj.
Svrha:
Upriličiti sjećanje na slavne dane iz naše jezikoslovne, kulturne, znanstvene i ine povijesti kada je skupina jezikoslovca i intelektualaca potpisala i objavila u zagrebačkom Telegramu, 17. ožujka 1967., tekst Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika.
Deklaracijom je upozoreno na neravnopravan položaj hrvatskoga jezika odlukama Novosadskoga dogovora te je zatražena ravnopravnost svih jezika naroda u Jugoslaviji: slovenskoga, hrvatskoga, srpskoga i makedonskoga.
Zatim:
Ovom tribinom, osim upozorenja, upućuje se prosvjed protiv hrvatskih jezikoslovaca i intelektualaca sa Snježanom Kordić na čelu, okupljeni u balkansku, orjunašku i antihrvatsku – seriju regionalnih konferencijskih debata – Jezici i nacionalizmi – čiji je projekt nastao zajedničkim djelovanjem Udruženja Krokodil iz Beograda, Udruge Kurs iz Splita, podgoričkoga Centra za građansko obrazovanje (CGO) i PEN centra BiH iz Sarajeva.
Nakon što su dvije godine marljivo istraživali u zajedničkim i partnerskim poslovima, kako kažu, održali su tijekom 2016. četiri tribine: u Podgorici, Splitu, Beogradu i Sarajevu na kojima su jednoglasno istaknuli da su hrvatski, srpski, bošnjački i crnogorski jezik, zapravo jedan jezik jer nema nejasnoća u sporazumijevanju.
Organizatori su:
Udruga hrvatske domovinske vojske 1941. – 1995., glavni stan Split i Naklada Protuđer