Biskupska sinoda – Uloga žene u Crkvi
Radovi su na Sinodi o novoj evangelizaciji u Vatikanu danas, 10. listopada, nastavljeni iza zatvorenih vrata.
Prijepodne je održan prvi sastanak u manjim skupinama, dok je opća rasprava nastavljena poslijepodne, uz izlaganje canterburyjskoga nadbiskupa Rowana Williamsa, koji je govorio o izazovu nove evangelizacije s anglikanskoga stajališta.
Jučer je pak popodne kardinal Marc Ouellet, pročelnik Zbora za biskupe, opširno govorio o tomu kako je u svijetu primljena apostolska pobudnica ‘Verbum Domini’, koju je papa Benedikt XVI. potpisao prije dvije godine, a koja je plod Sinode o Božjoj Riječi, održane 2008. godine.
Više od 200.000 primjeraka razdijeljenih na raznim jezicima – podatci o pobudnici ‘Verbum Domini’ jasno govore da je podjela dokumenta bila proširena u cijelom svijetu. Ali, najveće zadovoljstvo dolazi – objasnio je kardinal – od sve većega zanosa vjernika za Lectio Divina, odnosno za molitveno čitanje Riječi Božje, koje se sve više prakticira. Osim toga, među pozitivnim je rezultatima također biblijska animacija, posebno u župama. Lokalne su Crkve, naime, organizirale brojne tjedne ili godine posvećene Bibliji, kao i događaje neprekidnoga čitanja Riječi Božje – napomenuo je kardinal te spomenuo i druge inicijative poput one sjevernoameričkih biskupa koji su, kao odgovor na pobudnicu, sastavili propovjedni vodič za svećenike i đakone, a organiziran je čak i Festival propovijedanja. Kardinal je Ouellet na kraju istaknuo usku vezu pobudnice ‘Verbum Domini’ s novom evangelizacijom. Apostolska pobudnica, naime, završava molitvom da Duh Sveti potakne revne navjestitelje i svjedoke Evanđelja, a to je glavna tema sadašnje sinode. Među brojnim temama o kojima su jučer poslijepodne razgovarali biskupi okupljeni na sinodi, bila je i uloga ženâ. U Crkvi – kako je istaknuto na sinodi – one predstavljaju dvije trećine ukupnoga broja članova; ipak, mnoge se osjećaju diskriminiranima.
Valja, međutim, jasno istaknuti – rečeno je na sinodi – da ako Crkva ne podjeljuje svećenički red ženama, to ne čini zbog toga što bi one bile manje sposobne ili manje dostojne, nego samo zbog toga što svećenik predstavlja Krista, koji je došao kako bi se zaručio s čovječanstvom. Vrlo je važan stoga prinos žena u evangelizaciji, a snažne geste bi to trebale jasno pokazati jer – kako su istaknuli sinodski oci – bez sretnih žena, priznatih u svojoj biti, i ponosnih što pripadaju Crkvi, neće biti nove evangelizacije.
Na sinodi se govorilo i o važnosti nove evangelizacije na području ekologije, jer ona obuhvaća poštovanje svih živih bića, kao i dijaloga između vjere i kulture, u traženju zajedničkih točaka s onima koji su otvoreni istini, i zauzeti u traženju općega dobra. Velika pomoć u tom smislu dolazi od župâ, koje ne trebaju biti samo centri za duhovne usluge, nego imaju ‘stvoriti mrežu’ kako bi zajednice i skupine vjernika uistinu osjećale da su Kristovi učenici misionari.
Izazov je zapravo u tomu da svijet shvati da kršćanska vjera nije u proturječju s ljudskim razumom. Stoga je na sinodi upućen poticaj za evangelizaciju kroz svjedočanstvo vjere koje će pomoći čovjeku da se suoči, primjerice, sa smrću, zahvaljujući kulturi života koja tumači njezin smisao. Upravo su se zbog toga sinodski oci prisjetili riječî kardinala Suharda, pokretača misija u Francuskoj: „Nije riječ o tomu da se svijet prisili ući u takvu Crkvu kakva ona jest, nego učiniti Crkvu sposobnom prihvatiti svijet takvim kakav on jest“.
Na završetku radova, sinoć je u Sinodskoj dvorani premijerno prikazana sažeta verzija dokumentarnoga filma o Drugom vatikanskom saboru, koji su zajednički pripremili Papinsko vijeće za obavijesna sredstva i Micromegas Comunicazione, i to zahvaljujući neobjavljenim snimkama Vatikanske zbirke filmova. Svjetska će distribucija tog dokumentarca početi sutra, na dan početka Godine vjere, koju je papa Benedikt XVI. odredio upravo u spomen na 50. obljetnicu sabora.
rv/benedikt