Nakon ekspresne reakcije na Zlatni rat, očekujemo od Plenkovića isto za preplaćenu obnovu u Gunji
Foto: Fah
Stručno povjerenstvo Ministarstva mora, prometa i infrastrukture nakon upravnog nadzora donijelo je potkraj travnja odluku o poništenju dodjele koncesije za gospodarsko korištenje pomorskog dobra na plaži „Zlatni Rat“ u Bolu, zbog povreda nekoliko zakona, kako je priopćeno iz Ministarstva.
Odluku da se od 1. siječnja 2018. koncesija na 15 godina za “Zlatni rat” dodijeli tvrtki Sport B d.o.o. donijela je, nakon provedenog natječaja, Skupština Splitsko-dalmatinske županije, što je izazvalo burne reakcije i prosvjede Boljana koji zahtijevaju zadržavanje plaže u rukama lokalne zajednice.
Nakon toga, premijer Andrej Plenković naložio je Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture da žurno provede upravni nadzor nad dodjelom koncesije.
Policija i državno odvjetništvo utvrđuju je li obnova poplavljenih kuća u Gunji i okolici preplaćena. HRT-ov novinar Dražen Majić istražio je jesu li cijene popravka starih i izgradnje novih kuća bile napuhane i koje su tvrtke pritom profitirale te imaju li one veze s tadašnjom ministricom Ankom Mrak Taritaš.
Obnova i saniranje štete nastale u poplavama u Gunji državu će stajati gotovo milijardu kuna. Nakon što je početkom travnja načelnik Gunje Josip Lucić javnosti predočio nalaz sudskog vještaka prema kojem je obnova trebala biti gotovo dvostruko jeftinija – ovih dana započeli su policijski izvidi.
Sudski vještak ustvrdio je da je realna cijena četvornog metra prilikom izgradnje 290 novih kuća u Gunji 920 eura. Iz dokumentacije Agencije za posredovanje nekretninama, koja je vodila obnovu, vidljivo je da je prosječna cijena četvornog metra koju je odobrila tadašnja ministrica Anka Mrak Taritaš – 1950 eura.
Izvođači su izabrani na temelju javnog poziva koji je trajao tek dva radna dana. Brzina izgradnje razlog je zbog čega nije provedena javna nabava. Lokalni i mali građevinari nisu imali šanse.
Među tvrtkama koje je odabrala ministrica Mrak Taritaš izdvaja se Monte Mont iz Osijeka, koji je izvodio brojne radove za – tada HNS-ova – ministarstva kulture i graditeljstva te grad Dubrovnik. U Gunji su sudjelovali u obnovi 50-ak kuća.
Iako je za njena mandata Monte Mont izgradio POS-ove stanove u Osijeku, Anka Mrak Taritaš tvrdi da za tvrtku ne zna. Vezu s HNS-om demantira i vlasnik tvrtke Monte Mont. Ipak vrijedi primijetiti da je tijekom izgradnje POS-ovih stanova u Osijeku tadašnji ministar i predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak upravo od vlasnika Monte Monta kupio penthouse stan u kojem živi, navodi HRT.
Podsjetimo, ranije je u emisiji Bujica objavljeno kako je bivša HNS-ova ministrica donijela je cijeli niz spornih odluka o obnovi kuća stradalim mještanima Gunje, Rajeva Sela i drugih područja koje su se svojedobno našla na udaru poplava. Iz dokumentacije proizlazi, navedeno je u emisiji, da je kvadrat obnove odabranim izvođačima plaćan po čak 1.700 eura za kvadrat!
Nakon toga, Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru pokrenulo je izvide o građevinskim radovima na kućama u poplavljenim selima Cvelferije.
Izvor: narod.hr
1 comment
Državno odvjetništvo, sa izjavom da istražuje više cijene radova kod obnove Gunje, pravi predstavu. kako bi izbjegli optužiti za te više cijene Mrak Taritaš., pogotovo sada prije izbora u Zagrebu.
Stručnjak građevinar, koji ima barem malo iskustva, to može stručno dokumetirati ,na bazi analize cijena, za nekoliko sati, a izjavljivati da to treba istražiti, je čista manipulacija, ili stručno neznanje, odnosno nesposobnost.
Jedino, ako je takovoj izjavi,svrha manipuliranje iz političkih razloga.