Na smetlište odlazi jugoslavenski zločinac i sve što je stvorio

Umjesto Trga maršala Tita Zagreb dobiva Trg Republike Hrvatske

Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić na press konferenciju ispred Glazbene akademije na Trgu maršala Tita objavio je u ponedjeljak da odustaje od referenduma te Gradskoj skupštini predlaže da Gradska skupština promjeni ime Trga maršala Tita u redovnoj proceduri i da se ubuduće taj trg zove Trg Republike Hrvatske.

‘Nadam se da ćemo riješiti dio prijepora i problema. Još odzvanjaju protesti ljevice i desnice ranije ovih dana i tako iz godine u godinu. Inzistirao sam i mislio da ima dovoljno razuma da narod odluči na referendumu. I vidim da nema. Budući da imam 61 godinu i šest mandata na čelu grada, znam slušati puls i bilo naših građana. Drznuo sam se u šestom mandatu predložiti nešto protiv čega nitko normalan u ovoj državi ne bi imao ništa protiv, osim onih koji žele liječiti svoje frustracije. Ali oni me ne zanimaju. Nalazimo se ovdje ispred Glazbene akademije na, još uvijek, Trgu maršala Tita. Sjeverno se nalazi remek djelo Ivana Meštrovića ‘Majka domovine’ i Sveučilište u Zagrebu zajedno s Pravnim fakultetom, preko ceste je Meštrovićev ‘Zdenac života’. Lijevo je gradska kavana, a južno Hrvatski Sokol i Marulić. U središtu je pak središnji hram hrvatske kulture, Hrvatsko narodno kazalište koje zaslužuje da nosi ime najvećeg i najljepšeg trga u Hrvatskoj. Moj prijedlog će biti da se ovaj trg zove Trg Republike Hrvatske. Kako reče Matoš, ‘Dok je srca bit će i Kroacije’, a ja kažem da dok će biti Trga Hrvatske Republike bit će i Hrvatske’, kazao je Milan Bandić na konferenciji za novinare.

Bandić je ovim prijedlogom, izvjesno je, osigurao većinu u Gradskoj skupštini, s obzirom da partneri na koje računa traže promjenu imena Trga i to u redovnoj proceduri, a ne na referendumu kako je to ranije obećavao.

Bandićevu promjenu oko prijedloga imena Trga maršala Tita komentirala je Bruna Esih i izrazila zadovoljstvo potezom gradonačelnika kao i njegovu spremnost da se promijeni ime trga.

‘Mislim da smo nadomak te velike odluke, koja se trebala dogoditi i ranije, ali ne mogu sakriti zadovoljstvo da se to sada događa. Mi smo rekli da je preimenovanje trga naš preduvjet da bismo krenuli u dodatne pregovore o sklapanju većine i nadam se da će nakon ovoga ti razgovori i biti pokrenuti’, poručila je Esih.

‘Ovo doživljavam kao osobnu, moralnu zadovoljštinu i svih nas s liste gospođe Esih koji smo jasno artikulirali i u kampanji, ali i prije kao akteri hrvatskog javnog života, da je stvar civilizacijske higijene da ovaj trg ne nosi ime po osobi i simbolu jugoslavenske komunističke diktature’, komentirao je Zlatko Hasanbegović najnoviju Bandićevu odluku.

Odlukom gradonačelnika Bandića nije zadovoljan Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske koji kaže kako njima ‘nije prihvatljivo da se mijenja ime Trg maršala Tita’.

Projugoslavenski aktivisti i političari ovu šokirani su odlukom zagrebačkoga gradonačelnika. ‘Da ovaj dan završi u stilu, pobrinuo se Milan Bandić koji je odlučio imenom Trga maršala Tita platiti cijenu ostanka na vlasti u Zagrebu. Neću previše filozofirati oko toga, Istrijan sam, Puležan, da nije bilo Maršala, danas ne bih sjedio u Hrvatskom saboru (na radost mnogih). Stoga, dijelim članak čiji naslov govori sve, a hejterima poručujem: Smrt fašizmu – sloboda narodu!, napisao je na Facebook profilu SDP-ovac Peđa Grbin i tako dao do znanja što misli o Bandićevu prijedlogu. Iz Nove ljevice su također oštro reagirali i naglasili da se ‘Bandić odlučio za civilizacijski potop Hrvatske’, te najavili peticiju protiv ovakve odluke.

Osvrćući se na sve događaje oko promjene imena Trga maršala Tita, najbolji komentar ljevici uputio je don Damir Stojić nabrojavši kako su završila Titova postignuća na koje se pozivaju.

‘Neki kažu da je maršal Tito ipak dio naše povijesti i da je učinio neke pozitivne stvari pa zato ne smije pasti u zaborav. Državu za koju se borio – Jugoslavija – je propala i krvavo smo morali platiti svoj izlazak iz nje. Ideologija koja ga je nadahnula – komunizam – je propala i ostavila iza sebe brdo leševa, a mi još uvijek osjećamo gorak okusa tog otrova koji je naš narod 50 g. morao piti. Simbol pod kojem se borio – petokraka – je isti simbol pod kojim je napadnuta Hrvatska. Dakle, sve što je Tito ostvario završilo je na povijesnom smetlištu. Ali ipak ga ne smijemo zaboraviti. Zato predlažem da najveće odlagalište smeća u Zagrebu, Jakuševac, bude preimenovano po njemu: Odlagalište smeća maršala Tita’, poručio je don Damir Stojić.

Izvor: Hrvatski tjednik

Odgovori

Skip to content