Hrvatska zakazala kada je trebalo, Rusi slavili

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija na drugom je EuroBasketu zaredom završila nastup porazom u osmini finala, u Istanbulu je bolja od Hrvatske bila Rusija sa 78-101 (25-23, 21-19, 26-15, 21-29).

Prije dvije godine u Lilleu po Hrvatsku je bila kobna Češka koja je pobijedila sa 80-59, a i u Istanbulu se ponovila slična situacija. Hrvatska je u prvoj eliminacijskoj utakmici potpuno podbacila, osim Bojana Bogdanovića niti jedan igrač nije bio raspoložen za igru. Posebno je uočljiv bio izostanak učinka Darija Šarića, on je u pet utakmica u skupini imao prosjek od 7.4 skokova i 2.8 asistencija, a u nedjelju je sakupio samo dva skoka i jednu asistenciju.

Nerješiva enigma za hrvatsku obranu bio je Aleksej Šved koji je utakmicu završio sa 27 koševa i 12 asistencija, dok je Bogdanović susret završio sa 28 pogodaka.

Šved je utakmicu započeo s dvije trice kojima je doveo Rusiju u vodstvo 6-0 i pokazao kako će biti vrlo raspoložen, a u tome su mu uvelike pomogli i hrvatski igrači koji su premekano ušli u utakmicu prvenstveno u fazi obrane. Hrvatska je preko Bogdanovićevih ubačaja stigla do 8-0, a tricom Tomasa i povesti sa 11-10. Hrvatska je držala lagano vodstvo gotovo do kraja prve četvrtine, no Rusija je preko okosnice Šved-Mozgov ipak i na taj odmor otišla s prednosti od 25-23.

Kolika je bila nervoza u redovima Hrvatske vidjelo se i u 13. minuti kada je Žorić u oku od 10 sekundi napravio dva prekršaja što je jako naljutilo izbornika Petrovića koji je dobio i tehničku pogrešku pa je Rusija povela sa 33-27. Tada je Petrović na teren poslao obrambenu petorku Ukić-Tomas-Ramljak-Bender-Planinić koja je uspjela dovesti rezultat u egal (33-33) te je do kraja prvog poluvremena Hrvatska držala priključak iako je gotovo izostao učinak Darija Šarića. Naš je ponajbolji igrač u prvih 20 minuta postigao šest poena uz loš šut 2-7, ali je ostao i bez ijednog skoka te bez asistencije.

Nažalost, početak drugog poluvremena bio je sličan kao i otvaranje utakmice, Šved je asistirao Kuljaginu za tricu, a zatim i sam pogodio šut za dva i odveo Rusiju na devet poena razlike (51-42). Iako je Rusija iskoristila bonus nakon manje od tri minute trećeg dijela, Hrvatska to nije znala iskoristiti. Gotovo u svakoj situaciji kada bi dobili dva slobodna bacanja naši bi igrači jedno promašili dok je Šved s druge strane neumoljivo uništavao hrvatsku obranu bilo svojim koševima bilo asistencijama suigračima koji su realizirali “zicere”. Posljednji put Hrvatska je bila blizu kod rezultata 53-48 za Rusiju, no onda je još jednom “povukao” Šved, koji je dobio tri slobodna bacanja nakon prekršaja Šarića, a onda je i pogodio tricu za 61-49. U 27. minuti bilo je već 67-51 za Rusiju i bilo je jasno kako se Hrvatska ne može vratiti u utakmicu.

Šved je na kraju treće četvrtine bio na učinku od 25 poena i 9 asistencija, da bi u završnih 10 minuta malo usporio i ubacio još samo dva poena uz tri asistencije.

Hrvatska je u drugom poluvremenu u potpunosti podbacila kako u obrani tako i u napadu. Osim što nije pronašla rješenje za Šveda, Hrvatskoj je u potpunosti zakazao i šut za tricu. Od pet pogođenih čak četiri su ušle u prvoj četvrtini, dok su u preostalih 30 minuta naši igrači pogodili samo jedan od 13 pokušaja za tri.

HRVATSKA – RUSIJA 78-101 (23-25, 19-21, 15-26, 21-29)

HRVATSKA: Krušlin, Popović 4, Simon, Šarić 13, Ukić 2, Žorić 11, Planinić 6, Bender 2, Buva, Ramljak 6, Tomas 6, Bogdanović 28

RUSIJA: Šved 27, Baburin, Fridzon 13, Ivlev, Antonov, Zubkov 14, Hvostov 6, Mozgov 10, Voroncevič 8, D. Kuljagin 14, M. Kuljagin, Kurbanov 9

ŠUT: Hrvatska 26-56 (46 posto), Rusija 33-60 (55 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 21-36 (58 posto), Rusija 24-35 (69 posto). TRICA: Hrvatska 5-20 (25 posto), Rusija 9-25 (36 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 21-30 (70 posto), Rusija 26-30 (87 posto). SKOK: Hrvatska 31 (20 obrana+11 napad), Rusija 31 (23+8). ASISTENCIJE: Hrvatska 13, Rusija 23

Izvor: direktno.hr