Pero Simić: Tito je u Španjolskoj ubio više komunista nego Franco
Slobodna Dalmacija je objavila članak o jednoj od najčuvanijih tajni biografije Josipa Broza – Tito je u španjolskom građanskom ratu, od 1936. do 1939. godine, ubijao komuniste.
Do tih saznanja došao je publicist i novinar Pero Simić, autor nekoliko knjiga koje razotkrivaju tajnu stranu Titove biografije. Josip Broz Tito je, po nalogu Staljina i NKVD-a, rukovodio “jedinicom za likvidaciju komunista”. Ta jedinica, koja je ubijala trockiste i jugoslavenske komuniste koji su stajali Titu na putu do čela KPJ, prema svjedočenju Pere Simića za beogradski “Press”, ubila je više komunista nego cijela Francova vojska zajedno.
Do tih podataka beogradski novinar je došao u Arhivu Slovenije u kojem se čuva neobjavljeni rukopis Vladimira Dedijera, Titova najpoznatijeg biografa, koji se bojao posljedica da to i objavi. Sada se došlo do saznanja da su mnogi predratni komunisti koji imaju status “palih španjolskih boraca” zapravo pali po nalogu Staljina i Tita.- Svoju ulogu u španjolskom građanskom ratu Tito je pretvorio u najveću misteriju svoje biografije. Čak i kad su mu se javljali ratni drugovi, koji su govorili da su ga vidjeli tijekom građanskog rata u Španjolskoj, on bi ostao nepokolebljiv, demantirao je da je te ljude ikada vidio.
Sada se zna zašto je šutio o tome i brinuo se da istina ne iziđe u javnost. Kako bi svijet gledao na velikog državnika, lidera nesvrstanih, čiji je cilj bio dobiti Nobelovu nagradu za mir, da se znalo da je bio likvidator koji je radio za Staljina – kaže Petar Simić.
Vladimir Dedijer je do ovih saznanja došao u razgovoru s predratnim slovenskim komunistom Josipom Kopinićem, obavještajcem i čovjekom koji je odigrao značajnu ulogu u dovođenju Tita na čelo KPJ. On je, pred smrt, potvrdio Dedijeru da je Tito bio zadužen za rad zloglasnog IV. odjela NKVD-a, čiji je zadatak bio “likvidacija neprijatelja u inozemstvu”. Potvrdu ovoga saznanja Dedijer je zabilježio i u neobjavljenom razgovoru s hrvatskim komunistom Leom Matesom u čijoj je kući ilegalno boravio Tito jedno vrijeme.
Na pitanje kakva je bila Titova uloga u Španjolskoj, Leo Mates je odgovorio: -Činio je prljave usluge u Španjolskoj, koja je bila važan poligon za Sovjetski Savez – vojnički, strateški, ali i kadrovski. Tito je tamo “čistio ljude”. Novinar Petar Simić kaže da su se podaci o Titovoj ulozi u Španjolskoj prvi put pojavili u arhivima Morisa Toressa, koji je u vrijeme građanskog rata bio generalni tajnik KP Francuske, koja je bila zadužena za prenošenje svih povjerljivih odluka u Španjolsku koje su dolazile iz Moskve.
U toj arhivi postoji podatak da je Tito bio “šef štaba za likvidaciju u Španjolskoj”. Članovi toga štaba bili su i Hrvati Ivan Stevo Krajačić, Ivan Anton Srebrnjak, talijanski komunist Vitorio Vidali i bosanski srbin Veljko Begović. Poslije Toressove smrti sadržaj toga dokumenta Dedijeru je pokazao Toressov biograf Alber Sobul.