Povlaštene mirovine 2011.: “Antifašisti” i dalje brojniji od hrvatskih branitelja

Kakvo je stanje s mirovinama pet privilegiranih skupina bivšeg režima (partizani, udbaši, JNA, komunistički funkcioneri – dvije skupine)? Korisnika takvih povlaštenih mirovina je prema posljednjim podatcima 71.604, više nego što ukupno ima braniteljskih mirovina HV/HVO zajedno.

U Hrvatskoj postoji 13 skupina korisnika tzv. povlaštenih mirovina: sudionici NOR-a (u daljnjem tekstu “partizani”), radnici na “određenim” poslovima u unutarnjim poslovima i pravosuđu (u daljnjem tekstu, kako ih se u Hrvatskoj često zove “udbaši”), pripadnici Hrvatske domovinske vojske od 1941. do 1945. , bivši politički zatvorenici, pripadnici bivše JNA, članovi nekadašnjeg Izvršnog vijeća Sabora, Saveznog izvršnog vijeća i dr. (u daljnjem tekstu “komunistički funkcioneri”), zastupnici Hrvatskog sabora, savezni kadar (u daljnjem tekstu “komunistički funkcioneri”), bivši radnici labinskih i raških rudnika i radnici koji su bili izloženi azbestu, pripadnici Hrvatske vojske, Hrvatski branitelji, te pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.

Sveukupno 13 povlaštenih skupina, od kojih njih 5 svoje privilegije vuku iz komunističkog režima, dok je skupina političkih zatvorenika izravna posljedica rada tog istog režima, a isto uvjetno može vrijediti i za tri posljednje skupine koje su ovih dana na medijskoj tapeti.

Prema posljednjim podacima HZMO-a, povlaštenu mirovinu prima 10.863 bivših pripadnika HV-a, a u to spadaju djelatne vojne osobe, policijski službenici i ovlaštene službene osobe, a njihova prosječna mirovina iznosi 3.525,03 kn. Oko 80% njih prima invalidsku mirovinu koja u prosjeku iznosi 3.147,81 kn, a oko 20% njih prima punu starosnu mirovinu koja u prosjeku iznosi 4.975, 8 kn, a također se isplaćuju i 442 obiteljske mirovine (obiteljima poginulih/umrlih).

Što se tiče branitelja, mirovinu prima njih 64.494. Od tog broja je 12.236 obiteljskih mirovina (obitelji poginulih i nestalih) koje u prosjeku iznose 7.863, 18 kn, a 52. 001 mirovina je invalidskih, i one u prosjeku iznosi 5.407,19 kn.

Treća skupina tzv. “privilegiranih branitelja” su pripadnici HVO. Njih je ukupno 6.174: 5.743 je invalida s prosječnom mirovinom od 2.800, 79 kn, a 431 mirovina je obiteljskih (obitelji poginulih i nestalih), i one u prosjeku iznose 3.607,67 kn.

Odnos umirovljenika iz Drugog svjetskog rata prema onima iz Domovinskog rata

Pogledajmo sada kakvo je stanje s mirovinama pet privilegiranih skupina bivšeg režima (partizani, udbaši, JNA, komunistički funkcioneri – dvije skupine). Korisnika takvih povlaštenih mirovina je prema posljednjim podatcima 71.604, više nego što ukupno ima braniteljskih mirovina HV/HVO zajedno.

Najviše je partizana, 43.557 s prosječnom mirovinom od 2.683,00 kn (Broj stanovnika Hrvatske koji su 1945. mogli imati 18 godina, dakle onih koji danas imaju 84 godine, daleko je manji od tog broja!), Udbaša (djelatnika KOS-a, SDB-a, itd.) je 16.125 s prosječnom mirovinom od 3.925,94 kn, JNA kadrova je 11.540 s prosječnom mirovinom od 3.028,84 kn, a komunističkih funkcionera je 382, s prosječnom mirovinom od 2.913,53 kn.

Tu dodajte mirovine koje su Srbi dobili tužbom protiv RH (npr. bivši radnici Borova). Na području Mirkovaca i okolice, po selima na području Vukovar-Vinkovci, nepoznat broj četnika prima i primilo je zaostale mirovine za vrijeme agresije, i to nakon mirne reintegracije (uvjet generala Kleina). Broj socijalnih pomoći koju prima srpska “nejač” u RH je ogroman novac, i mjeri se u desetcima milijuna kuna. Po desetak obitelji živi na adresama ruralnih područja i prima socijalu, dobivaju lijekove koje prodaju po Srbiji (okolica Udbine, ruralni dijelovi Like i dr.). Temeljem prava kao nacionalna manjina, kroz svoje udruge i kulturna društva Srbi u RH godišnje primaju 11 milijuna kuna, Hrvatska financira tjednik srpske manjine Novosti (Oba su pala, itd…) i puuuno drugih privilegija. A što je sa mojim hrvatskim narodom? On šuti i trpi. . . .

Mario Maks Slaviček

Odgovori

Skip to content