Pokrajina Hessen: Spašena nastava na hrvatskome jeziku
Nakon što su se u pokrajini Hessen različite hrvatske udruge, hrvatske katoličke misije i skupine roditelja potpomognuti nastavnicima hrvatskog jezika zdušno zauzele za održavanje nastave na hrvatskom jeziku, među ostalim kroz slanje učitelja iz Hrvatske, obznanjeni su i prvi pozitivni rezultati.
Državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa, Stipe Mamić sa suradnicima posjetio je Ministarstvo obrazovanja savezne države Hessen u Wiesbadenu te je razgovarao s državnim tajnikom Heinz-Wilhelmom Brockmannom o stanju nastave hrvatskog jezika za učenike hrvatskog podrijetla u obrazovnom sustavu Hessena. Budući se broj učitelja hrvatskog jezika u okviru integriranog modela u Hessenu znatno smanjio, hrvatska strana je, naravno uvelike potaknuta građanskom inicijativom i posebnom peticijom roditelja, ponudila postupno preuzimanje hrvatske nastave u svoju nadležnost tako što bi od jeseni, tj. školske godine 2011./2012. uputila troje učitelja u Hessen. Predstavnici Hessena prihvatili su tu ponudu i obećali da će ustupiti školske prostorije i nastavna pomagala za održavanje hrvatske nastave u nadležnosti Republike Hrvatske.
Državni tajnik Stipe Mamić odmah je priopćio dobru vijest predstavnicima hrvatske iseljeničke zajednice u Hessenu koji su pokrenuli inicijativu prikupljanja potpisa za ponovno organiziranje hrvatske nastave. Zahvaljujući susretljivosti konzula Damira Sabljaka, sastanak je održan u prostorijama GK RH u Frankfurtu. Vijest o djelomičnom preuzimanju hrvatske nastave u nadležnost RH te upućivanju troje učitelja izazvala je sveopće zadovoljstvo. Predstavnici iseljeničke zajednice uvjerili su se u pozitivan pomak koji se događa na području učenja hrvatskog jezika jer je njihova inicijativa u kratkom roku urodila plodom.
Na sastanku u GK RH u Frankfurtu bili su prisutni i Katarina Fuček, ravnateljica Hrvatske matice iseljenika, Petar Barišić, načelnik Samostalne službe za Hrvate u inozemstvu i kulturu, te Silvana Siebert i Marija Crnić iz MZOŠ-a. Susretu su također nazočili Monika Adžamić iz frankfurtske udruge CroMad, nastavnica Smiljana Veselić-Vučina, Oliver Zeko iz Darmstadta, predstavnici roditelja iz Rüsselsheima, Wiesbadena i drugih okolnih mjesta, Mario Šušak iz Hrvatskog gospodarskog saveza, Petar Ćosić ispred Hrvatskog svjetskog kongresa Njemačke te fra Marijan Petričević i fra Marinko Vukman.
Odobravanje i radost – to su bile prve reakcije svih sudionika sastanka u frankfurtskom konzulatu. Sav trud, zalaganje i uloženo vrijeme pojedinaca u zadnjih nekoliko tjedana i mjeseci sada su i nagrađeni dogovorom političkih institucija. Dolazak troje učitelja iz Hrvatske zapravo je pokazatelj funkcioniranja i utjecaja civilnog društva i civilne participacije kao ključnog dijela svake demokratske političke kulture.
Tijekom ovotjednog sastanka Međudržavnih izaslanstava Njemačke i Hrvatske u Zagrebu o tematikama znanosti, obrazovanja i prosvjete, očekuje se da će biti dogovorene dodatne pojedinosti o organizaciji nastave, primjerice pitanje upisivanja ocjena iz hrvatske nastave u njemačke svjedodžbe. Eventualne ostale formalnosti i neriješena pitanja mogla bi uskoro biti tematizirana dolaskom u Hessen Milana Bošnjaka, svojedobno koordinatora Hrvatske nastave u Baden-Württembergu i sada višeg stručnog savjetnika u Upravi za međunarodnu suradnju i europske integracije MZOŠ-a.
Edi Zelić
www.matis.hr