I rusku armiju čuva kaciga Šestan-Busch

VOJNA INDUSTRIJA: ODLIČNI POSLOVNI REZULTATI
Ugledna je hrvatska kompanija uspjela u manje od mjesec dana proizvesti i Rusiji prodati prvih pet tisuća kaciga. »Jako smo zadovoljni. Kraj prošle godine za nas je bio neočekivano dobar. Dobili smo jako lijep posao s Ruskom Federacijom«, rekao je Šestan
Proizvođač najboljih borbenih kaciga na svijetu, tvrtka Šestan-Busch iz Preloga ostvarila je lani, otkriva direktor kompanije Alojz Šestan, odlične poslovne rezultate godini, ali još važnije – sasvim neočekivano za poznatu tvornicu i cijelu domaću vojnu industriju – završetak 2011. iznenada im je otvorio sasvim novo, veliko tržište za unosne poslove.

»Jako smo zadovoljni. Kraj prošle godine za nas je bio neočekivano dobar. Dobili smo jako lijep posao s Ruskom Federacijom zbog kojeg je naša tvornica gotovo cijeli prosinac radila produljeno i prekovremeno kako bi na vrijeme isporučila kacige i ispunila ugovorne obveze«, ekskluzivno je Vjesniku otkrio Alojz Šestan. Prema njegovim riječima, nešto više od mjesec dana bilo je sasvim dovoljno da se u Prelogu proizvede, testira i u cijelosti ispuni hitan zahtjev koji je posve neočekivano došao iz Rusije. Interventno su im isporučili pet tisuća novih borbenih kaciga za rusku policiju, ali, što je još važnije, Šestan-Busch je time najavio i svoj nastup ne samo na ruskom, nego i na tržištima drugih država bivšeg SSSR-a.

»Definitivno se za nas time otvara novo, veliko tržište. Ruska delegacija potpisat će s nama već idući tjedan nove ugovore o suradnji, a s ruskim partnerima dogovorili smo da se dio naše proizvodnje organizira i u Ruskoj Federaciji«, kaže Alojz Šestan i dodaje kako će nakon kaciga i dio njihove proizvodne linije preseliti u Rusiju, gdje će se osnovati hrvatsko-ruska tvrtka. Šestan podsjeća da je pred ruskom vojskom i policijom veliki posao zamjene borbenih kaciga. »Dosad su koristili kompozitne kacige od više proizvođača, ali bez lažne skromnosti, nije to bio ni blizu kvalitetan proizvod kao naš. Zbog toga žele da i dio naše proizvodnje bude u Rusiji, što našoj kompaniji otvara iznimno velike poslovne mogućnosti«, najavljuje Šestan. Kacige će se u Rusiji raditi prema hrvatskim uputama i najvišim standardima, ali iz ove uspješne hrvatske tvornice otkrivaju kako neće manjkati poslova ni na domaćim proizvodnim linijama. Naime, Šestan-Busch je upravo putem novih ruskih partnera uspio otvoriti vrata nekih susjednih zemalja.

»U prvom redu preko naših novih ruskih partnera počeli smo pregovore i s Kazahstanom, ali kacige za njihove i potrebe drugih zemalja iz ruskog okruženja proizvodit će se isključivo u Hrvatskoj«, objašnjava Alojz Šestan koji je ujedno i dopredsjednik Zajednice proizvođača sredstava za posebne namjene, strukovnog udruženja koje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori okuplja najvažnije domaće proizvođače vojne opreme i naoružanja. Ističući kako je okupljanje domaće vojne industrije unutar HGK jedan od ključnih poteza za buduće zajedničke nastupe na stranim tržištima, Šestan posebno ističe odličnu suradnju s direktoricom Sektora za industriju, Zojom Crnečki.

Vjesnikov sugovornik napominje također da će se od 3. do 6. svibnja ove godine, u Astani, glavnom gradu Kazahstana, održati sajam vojne opreme i naoružanja na kojem će svoje proizvode predstaviti i hrvatske tvrtke. »Naša će zajednica tamo imati svoj promotivni štand, a svoje će kapacitete predstaviti i Hrvatski centar za razminiranje. Cilj je da s našim proizvodima upoznamo i susjedne zemlje, kao što su primjerice Azerbajdžan, Uzbekistan i Kirgistan«, napominje Šestan i dodaje kako ima informacije da su neke od tih zemlja zainteresirane i za ostale hrvatske vojne proizvode među kojima je i vrhunski hrvatski pištolj karlovačke tvrtke HS Produkt. Ako se ostvare sve te želje i planovi, hrvatska vojna industrija mogla mi već ove godine tako izaći na veliko novo tržište na kojem živi čak 300 milijuna ljudi.

»Delegacija iz Kazahstana posjetit će nas u Hrvatskoj već tijekom idućeg mjeseca. Ponavljam, predstavit ćemo se na njihovu sajmu, a sve će to biti prigoda za dobivanje novih poslova za sve hrvatske proizvođače, jer su u Kazahstanu već sada pokazali zanimanje za našu vojnu opremu«, ističe Šestan. Tvornica u Prelogu poslovnu je godinu zaključila na razini rezultata iz 2010. što je jako dobro ako se u obzir uzmu okolnosti vezane uz financijsku krizu.
»Naše veliko tržište tradicionalno su i ovaj put bile arapske zemlje. Lani smo mnogo radili za Ujedinjene Arapske Emirate, a ta se suradnja nastavlja i dalje. Lani smo im prodali sedam tisuća naših kaciga. Ove ćemo godine isporučiti još toliko, a u pripremi je i ugovor o još dodatne 3000 naših proizvoda. Tako da ćemo u ove dvije godine poslovanje s tom zemljom zaokružiti s izvozom 17.000 kaciga«, napominje Alojz Šestan.

Tvornica bi i sa Saudijskom Arabijom također uskoro trebala nastaviti poslovnu suradnju. Naime, upravo je ta zemlja dosad pojedinačno bila najveći uvoznik i kupac hrvatskih borbenih kaciga. Isključivo od Šestan-Buscha Saudijska je Arabija dosad kupila 130.000 borbenih kaciga, što je – najblaže rečeno – poslovni rezultat vrijedan svakog divljenja. Odlični poslovni kontakti ostvareni su s Nigerijom na lanjskom sajmu EUROSATORY u Parizu, a Šestan najavljuje skoru finalizaciju dogovorenih poslova s tom zemljom.
Hrvatskoj vojnoj industriji ponovno se, osim toga, otvara i južnoameričko tržište pa se i ove godine očekuju dobri poslovi.

RUSIJA LANI IZVEZLA ORUŽJA ZA 11 MILIJARDI DOLARA, A KACIGE KUPUJE OD HRVATSKE

Najveći svjetski proizvođači oružja i vojne opreme zaradili su samo u 2011. godini više od 70,2 milijarde dolara od izvoza vlastitih proizvoda i time srušili rekord na području trgovanja oružjem od završetka hladnog rata. Da je riječ o unosnom biznisu koji ni globalna kriza doslovce nije ni okrznula, govori i primjer Rusije, jedne od vodećih svjetskih izvoznica oružja. Ruska je Federacija, naime, u 2011. izvezla oružja u vrijednosti 11 milijardi dolara, ostvarivši time milijardu dolara višu dobit nego 2010. Na popisu najvećih kupaca ruskog oružja našle su se Indija, Kina, Alžir, Malezija i Venezuela. Zanimljivo je da upravo Indija godinama drži primat države s najvećim uvozom svjetskog oružja. Ruski centar za analizu svjetske trgovine naoružanjem objavio je nedavno podatke po kojima je ta zemlja samo lani na kupnju oružja i vojne tehnike potrošila 6,61 milijardu dolara.

Ugledan Međunarodni institut za mirovna istraživanja u Stockholmu (SIPRI) u svojim izvješćima upućuje na to da Indija svoju lidersku poziciju drži već više od pet godina. U novim prognozama stručnjaci štoviše predviđaju da će i u 2012. svjetski uvoz naoružanja biti najmanje na razini 65 do 75 milijardi dolara. Od toga će, navodno, samo Indija otkupiti više od 10 posto ukupnog uvoza. Lani su prema kupnji naoružanja Indiju slijedili gotovo u stopu Ujedinjeni Arapski Emirati i Australija, a među deset najvećih kupaca svjetskoga naoružanja našle su se još Saudijska Arabija, Irak, Venezuela, Južna Koreja, Irak, Turska i Pakistan. Kada se sve ovo zna, pothvat Šestan-Buscha i male hrvatske vojne industrije doista nadilazi svaka očekivanja i zaslužuje epitet pravoga domaćega gospodarskog čuda.

Mile Franičević, Vjesnik

Odgovori

Skip to content