Tadić i Nikolić u drugom krugu, Hollande osvojio Elizejsku palaču

Izbori u Francuskoj i Srbiji    Državljani Srbije jučer su izašli na birališta kako bi izabrali novog predsjednika, ali i zastupnike u republičkom i lokalnim parlamentima, a građani Vojvodine i o novom sazivu pokrajinskog parlamenta.

Prema posljednjim informacijama koje su objavili srbijanski mediji na birališta je izašlo oko 54 posto birača, a procjenjuju kako će ukupan broj birača koji je glasovao na današnjim izborima biti oko 60 posto. Aktualni predsjednik Boris Tadić osvojio je, prema podacima Republičke izborne komisije Srbije (RIK), 23,63 posto glasova, dok je njegov glavni protukandidat, Tomislav Nikolić osvojio je 25,47 posto glasova i njih dvojica snage će odmjeriti u drugom predsjedničkom izbornom krugu.

– Želim od sutra početi pregovore o novoj vladi. Situacija je potpuno drugačija u odnosu na izbore prije četiri godine. Bivši predsjednik neće moći računati na podršku onih na koje je do sada računao. Mi ćemo dobiti novu vladu, novu ideju. predsjednika koji će biti predsjednik svih građana Srbije – izjavio je Tomislav Nikolić na konferenciji za novinare.

Hollande prvi socijalistički predsjednik od 1995. godine

Socijalistički kandidat Francois Hollande novi je francuski predsjednik. Prema podacima objavljenim u francuskim medijima, osvojio je 52 posto glasova, dok je dosadašnji predsjednik Nicolas Sarkozy osvojio 48 posto glasova.

Analitičari ističu kako je Holland izbore dobio ponajprije zbog cjelokupne situacije oko eurozone, rastuće krize i nezadovoljstva francuskih radnika. Hollande će biti prvi socijalistički predsjednik od 1995. godine.

– Francuska je izabrala. Promjene počinju od danas. Bit ću predsjednik svih Francuza, izjavio je izborni pobjednik Hollande. Dodao je kako će odsad svi biti jednaki u svojim obvezama i pravima.

– Francuski san zove se jednostavno – napredak. Europa nas promatra. Štednja više ne može biti neizbježna. Moja je misija dati Europi dimenziju rasta, zaposlenosti i prosperiteta, poručio je Hollande.

Hollandeovi pristaše slavili su na trgu Bastille u Parizu, tradicionalnom mjestu slavlja francuskih pristaša ljevice.

Dosadašnji predsjednik Nicolas Sarkozy priznao je poraz kazavši u telefonskom razgovoru svom protukandidatu kako mu želi svu sreću. Svojim se pak pristašama zahvalio na podršci izjavivši kako je Francuska važnija od bilo kojeg pojedinca te kako je kao predsjednik davao sebe cijelog.

Sarkozy je prvi francuski predsjednik u zadnjih 30 godina koji nije osvojio drugi mandat. Hollande je prvi socijalistički predsjednik nakon Mitteranda, koji je 1995. sišao s vlasti. Neobično, Hollande je i prvi predsjednik koji nosi prezime po imenu druge države (Nizozemske).

Njemački model “u šparanju je spas”, koji su Angela Merkel i Nicolas Sarkozy počeli nametati cijeloj EU, mogao bi biti oslabljen s Hollandeom u Elizejskoj palači. On ne želi potpisati ugovor o fiskalnoj disciplini koji je ispregovarao njegov prethodnik i najavljuje da taj fiskalni pakt treba biti nadopunjen novim paktom koji će se fokusirati na rast i stvaranje novih radnih mjesta. Takva njegova politika već je i prije jučerašnjih izbora donijela neke nove vjetrove i u Bruxellesu.

Olli Rehn, povjerenik EU za ekonomiju, u subotnjem govoru na briselskom sveučilištu Vrije izjavio je da EU treba stvoriti “europski investicijski pakt” te da fiskalna disciplina nije “luđačka košulja” pa da se pojedine zemlje ne mogu iz nje pomaknuti ni milimetar. Rehn i Komisija i ranije su govorili o potrebi gospodarskog rasta, ali njegov preksinoćnji govor mnogi analitičari tumače kao novi smjer kojim će Komisija ići nakon što u Elizejsku palaču useli predsjednik koji to podržava. Uspjeh Hollandeovih nastojanja da promjeni kurs Europe ovisit će i o tome kakva će se “kemija” stvoriti između njega i Angele Merkel, koju nikad nije upoznao. Iako je ona od sinoć usamljenija nego što je bila uz Sarkozyja, kancelarka je i dalje najsnažnija osoba Europe

Luka Capar, Tomislav Krasnec/VLM, mvi/VLM

Odgovori

Skip to content