“Flame” – pravi tenk među kompjuterskim virusima
Gotovo slučajno je otkriven jedan od najsloženijih računalnih virusa koji je osobito raširen po Iranu i Bliskom istoku. On nije stvoren da špijunira obične korisnike, a sve je više naznaka kako je “Flame” stvorio Izrael.
Stručnjaci ruske tvrtke za borbu protiv računalnih virusa Kaspersky Lab zapravo su se bavili posve drugim virusom kad su se spotakli na kompjutersku štetočinu posve novih dimenzija. Zapravo, pretpostavlja se da je virus “Flame” u svjetskoj mreži još od ožujka 2010. ali niti stručnjaci nisu posve sigurni u to. Jer, riječ je o virusu “čija složenost i mogućnosti nadilaze sve prijetnje koje su poznate u cyber-svijetu”, izjavio je Eugene Kaspersky. Utoliko je gotovo potpuno isključeno da ga je napisao jedan ili čak skupina “hackera”, nego je on proizvod specijalizirane institucije – odnosno neke države.
Špijun na radnom stolu
Svojevrsni nedostatak ovog virusa je njegova veličina: zauzima oko dvadeset megabajta. Ali u ionako razmetljivo velikom operativnom sustavu poput Microsoftovih Windowsa za kojeg je i napisan, on će biti primijećen samo ako ga se doista i traži. S druge strane, i stručnjaci za borbu protiv virusa su impresionirani, što ta štetočina može učiniti na računalu u koje upadne: ne samo da može nadzirati mrežni promet, uzimati sve datoteke u računalu i pretraživati baze podataka, nego je sposoban pratiti što se kuca na tipkovnici, “fotografirati” sadržaj ekrana (tkzv. Screenshot) pa čak i aktivirati mikrofon i kameru ugrađenu na računalu i doslovce “prisluškivati” sve što se dešava u prostoriji gdje se računalo nalazi.
Stručnjacima je zapravo još zanimljivije što ovaj virus ne može – točnije rečeno, što ga jedva zanima: ako se na primjer preko računala vodi internetsko bankarstvo, što je najvažnija djelatnost “običnih” lopova na svjetskoj mreži. Utoliko se zaključak nameće sam od sebe: to uopće nije virus koji je namijenjen “običnim” korisnicima, nego je to štetočina razvijena od obavještajnih stručnjaka čiji je posao špijunirati institucije koje ih zanimaju.
Najviše ga zanima – Iran
To svjedoči i statistika u kojim je zemljama nađen “Flame”: na prvom mjestu je Iran (189 slučajeva), slijedi Izrael sa Palestinskim područjima (98 slučajeva), Sudan (32), Sirija (30), Libanon (18) i Saudijska Arabija (10). I po terminu kad je otkriven i po osobitom zanimanju za Iran može se doći do zaključka kako je i to bio virus koji je poslan zajedno s virusima poput Stuxnet i Duqu koji su trebali sabotirati, odnosno špijunirati nadzorne sustave tvrtke Siemens u atomskim postrojenjima u Iranu.
Stručnjaci za borbu protiv virusa u računalima ne mogu reći, odakle je taj virus potekao. Ali zanimljiva je reakcija Izraela na, praktično već standardne optužbe Irana protiv te zemlje. Vicepremijer Izraela Moshe Jaalon je na pitanje o optužbama kako njegova zemlja poslala taj virus u Iran, odgovorio tek kako je Izrael “blažen što je zemlja koja ima razvijenu tehnologiju” i kako im tehnologija “otvara sve moguće opcije”, osobito kad je riječ o razvoju nuklearnog oružja koje bi bilo usmjereno protiv Izraela.
S druge strane, u Iranu je glasnogovornik vanjskih poslova Ramin Mehmanparast izjavio kako “Flame” “nije ništa osobito” i kako je njegova zemlja sposobna odstraniti tu štetočinu iz svojih računala. Ali je dodao i kako očito “ima ilegitimnih režima koji imaju jedino na umu širenje virusa kojima bi nanijeli štetu drugim državama. Zato se treba pokušati istrijebiti ne samo te viruse, nego i uzročnike tih virusa.”
DW