Papin nagovor prije molitve Anđeo Gospodnji 22. srpnja 2012. god.
U nagovoru prije molitve anđeo Gospodnji Sveti se Otac osvrnuo na današnja misna čitanja, a nakon molitve podsjetio je na održavanje Olimpijskih igara u Londonu.
Riječ nam Božja ove nedjelje predlaže temeljnu i uvijek očaravajuću biblijsku temu, podsjeća nas da je Bog pastir čovječanstva. To znači da nam Bog želi život, želi nas voditi na dobre pašnjake, gdje se možemo hraniti i odmarati: ne želi da se izgubimo i da umremo, nego da stignemo do cilja na našem putu, a to je punina života.
A upravo to svaki otac i svaka majka žele svojoj djeci: dobro, sreću, ostvarenje – istaknuo je Papa.
Isus se u evanđelju predstavlja kao Pastir izgubljenih ovaca kuće Izraelove. Njegov je pogled na narod pastirski. Primjerice, u evanđelju ove nedjelje, veli se da „izišavši iz lađe vidje silan narod i sažali se nad njima, jer su bili kao ovce bez pastira, te ih stade dugo učiti“. Isus svojim propovijedanjem i svojim djelima uosobljuje Boga Pastira, skrbeći se za bolesne i grješnike, za sve izgubljene da ih privede na sigurno, u Božje milosrđe – objasnio je Sveti Otac.
Osvrnuvši se na današnji liturgijski spomen svete Marije Magdalene, Papa je rekao da je među izgubljenim ovcama bila i jedna žena, po imenu Marija, rodom iz sela Magdala, na Galilejskom jezeru, te da je stoga nazvana Magdalena. Evanđelist Luka veli da je iz nje Isus istjerao sedam zlih duhova, to jest spasio ju je od posvemašnjeg sužanjstva zloduhu. U čemu je to duboko ozdravljenje koje Bog čini po Isusu? To je postizanje pravoga mir sa sobom, s drugima, sa svijetom – odgovorio je Papa dodajući.
Zloduh naime uvijek nastoji uništiti Božje djelo, sijući podjele u ljudsko srce, između tijela i duše, između čovjeka i Boga, u međusobne, društvene i međunarodne odnose, pa i između čovjeka i prirode. Zloduh sije rat, a Bog traži mir. Doista, kako veli sveti Pavao u Poslanici Efežanima, Krist je naš mir, on koji od dvaju naroda učini jedan tim što pregradu koja ih je rastavljala – to jest neprijateljstvo – sruši u svome tijelu – objasnio je Benedikt XVI. dodajući:
Da bi učinio to djelo korjenitog pomirenja Isus, Dobri Pastir, morao je postati Jaganjac Božji koji oduzima grijehe. Samo je tako mogao ostvariti predivno psalamsko obećanje: Dobrota i milost pratit će mene sve dane života moga. U Jahvinu ću domu prebivati kroz dane mnoge – rekao je Benedikt XVI.
Dragi prijatelji, ove riječi potresaju naše srce, jer izražavaju našu najdublju želju, govore zašto smo stvoreni, a to je život vječni! Riječi su to onoga koji je poput Marije Magdalene u vlastitu životu iskusio Boga i upoznao njegov mir. One su se kao nikad obistinile na usnama Djevice Marije, koja već zauvijek živi u nebeskim pašnjacima, kamo ju je odveo Jaganjac Pastir. Marijo, majko Kristova miru naš, moli za nas – zaključio je Benedikt XVI. dodajući da za nekoliko dana započinju Olimpijske igre u Londonu na kojima sudjeluju športaši iz mnogih država.
Katolička crkva na Olimpijske igre gleda s posebnom simpatijom i pozornošću. Molimo se da igre po volji Božjoj budu istinsko iskustvo bratstva između naroda na Zemlji – potaknuo je Benedikt XVI.
RV